Ono sto mene sad ovdje interesuje jeste zasto je ova osa maskirana i sakrivena pretposljednjeg dana rata na jednom od glavnih pravaca odbrane (Martuni), umjesto da je na dezurstvu i vrti radar?
I to dok je osmatra njen glavni cilj? Ili mozda dva.
Ovo pokazuje situaciju u kojoj su Jermeni tada bili sa svojom PVO. Osa, kao nosilac trupne PVO, ne stiti jedinicu, ne radi, cak ni ne osmatra kroz optiku, nego je u nekakvoj zasjednoj situaciji, nadajuci se da ce da ulovi nesto sto joj naleti u domet. Dok ovaj gore mirno leti i osmatra satima dok je ne nadje. I kad je nasao, ne gadja dok nisu skinuli mrezu, da bude siguran da je to cilj koji trazi, a ne neki kamion.
Dalje, ovo pokazuje da je Azerbejdzan imao dominaciju u VAP nad frontom u tom trenutku, a po ponasanju Ose, i od ranije.
Obzirom da je Martuni, i zadnji dani rata, ovo takodjer pokazuje da su Jermeni odrzali kakv takav PVO na tom pravcu do kraja.
Dalje, po meni je ocigledno da Jermeni nemaju nikakav funkcionalni VOJ u ovom trenutku. Ne znaju uopste sta se desava u vazduhu. Izgleda da se oslanjaju samo na vizuelno osmatranje.
Pitanje je da li je ova osa izasla iz maskirane pozicije i pocela da radi zbog ovog cilja, ili je odreagovala na nekakav mamac koji joj je poslat? To ne mozemo znati. Ali ono sto mozemo da pretpostavimo, ako operator na BPL vidi da je (mozda) osa pod tom mrezom, ima jak razlog da bas na nju posalje mamac.
Iz ovoga, mozda najveci problem u taktici borbe protiv ovog metoda upotrebe bespilotnih jeste kontrola VAP nad svojim rasporedom. Ne smije se dozvoliti po nikakvu cijenu da neprijatelj moze da drzi osmatracke platforme nad frontom neometen. I zbog opasnosti po PVO, a pogotovu zbog otkrivanja rasporeda i identifikacije ciljeva, koncentracija, namjera, itd, itd.
Znaci, to je po meni prvi i najvazniji nivo u razvoju taktike protiv bespilotnih. Moraju da se rijese ove MALE po svaku cijenu. Ako se to postigne, vise od 80% posla je zavrseno.
Ako se to moze postici, scenario tipa Karabah ne moze da se ponovi. Koja je to zona, ne znam, vjerovatno oko 15km ispred svoje linije. Jer onaj pod ne vjerujem da radi na preko 15km. I iznad recimo 3km visine. Jer, opet pretpostavljam, sve ispod 3km je zanacajno manji problem, prvo jer moze da se skida i rucno i artiljerijom ako pridje blize, a drugo, mnogo manje mu je polje osmatranja ako gleda iz daleka sa te visine.
E, sad, kako to postici, to je pitanje za strucnjake za PVO. Moze li se to postici sredstvima koja su danas dostupna armijama kao sto je nasa?
Mada ja i dalje vjerujem da lovacka avijacija tu moze da odigra kljucnu ulogu.
Najlakše ti odgovorim, da je bila u pasivnom modu. Umjesto osmatračkog radara, postavljeni su vizuelni osmatrači. Radar se ne vrti, jer je to jako demaskirujuči znak. Jednostavno čeka opozorenje osmatrača, TV kamerom potraži cilj u danom sektoru i gađa cilj. I onaj oficialno potvrđeni oboreni azerbajđanski Su-25 Osa je oborila u pasivnom modu. Posle prvih dana prešli su na pasivni režim rada, zato su i izdržali toliko vremena, a to samo potvrđuje, da je bilo elektronsko ratovanje sa strane Turske i Azerbajžana jako ozbiljno.
Znam da če se neki da ljute, ali treba osvetliti i to. Strategija odbrane Arcaha temeljila je na punoj podrški vojske Republike Armenije, jer Arcah sam jednostavno nije imao resursov. Armenija je i članica ODKB, koji po protokolu štiti Armeniju, a ne Arcah. Kad su Turska i Azerbajđan napali Arcah, Armenija bi mogla da stupi u rat i zbog humanitarnih razloga da speči genocid (po zakonima UN) i mogli bi da aktiviraju ODKB. Ali Armenija oficialno nije ušla u rat i ako država nije u ratu, nije ni državna armija. Ako Armenija nije u ratu, ni saveznice ODKB ne može ništa učiniti. Armenija je imala sisteme S-300, Buk i Tor, pa i sisteme za elektronsko ratovanje integrirane u IADS i kao članica ODKB, bili su i integrisanu u IADS sa Rusijom. Ali kako država Armenija nije bila u ratu, ti sistemi nisu bili aktivirani i bili su u garažama. Armenski IADS nije podržavao PVO Arcaha, koju bi po strategiji odbrane morao.
Azerbedžan nije NATO savez u punom poretku, zašto Jermeni nisu nešto radili povodom SIGINT, ELINT, ECM i ECCM problema ?
Nosaju se američke i francuske zastave i pljuje po Rusiji... Pa te zemlje su vodeće u toj problematici naročito Amerika što vam njihovi čauši nisu nešto nabavili ?
Oluj2.1 ::Azerbedžan nije NATO savez u punom poretku, zašto Jermeni nisu nešto radili povodom SIGINT, ELINT, ECM i ECCM problema ?
Nosaju se američke i francuske zastave i pljuje po Rusiji... Pa te zemlje su vodeće u toj problematici naročito Amerika što vam njihovi čauši nisu nešto nabavili ?
Azerbajđan nije, ali je Turska članica NATO. Republika Armenija te sisteme ima, jer jih je dobila iz Rusije. Imaju recimo sistem ELINT Autobazu, kojom je Iran uspješno prizemljio onaj američki RQ-170 Sentinel. Povezani su i sa ruskim sistemom PVO, dostup do satelitskih slika i slično. Ali ako nema političke volje da se upotrebi...
Citat:Russia has transferred a number of Kvant 1L222 Avtobaza Electronic Intelligence (ELINT) systems to Iran in October, RIA Novosti news agency announced. Each 1L222 system includes an passive ELINT signals interception system and a jamming module capable of disrupting airborne radars including fire control radars, terrain following radars and ground mapping radars as well as weapon (missile) data links.
Autobaza uključuje i ELINT kompleks i ometač. Najverovatnije to nije jedno vozilo. Elint komplek sdešifruje signal upravljanja drona, a ometač šalje lažni signal. Šta je tu čudno?
Iran je sistemom ELINT poput Autobaza dešifrovao zaštičenu liniju kontrole dronova. Kad je linija dešifrovana, možeš da pratiš, šta dron radi ili preko ometača generiraš lažni signal. Ne treba Autobaza sama da šalje signal, ometač se može navezati.