Automatska puška VHS - nova puška Hrvatske vojske

139

Automatska puška VHS - nova puška Hrvatske vojske

offline
  • OSINT-ovac u pokušaju
  • Pridružio: 07 Dec 2012
  • Poruke: 613
  • Gde živiš: Niš

@Neretva
Da ne pomislis da ovo ima ikakve veze sa mojim ili tvojim nacionalnim, politickim i drugim opredeljenjem, samo mislim da je termin PREVAZIDJENI preostra kada govoris o naoruzanju na bazi AK.
Slazem se da moderne zapadne puske imaju prednost, upravo jer je AK baziran na jednoj drugacijoj filozifiji - pouzdanost, masovna proizvodnja, jeftina cena. Ipak, ne slazem sa tobom da AK koncept ne moze biti dosledno nadogradjen a bez narusavanja njegovih osnovnih streljackih, mehanickih, ergonomskih i drugih svojstava. Nisu ne znam ti ja sta izmislili svi koji su prvi poceli da kace razne opticke nisane, baterije i druge "gedzete", a da jedni Rusi i ostali to ne mogu da primene na svojim modelima.
Na kraju krajeva, mehanicki nisan je pouzdaniji od bilo kod drugog :-)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 4532

Neretva, Galil je AK platforma, jel da?



Evo ti jedan ACE i to u tom tvom satro superiornijem kalibru Ziveli
Mir Boziji, Hristos se rodi!



offline
  • Pridružio: 09 Okt 2009
  • Poruke: 227

Uvođenje svakog novog borbenog sredstva uzrokuje otpor vojnika, zapovjednika, pa i sustava. To je tako u svim vojskama, a posebice je tako bilo u JNA koja je u pravilu debeeeelo kasnila za svima u uvođenju modernijih tehnologija, posebice u osobnom naoružanju vojnika. Jedino je Albanija bila gora u tome u Europi.

I od tada vuče na ovim prostorima teško prihvaćanje promjena.

I tako će biti sa svakom novotarijom, pa i sa oružjem pješaštva. I meni teško pada kada se na nešto novo moram naučiti, ali kad se jednom naučim, onda shvatim prijašnje predrasude i zablude

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6175


Неретва@ Ти си ко зна који по реду Wink .Гледај,ја стварно за боље не знам.Али јбг.наиђи са шта год мислиш да је боље Cool Поздрав.

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6299

Pricano puno, receno malo...
VHS2 jeste moderna, veoma dobra puska ali kao i svako drugo oruzje ima odredjene prednosti i nedostatke. Definitivno je donela neka tehnicka resenja koja ce u buducnosti biti zastupljenija nego sada (napr. podesiv kundak na bullpup oruzju i promena strane na koju se izbacuju caure). Poredjenje oruzja je ozbiljna rabota i pre nego sto se izreknu konacni sudovi o tome trebalo bi da se barem okvirno utvrde parametri u smislu onoga "sta se ocekuje i sta se smatra pozeljnim". Ovako se prica "VHS je bolja od AK, AR je bolji od bullpup-a..." sustinski svodi na MENI SE OVO VISE SVIDJA.
Realno, VHS2 predstavlja novi pristup u projektovanju jurisne puske jer u istom paketu nudi ambidexer mogucnosti, modularnost i bullpup sa nizom ergonomskih poboljsanja. Sticajem okolnosti znam ponesto od podataka za koje se "HS Precizion" obavezao da nece biti objavljeni a ticu se konkursa za novu pusku francuskih OS. Napr. VHS2 je bila najpreciznija, a na daljinama vecim od 400m prakticno nije imala dostojnu konkurenciju - ali ta osobina nije presudna.
Kalibar 5,56x45 je opsteprihvacen i cak i da se veceras NATO odluci da ga zameni nekim drugim bice sirom sveta u upotrebi jos decenijama pa je prepirka o tome besmislena. BTW, VHS2 ima izmenjih prihvatnik okvira tako da moze bez problema da prihvati razlicite okvire a u perspektivi to znaci i laku izmenu kalibra sa promenom cevi.
Nadogradnja koja dopusta kacenje kojekakve opreme i nije bas "rocket sience" pa se vidja bas na svakakvom oruzju. Ako odredjeno resenje nekome ne odgovara, lako ga je zameniti. U tome i jeste poenta sa podesivim kundacima, okidacima, rukohvatima, sinama...
Kako se okrene, izgleda da je jedini koliko-toliko smislen argument protivnika bullpup-a famozno pucanje sa levog ramena. Pa, niti je to nemoguc zadatak (mada, nije narocito prijatan) niti je osnovna odlika jurisne puske. Sa druge strane, transport pri desantu ili u skucenom prostoru, odsustvo potrebe da se kundak rsklapa ili izvlaci, nosenje u rukama po celi i otvaranje vatre jednom rukom su definitivno prednosti bullpup konstrukcije. I uglavnom su cesca pojava od potrebe za pucanjem "iza coska, nadesno". Bullpup je krace oruzje i podesnije za skuceni prostor a cak i kada se koristi onaj nezgrapni stav sa kundakom preko ramena, klasicna puska je opet znacajno duza od bullpup-a. Da ne pominjemo fizicke prednosti duze cevi kod oruzja iste ili manje ukupne duzine.
Pominju se i armije koje odustaju od bullpup-a. Osim francuza tu su novozelandjani i ... pa, jos uvek niko vise (barem zvanicno). Englezi se premisljaju oko naslednika svoje SA-80, australijanci Thale i austrijski Steyr rade na nasledniku F-88 u obe konfiguracije, belgijanci (doduse prilicno kilavo) pokusavaju da proguraju svoju F-2000 na domacem terenu a Saudijska Arabija, Slovenija, Austrija i jos poneki cvrsto stoje na stanovistu da bullpup ima vise prednosti nego nedostataka. Ipak, cini se da dve velesile, Rusija i Kina imaju najodmereniji pristup ovoj dilemi. Jednostavno, u opremi imaju oba koncepta i koriste ga prema procenjenim potrebama (desantne i mehanizovane jedinice kao i neke spec. formacije dobijaju kompaktnije oruzje a ostali standardnu konstrukciju).
Stagod da neko misli o VHS2, to je dobra platforma. Pominjani stiftovi za sklapanje postoje i na HuK oruzju pa niko (osim mene) ne kuka zbog toga. I to je uslovljeno debljinom materijala sanduka. Kod AR zidovi aluminijumskog lower-a su dovoljno debeli da mogu da se koriste pinovi sa "zadrzacem" a tamo gde su tanki lim ili plastika jednostavno nema mogucnosti za to.

