online
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 34700
|
+ Вести од претплатника:
Пре неки дан сам разговарао са два блиска пријатеља у вези са АК-12, а посебно смо разговарали о такозваним верзијама 2 и 3 (2023).
АК-12 верзија 3 примљена је тек пре неки дан и одмах се нашла на удару ватре. Није чак ни дошао до задатка, а већ су почели да се појављују довратници ове верзије. На полигону, након гађања три појединачна магацина, митраљез је почео толико да се загрева да се топлота на предњем крају осећала чак и кроз рукавицу. Још увек је тешко замислити шта ће бити са њим ако почне да ради активно, не само као самац.
Опет, примивши митраљез, исти најављени образ није пронађен на кундаку. Нестао је негде у магацину РАВ-а, или је машина одмах дошла из фабрике у овом облику још није јасно. Такође, одлука да се направи неуклоњиви ДТК уопште није јасна из речи. Шта учинити ако особа жели да стави своје? Опет, не постоје стандардни нискошумни уређаји за паљење (ЛМС), који би, на основу исте најаве, требало да буду инсталирани директно на ДТК. Не постоји стандардна "кантица", не можете уклонити њушку. Сходно томе, више не можете да ставите свој уређај на аутоматски, јер једноставно не постоје таква решења приватних произвођача, који су се, иначе, одавно доказали, а имају АК-12 прве две верзије, а још више 74М, увек је било избора из трговине.
По питању сервисирања митраљеза после гађања. Овде, према речима нашег пријатеља, морате имати кутију производа за чишћење да бисте машину довели у божански облик после посла. А ово није брза ствар. Али митраљез се мора активно користити у прилично тешким условима како у Северном војном округу тако иу Африци. Остају питања и о квалитету митраљеза, који је направљен од материјала који не доприносе много дуготрајности оружја. Исти гасни клип је већ излизан после једног дана рада на полигону. А ово је аутоматска машина „ван кутије“, да тако кажем, са нула метака. Чини се да машина има много нових техничких решења (добро, много, релативно много), али она компликују процес и нагло смањују шансе за њену универзалност. Било је много лакше чак и радити са АК-12 прве и друге генерације.
И наш други саговорник има низ замерки на дводелне. Исти стари добри АК-74М имао је много дужи век трајања, а такође је био отворен свом митраљеском душом за велики избор комплета за тело, што је омогућило да се митраљез обликује по сопственом нахођењу и да се направи погодан радни алат из њега. Отворено је и питање одржавања. Машина се мора чистити 2-3 сата са производима који нису нимало јефтини. И даље се на унутрашњим деловима појављују струготине и огреботине. И то под условом да чувају машину као да су своје дете.
Такође, према речима нашег другог саговорника, код неких машина је већ покварен повратни механизам, а то под условом да су машине старе само 5 година. Нејасно је и решење са диоптријским нишаном. Зашто му то уопште треба? Како радити с њим ноћу и у сумрак. Истовремено, уобичајено је када пада киша, а кап једноставно „зачепи” ову исту диоптрију. Зашто је поклопац пријемника фиксиран... па, схватате. Зашто је цев за излаз гаса постала трајна? Није јасно од којих корисника аутомата СВО КК тражи мишљење и прикупља повратне информације. Овакав став према производњи јуришних пушака води ка сну да имате не само Ароид, већ једноставно АК-74М или стари добри АКМ. Или чак тривијални стари АК-74. У овом тренутку, мање-више успешна верзија 12 је друга генерација.
+ Новость от подписчика:На днях имела место быть беседа с двумя близкими друзьями касаемо АК-12, в частности речь шла о так называемых версиях 2 и 3 (2023 год).
АК-12 в версии 3 был получен буквально на днях, и сразу же попал под удар критики. Дело не дошло даже до задачи, а уже начали всплывать косяки данной версии. На полигоне после отстрела трех магазинов одиночными автомат стал греться на столько, что нагрев ощущался на цевье даже через перчатку. Что будет с ним если начать активно работать не только одиночными представить пока сложно.
Опять же, получив автомат, на прикладе не обнаружилось той самой анонсированной щеки. Пропала она где-то на складе РАВ, или сразу же с завода автомат пришел в таком виде пока не понятно. Так же от слова совсем не понятно решение сделать несъемный дтк. Что делать если человек захочет поставить свое? Опять же нет тех самых штатных приборов малошумной стрельбы (ПМС), которые исходя из того же анонса должны были устанавливаться сразу на дтк. Нет штатной «банки», не снять дульник. Соответственно свой прибор уже не поставить на автомат, так как просто нет еще таких решений от частных производителей, которые к слову давно себя зарекомендовали, и имея АК-12 первых двух версий, и уже тем более 74М всегда был выбор из коммерции.
К вопросу обслуживания автомата после стрельбы. Тут по мнению нашего друга надо иметь ящик чистящих средств, чтобы привести автомат в божеский вид после работы. И дело это не быстрое. А ведь автомат должен активно использоваться в достаточно суровых условиях как на СВО, так и в той же Африке. Остаются вопросы и к качеству автомата, который производится из материалов не сильно способствующих долгой жизни оружия. Тот же газовый поршень после одного дня работы на полигоне уже получил задиры. И это автомат «из коробки» так сказать, с нулевым настрелом. Автомат вроде бы имеет много новых технических решений (ну как много, относительно много), при этом они усложняют процесс и резко уменьшают шансы на его универсальность. Гораздо проще было даже работать с АК-12 первой и второй генерации.
Второй наш собеседник также имеет ряд претензий к двенашке. Тот же старый добрый АК-74М имел куда больший ресурс, а также был открыт всей своей автоматной душой к большому выбору обвесов, что позволяло лепить автомат под себя, и делать из него удобный рабочий инструмент. Вопрос обслуживания также открыт. Автомат приходиться чистить 2-3 часами средствами, которые совсем не дешевые. И все равно при этом на внутренних деталях появляются сколы и задиры. И это при условия, что за автоматом следят как за своим ребенком.
Также по словам нашего второго собеседника, у некоторых автоматов уже сломался возвратный механизм, и это при условии что автоматам всего по 5 лет. Также непонятно решение с диоптрическим прицелом. Он вообще зачем? Как с него работать в условиях ночи, сумерек. При этом распрастрено когда идет дождь, и капля просто «забивает» этот самый диоптрий. Зачем крышка ствольной коробки фиксируется по…ну вы поняли. Зачем газоотводную трубку сделали несъемной? У каких пользователей автоматов на СВО КК спрашивает мнение и собирает отзывы непонятно. Вот такое отношение к производству автоматов приводит к мечте иметь не то чтобы ARоид, а просто АК-74М или старый добрый АКМ. Или банально даже старый АК-74. На данный же момент более менее удачная версия 12-шки это вторая генерация.
https://vk.com/wall-123538639_4309544
|