Mozda ni je za ova tema ali....
http://www.thefirearmblog.com/blog/2010/10/01/300-.....7-62x35mm/
Americka firma AAC je razvila interesantan metak 300(7.62x35) BLACKOUT koji je pandan ruskom 7.62x39.Ovaj metak ima identicne balisticke karakteristike bas kao i 7.62x39.Interesantan je i tacni kalibar zrna koji je bas ruski .311, a ne americki .308.
Naravno metak je razvijen za ar15 platforma.Ameri sve vise i vise beze od 5.56.... 6.8SPC, 6.5 Grendel, 30 remington, 300 blackout.
Kao covjek koji se druzio sa ovom I slicnim spravama punih 18. god. odlucih da I ja svojim skromnim znanjem a poprilicnim iskustvom u upotrebi istih dam doprinos ovoj raspravi.
Neki ljudi ovu pusku nepravedno omalovazavaju a neki joj, po mom misljenju, upucuju sasvim opravdane kritike. Jedna od najvecih kritika koju bih joj uputio je veliki odskok prilikom pucanja u rafalnom rezimu. Gotovo je nemoguce kontroisati rafal kada dejstvujete iz ruke. Po mome tome je kriva municija, koja ima ne bas zanemarljivu tezinu zrna, kao I ne bas najsrecnije resenje kompenzatora I zastitnika usta cijevi koji je postavljen na istu. Rusi su to uvidjeli ranih sedamdesetih godina I, naravno, presli na manji kalibar. Dejstvo na cilj su kompenzirali ostavljajuci vrh zrna (odmah ispod tombaka) nepopunjen olovom. Time su zadrzali izvanrednu balisticku krivu, ispostovali razne konvencije o humanizaciji rata a visestruko povecali ucinak na cilju. Takodje je uvodjenjem AK 74 promijenjen konpenzator na ustima cijevi I time umnogome povecana kontrola rafalne vatre.
Sto se tice ergonomije tj. udobnosti, prilikom koriscenja ove puske tice, apsolutno sam svjestan da je udobnija americka m4. Ali, vjerujte mi na rijec (iz iskustva govorim) to se u datim trenucima ne primjecuje. Kada je na covjeku toliko opreme (borbeni prsluk, municija, hrana, sljem…) a kisa pada danima udobnost oslanjaca za mali prst na lijevoj ruci uopste I ne prmjecujete. U tim trenucima najvaznije vam je da vam makina funkcionise I da se na nju apsolutno mozete pouzdati. A tu je AK 47 iliti nasa M70 neprikosnovena. Ako je svakodnevno upotrebljavate morate joj svaku noc ocistiti gasnu komoru I nista vise. Vidio sam dosta zastoja zbog dva dana neociscene gasne komore. Mlade vojnike a, bogami, I oficire niko ne uci ovom zastoju. Sto se ostalog tice, kao sto rekoh, ako se svaki dan puca, mozete da zaboravite na ciscenje. Druga je stvar kada se puca, kao u vojsci, jedan put mjesecno. Tu do izrazaja dolazi kriminalno los kvalitet materijala od koje je izradjena cijev kao i kapisla sa zivinim elementima koja je ugradjena u nasoj municiji. Pusku treba cistiti svakodnevno barem pola sata da bi pola vojnog roka zadrzala nivo nagrizenosti od ranije. Cijev nase puske se morala hromirati. Cudi me da to niko nije video punih 30. godina. Takodje me cudi da se neko sjetio da poslije 30.god. napravi nesto sto vec postoji 40. godina. Ovdje mislim na novu srpksu pusku M21.
Mozda se prije nego sto se pocelo ulaziti u razvoj necega sto je vec odavno razvijeno trebalo razmisliti o kupovini, po meni sada ponajbolje, vojnicke puske na svijetu. Naravno rijec je o, za sada neprikosnovenom AK 107. Preporucujem da pogledate na you tube priloge o ovoj pusci sa sasvim novim nacinom kompenzacije trzaja. Pogledajte tu kontrolu rafalne vatre I uporedite je sa ostalim puskama.
Ovo sa ovim kontra-tegom, da ga nazovem, je super resenje. Doduse, povecan je broj pokretnih delova i delova za ciscenje....tako da je verovatno smanjena pouzdanost u odnosu na izvornu verziju
Direct ::nema sta pametno da dodam, ali ova puska je zaista fascinantna. Kao što Vlada Mitrović u jednom članku reče za FN Fal, ovo je "prava puška za rat"
Dopuna: 15 Okt 2010 20:47
edino , ovo, evo nešto slično, ali tek sada u 21 vijeku...Galil pravi nešto slično, samo malo modernije i nabudženo, ali takođe za svaku pohvalu
i zamjeram Rusima, što se ne "pozabave" ovakvom kombinacijom