Koza je zategnuta ispocetka, tesko se i zatvara i otvara taj sistem kopcanja , ne samo vadjenje okvira. Kasnije se tokom vjezbanja namjesti da ide brzo , prilagodi se koza .
Nego kako je u JNA pisalo za odrzavanje koze ? Cime se mazala na opasacu , fiseklijama , futrolama ?
Isto je bilo i za m 49/57
Svojevremeno sam kupio fišeklije za m48 i šine pa složio u to 30-06.
Oblikovao sam ih toplom vodom i sve prošlo ok.
Kupim kao nove nekorišćene još dve (par) dopalo mi se da se igram.
Oblikovao, osušile se, izgledale sjajno. Na prvo "otkopčavanje" koža se pocepala kao papir bukvalno.
Ove prve su dobre i dan danas, istina samo stoje ali je koža u dobrom stanju.
Ne znam od čega zavisi, mislim da su štavljene klasično uz upotrebu soli a ne biljno, viđao sam koroziju na m57 nastalu od futrole pa zato mislim da je korišćena so.
Da ne odvučem temu na drugu stranu ......
Koza za fiseklije je bila biljno stavljena, ali ako nije dobro tretirana nakon toga izazivace koroziju (naravno, mora da bude prisutna vlaga).
Nakon oblikovanja toplom vodom i susenja obavezno je nauljiti kozu. Laneno ulje i ulje od govedje potkolenice su najbolja, ali meni obicno parafinsko radi odlican posao.
bojank ::Koza za fiseklije je bila biljno stavljena, ali ako nije dobro tretirana nakon toga izazivace koroziju (naravno, mora da bude prisutna vlaga).
Nakon oblikovanja toplom vodom i susenja obavezno je nauljiti kozu. Laneno ulje i ulje od govedje potkolenice su najbolja, ali meni obicno parafinsko radi odlican posao.
Имао сам онај кожни ''реденик'' за кајиш, у који сам стављао муницију за ТТ. Ако је убачена неподмазана, после две недеље на њој се хватао зелен нанос буђи који си морао да скидаш скалпелом. Дакле, чисто мангупирање држати то на опасачу. Слично сам имао и на оном холдеру под пазух, само што нисам стављао муницију у њега. Да ми је не дај боже затребала, била би неупотребљива. То је, наравно, стога што унутрашњост није третирана као спољашност, па је остала сирова.
Koza od koje je izradjivana oprema bila je naravno potpuno stavljena (proces je dubinski pa ne moze da bude stavljena samo sa jedne strane). Problem je u hemikalijama. Industrijsko stavljenje se radi sa hromovim solima koje u prisustvu vlage grade agresiva jedinjenja (to je tzv. 'zelena budj' koju pominjes).
Da nije u pitanju mesing u kome sa bakrom gradi okside zeleno-plave boje vec napr. celik rezultat bi bio klasicna korozija.
Zato se za futrole i slicne predmete koristi biljno stavljena koza koja nije agresivna prema metalu. Ali, to je starinski, spor i skup proces pa se za vojsku ne koristi.
Fabrika 'Prvi oktobar' u Cacku izradjivala je predmete od koze za JNA (napr. fiseklije za PAP) sve do '80-ih i pouzdano znam da su koristili hrom-stavljenu kozu. Upravo od jednog njihovog radnika sam prvi put i cuo za te razlike u obradi i tretmanu.
bojank ::Hrom stavljena se ne moze oblikovati nakon sto se skvasi kao biljno stavljena, a sve fiseklije koje sam video se mogu oblikovati.
kod JNA kožne opreme sam redovno viđao takozvani oksid koji se nahvata oko mesinganih delova.
To impicira jeftino industrijsko štavljenje uz upotrebu soli.
Tu i takvu kožu potapao sam u mlaku vodu i oblikovao.
Nekad koristio hrast isečen na meru a nekad stirodur koji sam sam sekao, drvo mi je sekao stolar.
Nakon sušenja uklanjao sam "modlu".
Posle nekoliko dana mazao sam spolja i iznutra kremom za ruke. Upijalo je.
Jedini problem koji sam imao je što se žena zabrinula da u skladu sa trenutnom modom nisam postao homoseksualac jer je ponestajalo kreme za ruke.