Koju daljinu od kabine za upravljanje su demonstrirali ?
Ne znam u ovom konkretnom slučaju, nisu objavili. Ali Daljinski upravljani lanseri se na pojedinim ostrvima (Rota) u Pacifiku nalaze 70 km (drugi izvori 40 nautičkih milja) od svoje baze u Guamu.
Raytheon isporučuje Saudijskoj Arabiji prvi radar za protivvazduhoplovnu odbranu AN/TPY-2
Raytheon je najavio isporuku prvog radara za protivvazduhoplovnu odbranu AN/TPY-2 Saudijskoj Arabiji kao deo ugovora vrednog 2,3 milijarde dolara potpisanog 2020.
AN/TPY-2 radar se odlikuje potpunom integracijom poluprovodničke tehnologije galijum nitrida, pružajući povećan kapacitet nadzora i povećanu osetljivost na pretnje. U poređenju sa drugim radiofrekventnim poluprovodnicima, galijum nitrid nudi nekoliko prednosti, uključujući poboljšanu energetsku efikasnost, smanjenu težinu i veću izlaznu snagu. Ove karakteristike omogućavaju radaru da radi efikasnije, dok brže i preciznije otkriva pretnje.
Saudijska Arabija je naručila šest dodatnih radara AN/TPY-2 zasnovanih na galijum nitridu, koji će dopuniti njen sistem odbrane područja na velikim visinama THAAD.
Raytheonov AN/TPY-2 radar je dizajniran za otkrivanje, praćenje i razlikovanje neprijateljskih balističkih projektila u različitim fazama leta. Radeći u X-opsegu elektromagnetnog spektra, obezbeđuje jasniju vidljivost cilja, što rezultira oštrijom slikom i poboljšanom diskriminacijom pretnji.
Sistem može da funkcioniše u dva režima: istureni režim za otkrivanje pretnji balističkih projektila dugog dometa i terminalni režim za navođenje presretača prema bojevoj glavi neprijateljske rakete.
GaN iliti galijum nitride su plave LED diode sa jelke ili Bluetooth slusalica - izgleda Raytheon valja damu za bubrege.
Naravno da radar nije novogodosnja jelka ali cesto u marketingu se pravi slon od muve. Nikakav to nije poseban material ma koliko se trudili u clanku da ga predstave.
Koridor ::GaN iliti galijum nitride su plave LED diode sa jelke ili Bluetooth slusalica - izgleda Raytheon valja damu za bubrege.
Naravno da radar nije novogodosnja jelka ali cesto u marketingu se pravi slon od muve. Nikakav to nije poseban material ma koliko se trudili u clanku da ga predstave.
Pa nije baš tako. Evo da sada ne smišljam ništa novo, citiraću sam sebe "još od onomad"...
"Postoji jedan, ne baš tako zanemarljiv problem kod AESA radara, koji ni dan danas nije dovoljno efikasno rešen, iako se radi na tome uvođenjem novih tehnologija i novih materijala.
Problem koji osim razvoja same pravilne geometrije primo-predajnih modula (TRM), njenih performansi (maksimalna učestanost, maksimalna snaga, minimalni gubici), kao i tehnologije osvajanja novih materijala za upotrebu u elektronici ove vrste je pravilno hlađenje u trajnom radu. Naime, elementi se pregrevaju (elektronika na bazi silicijuma u specijalnim slučajevima trpi do 150 stepeni Celzijusa, ali se koriste neki novi materijali još veće termičke otpornosti) i tu nisu problem sami primopredajni moduli (TRM), nego sva ona elektronika iza njih. Elementi su sve manji, a svaki radi kao sijalica sa užarenim vlaknom. Sve teže je dopreti rashladnim sistemom do njih i efikasno "izvući" toplotu iz njih.
Naime, ovde je jedan maleni problem postao veliki: kako napraviti kapilarno hlađenje, a da bude dovoljno efikasno, kakva je elektromagnetna geometrija elemenata, kakav je razmeštaj elektronike, a da to zadovolji i termičke zakone, koji bi pomogli tom radaru. Sa druge strane, postoje i problemi oko termodilatacije, koji utiču na geometriju matrice, odnosno, koji kvare "ravnost" matrice kada se ona krene pregrevati i to pregrevanje uvek može biti skroz bez ikakvih posebnih pravila bilo gde po rešetci.
Tu se problem može rešiti softverski tako što neće uvek sva rešetka raditi, ali je problem superponiranja talasa, smanjene ukupne snage zračenja, nepravilnog izlaznog talasa usled promene u geometriji ili šemi paljenja primopredajnih modula (TRM) i dalje takav da će to sve umanjivati performanse radara. Inače kod AESA radara pomerač faza još efikasniji, jer je u softveru i on pali po programiranoj šemi elemente.
Što se tiče nekog poređenja AESA-PESA, a u svetlu problema o kojima se ovde piše, PESA radar svakako ima bolje energetske mogućnosti od aktuelnih AESA i mnogo brže se oporavlja od termičkih šokova uzrokovanih vršnim snagama cevastih pojačivača sa putujućim talasom.
