Rusi ce za koji dan na aero Indija predstaviti novi PVO sistem kratkog dometa.
Citat:"The [Kolomna-based] Engineering Design Bureau will present for the first time details of a new ultra short-range air defense system based on the Strelets launcher for the portable Igla missiles,"
Citat:The Strelets multiple launcher unit was developed for use with the 9M39 Igla (NATO SA-18 "Grouse") and Igla-1 (NATO SA-16 "Gimlet") missiles. It provides an automatic remote launch capability in either single-round or salvo modes when mounted on various launch platforms.
Jedan od rijetkih čisto topničkih PZO sustava razvijen u zadnjih deset godina je Draco tvrtke Oto Melara. Draco je prvi put javnosti pokazan na izložbi 2010 Eurosatory. Draco je prilagođen za upotrebu topova od 35, 40 i 76 mm. Daleko najzanimljivija je opcija od 76 mm jer je to trenutno jedini samovozi topnički sustav sa topom tako velikog kalibra. Top od 76 mm ne samo da pruža veliku učinkovitost protiv ciljeva u zraku (ubojiti polumjer granate je 10 m), već i protiv ciljeva na zemlji i površini mora. Krstareće projektile, bespilotne letjelice, helikoptere i avione može uništavati na udaljenosti od šest do osam kilometara. Ciljeve na zemlji direktnom paljbom može uništavati do udaljenosti od jednog do tri kilometara, a posrednom paljbom na čak 15 km. Velike i relativno spore ciljeve na moru može pogađati na udaljenosti od čak 22 km. Brzina paljbe je 80 do 100 granata u minuti. Zbog toga ne čudi da Oto Melara navodi da Draco ima istu učinkovitost kao i znatno skuplji hibridni topničko-raketni sustavi. Kako bi se iskoristila brzina paljbe ugrađen je automatski punjač s dvanaest granata, a u vozilu se nalaze još 24 granate, a ponovno punjenje punjača se može obaviti za manje od jedne minute.
Draco je daljinski upravljana kupola, a dva člana posade sjede ispod nje u oklopljenom vozilu. Zbog toga je razina oklopne zaštite kupole niska, što je utjecalo i na smanjenje mase na samo 5,5 tona. Na taj je način omogućeno da se Draco ugradi na oklopna vozila konfiguracije 8x8. Oto Melara najavljuje da će Draco biti spreman za serijsku proizvodnju 2014. godine.
Dosta mala kadenca, izgleda Talijani preuzeli sistem iz brodskog topa Super Rapid 76 mm. Dali će to stvarno biti dovoljno za brze krstareće rakete ili avione preko 4 km. Možda bi trebali ugraditi dupli top vertikalno postavljenih cevi kao kod ruske Koalitsije-SV? Na taj način bi izduplirali kadencu. Ako stvarno Talijanima pođe za rukom to što obećavaju onda niko neće više ugrađivati PV rakete kratkog dosega na vozila. Ostaće više manje njihova primena samo još iz manpadova ili brodova te vazduhoplova. Bila bi to prava mala revolucija kratkometne PVO. Možda ipak sve to omogućavaju najnoviji brzi radari i računari.
Što Šveđani nisu isto napravili sa njihovim Boforsima od 57 mm?
Zna li neko gde su sve izvezene Strele-3? Kaže se u oko 30 zemalja... Da li je i Libija među njima? Negde se navodi da je Harijer u BiH oboren upravo sa Strela-3 sistemom.
Već se negde pisalo o tome u mornarici, ali nije suvišno ponoviti. Za taj top je predviđena navođena municija po radarskom snopu i višestruko je jeftinija od bilo koje rakete malog dometa. Upućivanjem kratkog rafala od 2-3 granate verovatnoća pogotka je veoma velika što su Englezi primenili kod Starstreak-a. Nisu oni jedini sa svojim projektom vođene granate. Osim italijanskog Dart-a, tu su još i švedski KLAM(40 i 57mm) kao i englesko-francuski CTGP(40mm).
Imaš li neki link do švedskog KLAM sistema? Nažalost nisam googlom ništa pronašao. Rusi bi isto mogli da naprave nešto slićno na znanju ZSU (S-60 topovima 57 mm). Ali najprije bi trebali razviti airburst zrno Slićno Boforsovom 3P ili Oto Melarinom 3A Plus (kopija Bof. 3P) ili DART projektil koji će biti radio navođen (Rusi baš kod radionavođenja barem imaju mnogo znanja).
Dopuna: 28 Mar 2011 5:41
mean_machine ::@jazbar
A koliko je cena Draco sistema?
Dopuna: 27 Mar 2011 21:12
Sto se tice radara i brzine steta sto nisu ugradili PESA radar kao sto ima Pantsir S1.
Draco još testiraju, pa je cena totalna nepoznanica ali sigurno će biti jeftiniji nego raketni sistemi slićnog dometa (do 6 km).
Draco će žićano ili WLAN komunikovati komandnim punktovima na temelju poznatog informatićkog Corba protokola. Znači i sa različitim radarima postoječim i budučim. Inaće Draco samostalno nišani optoelektronićkom spravom a ona antena na vozilu nije radar nego antena za Ka-band radio navođenje DART projektila. DRACO topnićkim sistemom ispaljeni pojektili se navode po radio zraci a usmeravaju ih kanardi.
Ali mi je postalo jasno kako radi tek posle ovog videa. U biti se radi o podkalibarnom projektilu (strelici ćijim se kanardima za promenu smera, upravlja radio linkom) koji postiže veću brzinu od klasićnog topovskog zrna i ima ugrađen još 3A Plus detonator i airburst bojevu glavu. Projektil eksplodira pogodkom u cilj ili ako promaši u neposrednoj blizini cilja. Izgleda da su ideju za brzinu projektila pronašli kod APSDF PO penetratora, koji postiže veću brzinu od obićnog HE zrna.