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 992

Neretva ::Uvođenje svakog novog borbenog sredstva uzrokuje otpor vojnika, zapovjednika, pa i sustava. To je tako u svim vojskama, a posebice je tako bilo u JNA koja je u pravilu debeeeelo kasnila za svima u uvođenju modernijih tehnologija, posebice u osobnom naoružanju vojnika. Jedino je Albanija bila gora u tome u Europi.

Zanimljivo opažanje. O kom periodu govorimo? JNA sredinom pedesetih ili sredinom osamdesetih prošlog veka?

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2009
  • Poruke: 227

Otići ćemo u offtopic, ali ću kratko.
JNA je uvijek, ali uvijek kasnila za ostatkom istočnog i zapadnog bloka. Da li zbog toga što nije pripadala niti jednom savezu ili zbog općenito zaostalosti/zadrtosti ili nekog trećeg/petog/osmog razloga, ne znam.

Ako uzmemo samo pješačko naoružanje - imali su do 1992 kalibar 7,62x39 kojeg je cijeli istočni blok napuštao ili već napustio. Cijevi M70B1/AB2, PASP-a su bile nezaštićene kromom, a municija jedina od svih zemalja u Europi za tu namjenu korozivna (za cijevi smrtna kombinacija koja je trajala desetljećima do smrti Jugoslavije).

RECCE potpisujem ti sve.

Inače filozofija HS Produkta koji proizvodi VHS-2 je slična kao kod razvija pistolja HS porodice - ukratko otprilike: proizvodi, prodaji, otklanjaj nedostatke i unaprijeđuj s vremenom. Drugi veliki proizvođači obično ne puštaju na tržište poluproizvode kao što je to bio slučaj s npr VHS-1. HS Produkt je sebi takvo što dopuštao jer je imao zaleđe države za takvu priču. HS Produkt za VHS-2 nakon iskustva u Iraku također ima neke male prepravke koje će puno značiti. I tu je došlo do izražaja "testiranje" nakon serijske proizvodnje i prodaje kakvo sebi veliki proizvođači ne dopuštaju zbog velikog stručnog i reputacijskog rizika.