Ono što se godinama unazad radi na rešavanju ovog problema kod AESA radara jeste zamena Galijum-Arsenid(GaAs) tehnologije izrade elemenata, koja se puno brže greje, sa Galijum-Nitrid (GaN) tehnologijom. Čak su ovde Rusi prvi počeli sam primenom nove tehnologije i to kod zemaljskih AESA radara, a onda su ostali pratili.
Suština je u tome da moduli od GaN mnogo bolje provode toplotu od GaAs pa bi se lakše hladili.
Sa druge strane, daleko manji gubitak snage zbog pregrevanja i toplote omogućava radaru veću "efektivnu" izlaznu snage i veće domete."
Naravno sve stoji. GaN je prije 20ak i vise godina bio dosta skuplji od GaAs ili Si (a ti radari sto idu uz THAAD su iz tog vremena) medjutim s vremenom je tehnologija iko GaN postala pristupacnija pa su taji vjerovatno i odlucili da urade ovu "inovaciju". Medjutim bandgap je poprilicno drugaciji izmedju ova tri poluprovodnika pa me zivo zanima koji su jos efekti osim sto radi na nesto nizoj temperaturi. Pretpostavicu da su povoljni.
Komplet za daljinsko lansiranje sistema protivraketne odbrane THAAD
Dok jedinice Patriot opremljene sa IBCS (Integrisanim sistemom borbenog komandovanja) sada dobijaju mogućnost da razmeste lansere na daljinu do 150 km, najmanje 2 od 7 američkih THAAD baterija takođe imaju ovu mogućnost zahvaljujući THAAD Kompletu za daljinsko lansiranje (Remote Launch Kit). Vojska je vežbala raspoređivanje THAAD lansera na 100+km od baterije.
Još u avgustu 2019. godine, američki MDA i američka vojska sproveli su THAAD test presretanja pod nazivom Flight Test THAAD (FTT)-23. Ovo je bio prvi put da je sistem THAAD koristio gore pomenuti Komplet za daljinsko lansiranje koji je razvijen uz pomoć američke Vlade koji je proširio domet branjene oblasti.
THAAD Komplet za daljinsko lansiranje omogućava lanseru da radi dok je geografski odvojen od svog taktičkog centra za upravljanje vatrom i radara. Ovo proširuje prečnik oblasti koju THAAD baterija može braniti. Tokom Talon Lightninga 2022. godine, vojska je rasporedila THAAD lanser na 80+ km od Guama.
Operativno raspoređeni Komplet za daljinsko lansiranje je korak 1 u obezbeđivanju sistema protivraketne odbrane THAAD sa mogućnošću daljinskog lansiranja. Sledeće je mogućnost daljinskog lansiranja radio frekventnim putem sa zemlje koja će takođe početi da se približava integraciji sa vojnim IBCS i IFCN (integrisana mreža upravljanja vatrom), koji bi trebao omogućiti prostorno udaljavanje lansera i do 150 km od taktičkog centra za upravljanje vatrom i radara.
Izjava sekretara za štampu Pentagona, general-majora Pat Ridera o raspoređivanju THAAD baterije u Izrael
Po naređenju predsednika, sekretar Ostin je ovlastio raspoređivanje baterije protivraketnog sistema THAAD i pridružene posade američkog vojnog osoblja u Izraelu kako bi pomogli u jačanju izraelske protivvazduhoplovne odbrane nakon iranskih napada bez presedana na Izrael 13. aprila i ponovo 1. oktobra. THAAD baterija će povećati izraelski integrisani sistem protivvazduhoplovne odbrane.
Ova akcija naglašava čvrstu posvećenost Sjedinjenih Država odbrani Izraela i odbrani Amerikanaca u Izraelu od bilo kakvih daljih napada Irana balističkim projektilima. To je deo širih prilagođavanja koje je američka vojska napravila poslednjih meseci, kako bi podržala odbranu Izraela i zaštitila Amerikance od napada Irana i iranskih milicija.
Ovo nije prvi put da su Sjedinjene Države rasporedile THAAD bateriju u regionu. Predsednik je naredio vojsci da rasporedi THAAD bateriju na Bliskom istoku prošle godine nakon napada 7. oktobra da bi odbranila američke trupe i interese u regionu. Sjedinjene Države su ranije rasporedile THAAD bateriju u Izrael 2019. za obuku i integrisanu vežbu protivvazduhoplovne odbrane.
Inače, treba podsetiti da SAD trenutno imaju na raspolaganju (svega) 7 baterija sistema THAAD sa procenjenim maksimalnim broj od oko 800 raketa-presretača, koje trebaju da brane veliki broj strateških američkih baza širom sveta, kojih SAD ima oko 750,, kao i same kontintentalne SAD.
U samom Izraelu, SAD nema svoju vojnu bazu.
Cena jedne baterije THAAD iznosi oko 1 milijarde dolara (sa jednim b/k raketa-presretača), a u ovo nisu uračunati troškovi oko 95 pripadnika američke vojske koji opslužuju jednu bateriju.
Pentagon je saopštio danas da su u ponedeljak počele da stižu u Izrael komponente za napredni američki protivraketni sistem THAAD.
Pentagon je saopštio da su prethodnica tima američkog vojnog osoblja i početne komponente neophodnih za upravljanje odbrambenim raketnim sistemom THAAD stigle u Izrael u ponedeljak.
THAAD je već viđen i snimljen okom objektiva u Izraelu.