Trupna PVO

130

Trupna PVO

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6115

@RJ

Raketni sistem PVO kratkog dometa Tigercat

Raketni sistem PVO kratkog dometa Tigercat je mali i pokretljiv sistem PVO koji je tokom 60-tih godina ušao u naoružanje armijskih i vazduhoplovnih pukova britanskih oružanih snaga.

Sistem se brzo pripremao za rad na otkrivanju i uništenju bliskih i niskoletećih vazduhoplovnih ciljeva. Tigercat se koristio za zaštitu važnih mostova, skladišta goriva i aerodromskih pista.

Projektil ovog sistema je bio veoma pouzdan i kompaktan sa svojom elektronikom i eksplozivnom bojevom glavom. Tigercat se sastojao od lansera sa tri rakete i direktora (usmerivača), svaki izgrađen na vučnoj prikolici sa po dva točka. Ove prikolice je obično vukao Land Rover.

Nišandžija je sedeo u kabini direktora (sistem za otkrivanje i praćenje cilja i navođenje rakete) i pratio cilj pomoću ugrađenih okulara sa uvećanjem i uz pomoć sistema navođenja povezanog sa radio-komandnim predajnikom i računarom na zadnjem delu kabine direktora na radnom mestu oficira upravljanja, mogao je da nišani, prati cilj, lansira raketu i navodi je do cilja. Raketa je radio-komandama korigovana tokom leta i mogla je pratiti kretanje cilja.

Napajanje sistema vršilo se preko generatora napajanja koji se nalazio na prikolici sa direktorom.

Ponovno punjenje lansera raketama, trajalo je manje od 3 minute.

Tigercat je proizvođen od strane Short Brothers and Harland ltd iz Belfasta.

Sistem je uveden u naoružanje britanskih oružanih snaga 1967. godine. Druga modifikovana verzija u operativnu upotrebu je ušla 1980. godine sa oznakom Tigercat MkII. Ova verzija je sličnija brodskoj verziji sistema GVS.24 Seacat sa radarskim navođenjem koji je bio osnovni režim rada. U kopnenoj verziji uz originalne komponente uveden je i radar Marconi ST850/M. Računar za navođenje je takođe modernizovan.

Sistem je i za ono vreme imao relativno skromne mogućnosti, a proizveden je u znatnim količinama. Raketa je bila subsonična, sa brzinama do 0,8 Maha i dometom od svega 1 km po visini usled slabašne snage raketnog motora. Maksimalan domet po daljini bio je 5-6 km. Projektil je bio težak 18 kg i dugačak 1,47 m, sa blizinskim upaljačem i fragmentarnim dejstvom na cilju.

Tigercat je kupila Velika Britanija i isporučila ga raznim saveznicima Ujedinjenog Kraljevstva, uglavnom državama Komonvelta. U britanskoj službi zamenjen je Rapier-om. Južna Afrika je bila glavni korisnik, koji je navodno nabavila sistem preko Jordana. U južnoafričkoj službi ovaj sistem je bio poznat kao Hilda i služio je uz Crotale tokom Bušovog rata.

Tigercat osnovne komponente raketnog sistema PVO:



Tigercat - direktor (komandno-upravljački sistem):



Tigercat - lanser sa 3 rakete:



Tigercat - lansiranje rakete:



Tigercat MkII sa dodatim radarom Marconi ST850/M:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20412

Busov rat = Bush war = "Rat u zbunju"



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1071 korisnika na forumu :: 73 registrovanih, 10 sakrivenih i 988 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., acov34, amadeus, arsa, arton, Asteker, Avalon015, Betta, bojank, bokisha253, Boris BM, BZ, Cigi, d.arsenal321, Damnjan, darionis, dragoljub11987, drpera, Džekson, elenemste, g_g, Gauss56, goxin, ILGromovnik, IQ116, Istman, jodzula, kingkong1947, koom0001, Koridor, Kruger, lafa008, lukisa, Magistar78, maxim_von_burdengate, mgolub, Milometer, milutin134, mm1811, MrNo, Mskok, mux, novator, opt1, Papadubi, pein, Profesor_018, pzoca, R_038, Ran, robertino, rodoljub, rovac, Sagotolio, sedan, sekretar, sickmouse, Sky diver 29, Srki94, Srna, stefan95, strn, Tihi86, tmanda323, vazduh, vukajlo71, vukan0799, YugoSlav, zexon, Zmaj Tolak, zombicar153, Zorge, 2001