Ono što je također ograničavajući faktor za eventualne velike narudžbe je nemogućnost proizvodnje velikih količina VHS-2 u kratko vrijeme. Velika je zauzetost kapaciteta s proizvodnjom pištolja (trenutno u 2-3 smjene radi 1900 ljudi na 900 CNC strojeva) i neisplativost, a firma se lagano planira orijentirati i na proizvodnju robotike i alata (jedan dio alata sami proizvode)

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 992

Neretva ::
JNA je uvijek, ali uvijek kasnila za ostatkom istočnog i zapadnog bloka. Da li zbog toga što nije pripadala niti jednom savezu ili zbog općenito zaostalosti/zadrtosti ili nekog trećeg/petog/osmog razloga, ne znam.
Ako uzmemo samo pješačko naoružanje - imali su do 1992 kalibar 7,62x39 kojeg je cijeli istočni blok napuštao ili već napustio. Cijevi M70B1/AB2, PASP-a su bile nezaštićene kromom, a municija jedina od svih zemalja u Europi za tu namjenu korozivna (za cijevi smrtna kombinacija koja je trajala desetljećima do smrti Jugoslavije).

Bez uvrede, ali iznosiš paušalne i generalizovane zaključke koji nisu bazirani na činjeničnom stanju. U tom i takvom Istočnom bloku nalazile su se određene zemlje članice poput Čehoslovačke, Bugarske, Mađarske i Rumunije. Nisu napustile 7,62x39mm, a i poljski "Tantal" se više može smatrati eksperimentom. Zašto bi JNA ušla u promenu kalibra, ako to nisu učinile zemlje VA u neposrednom okruženju? Prosvetli nas neuke.
I nije to slučaj samo s pobrojanim susednim državama. Italija je u periodu pred sam kraj postojanja SFRJ još uvek bila u postupku preoružavanja svoje vojske, jer se i dalje koristila BM-59 (derivat M1 Garanda). Lakše malo s tim opaskama "cijeli Istočni blok" i "Jedina od svih zemalja u Europi".
Posebna priča je tzv. korozivna municija o kojoj se ovde često diskutuje. Koju i kakvu vojnu municiju su koristile te sve ostale zemlje u Evropi, ako je jedino naša bila korozivna?

offline
  • WS2 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 01 Okt 2012
  • Poruke: 4065

ne znam zasto se uporedjuje JNA sa.....VHS?

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11816
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Човек покушава преко пушке да нас убеди како је све што је радила ЦЗ за ЈНА било касно и неперспективно, тј. погрешан избор оружја у датом моменту, преко застареле АК платформе у виду М70, са погрешним и инфериорним калибром 7.62х39мм. А да је ово што данас раде хрвати са ВХС пун погодак кад је избор калибра у питању, наравно пушка се у његовим коментарима уздиже у небеса као нешто до сада невиђено. А у стварности је скуп познатих решења, упакованих у једно оружје, са минималним изменама дорадама и неким решењима која се нису до сада нашла на том типу оружја, не зато што неком то није пало на памет већ зато што за тим није било преке потребе.

То ти исто дође ко кад неко каже да је конструкција рецимо од пиштоља ХП35 превазиђена, а да оно што данас праве глок и слични је оно право...а у ствари та решења на тим пиштољима представљају измене и дораде већ постојећих решења која су стара више од 100 година. Нико ту ништа није радикално смислио већ само побољшао мало постојећи систем тј. системе...

Скидам капу ХСпродукту са њиховим производима, јер су од фирме без имена створили упорним радо бренд, с друге стране наша застава је од имена и бренда који је имала себе својом задртом политиком срозала на најниже могуће гране. Уместо да су пратили трендове, они су се учаурили и стагнирали...

ВХС2 перспективна пушка која обећава, али за сада су је из неког разлога потиснуле досадашње конструкције оружја.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 889 korisnika na forumu :: 61 registrovanih, 7 sakrivenih i 821 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, amaterSRB, Arhiv, awathorn, bobo85, bojan_t, bojanM84, Ca6otep, Car89, Chainsaw, Clouseau, cole77, crnirocko, darkojbn, dekan.m, Djota1, dule10savic, Ezbuck, goxin, helen1, hyla, Jakonjveliki, jodzula, Kalem, kovinacc, Kubovac, Makeitdrip, mean_machine, Medojed, miki kv, Miki281, mile.ilic75, milenko crazy north, Milos1389, Mis uz pusku, Mićko, Mrav Obrad, nuki1234, pavle_pzs, pedja63, Petar25, Petarvu, pisac12, PrincipL, Profica, Ranutovac, Shajlok, sixpac, theNedjeljko, Tvrtko I, VekiJ, Vlada78, Vlado82, Volkcho, vukovi, wizzardone, zastavnik, Zoran1959, zoran77, Zrcalo, 79693