jazbar ::Mešana amerićko-iraćka patrola. Oni pozadi što nose M4 i na kacigama optiku za nočno gledanje su Amerikanci, ostali su Iraćani.
uvijek se pitam ;a sto ce mu nocno osmatranje usred dana ?
ti Americki vojnici vole pozirati fotografima kao zestoki ratnici i uvijek cizme i uniforme ciste i uglancane kao da su na pikniku i suncane naocale poput manekena i samo puste Iracane ispred sebe jer bi ih ovi upucali u ledja
tragikomedija od vojske , bez vazdusne podrske i silne artiljerije bili bi zgazeni u svakom pjesadijskome sukobu jedan na jedan
Bitan nedostatak kod čistokrvnog AK sistema je otvor za kretanje ručice zatvarača kroz koji u unutrašnjost puške mogu veoma lako dospeti velike količine peska, šljunka, zemlje, blata, prljavštine itd. stvarajući smetnje u kretanju nosača zatvarača i funkcionisanju mehanizma za okidanje. Pomeranjem poluge ragulatora paljbe otvaraju se vrata prljavštini koja direktno dospeva u mehanizam za okidanje. Taj problem je ispravljen na novim varijantama GALIL-a (Galil Ace) sa naročitim poklopcem, kojim se otvor za kretanje ručice uz pomoć opruga drži zatvoren (poklopac se automatski otvara i zatvara samo pri paljbi i kretanju ručice pri ručnom angažovanju nosača zatvarača, slično FN FNC).
Ovaj video, koliko god amaterski bio, odlično ilustruje probleme s prodorom prljavštine koji su uspešno rešeni na Galil Ace. Testirane su dve puške u kalibru 5.56 jedinačnom paljbom i to jedna od jeftinijih komercijalnih varijanti AR-15 sistema i rumunska puška SAR 3 (čistokrvni AK47 sistem). Oba oružja su ispravna što je i demonstrirano pre testa. Puške su napunjene i stavljene u pripravnost za paljbu - metak je ubačen u cev. Poklopac otvora za izbacivanje čaura na AR-15 je u otvorenom položaju u (inače, može se ručno zatvoriti a otvara se automatski, pri paljbi i ostaje otvoren) a regulator paljbe na AK (SAR 3) je pomeren u bojevi položaj (jedinačno). Potom su obe puške, uz pomoć ašova, obilato zasipane zemljom duž čitave desne strane a posebno po zoni otvora za izbacivanje čaura i otvora za kretanje ručice zatvarača na AK. Strelac nakon toga kratko stresa zemlju sa oba oružja i otvara paljbu.
Ne ulazeći u pitanje osetljivosti AR-15 sistema, kao i u to da na njemu ovom prilikom nije zabeležen niti jedan zastoj, može se jasno uočiti i nedvosmisleno utvrditi da konstrukcija AK47, zahvaljujući velikom otvoru za kretanje ručice i praznom prostoru u zadnjem delu sanduka te većoj izloženosti vitalnih delova, dozvoljava brzi prodor veće količine prljavštine u unutrašnjost puške što može imati za posledicu ozbiljne zastoje u kretanju sklopa nosača zatvarača a takođe i zastoje u funkcionisanju mehanizma za okidanje pa i smetnje u funkcionisanju utvrđivača okvira. Zastoji su izazvani blokiranjem kretanja vitalnih delova sitnim kamenjem (dovoljnog prečnika da upadnu u sanduk kroz otvor za ručicu) i grumenovima stvrdnute zemlje, dok su pesak i prašina izazvali frikciju i dodatno zagadili mehanizam za okidanje zalepivši se za mazivo i šireći se po celom sanduku pri paljbi. Konstrukcija sklopa sanduka AR-15 sistema je zatvorenija (bez obzira na to što ima zaštitni poklopac otvora za izbacivanje čaura koji se može ručno zatvoriti nakon ubacivanja metka u cev) – bolje štiti unutrašnjost i nema uzdužnog proreza na sanduku za kretanje ručice zatvarača ,poput AK sistema, kroz koji prodire velika količina prljavštine.
Dust cover na Galil Ace
Napominjem da sam gornji video (i pojašnjenje) postavila sa željom da ilustrujem problem koji su izraelski stručnjaci uspešno rešili na novoj verziji Galil-a. Napunjen i spreman za paljbu, s metkom u cevi i regulatorom paljbe u bojevom položaju, Galil Ace ne dozvoljava prodor prljavštine kroz otvor za kretanje ručice zatvarača zahvaljujući specijalno konstruisanom poklopcu. Ne želim da ovaj post posluži kao detonator za deplasirane, izuzetno dosadne i smaračke rasprave tipa "AK47 vs. M16". Hvala.
Iskreno kolega jazbar i koleginice Diemaco stvarno neznam koja bi budala gurala svoj AK-a kao i bilo koju drugu pušku u pesak ,na terenu "Peskovi" sam imao taj problem sa M70 već sam naveo kakav u jednom od pređašnjih postova ali taj zastoj sam rešavao mujevito (mogu i opisati kako ako vas zanima) i to samo zahvaljujući grubim tolerancijama i jakoj povratnoj opruzi ,i pored sve vaše stručnosti i argumenata stvarno nemogu da zamislim kako bih na M16(4) mogao da otklonim zastoj bukvalno trčeći i držeći pušku u ruci.
Govorim tj. pišem kao običan vojnik kome bi ne daj Bože život zavisio od te A.P. koju zaduži.
iz ovog testa jedino zaključujem koliko je sistem ak-47 jednostavan i pouzdan. kada se u samo par sekundi sa 2-3 skinuta dijela puške može efikasno otkloniti zastoj, sve vratiti na mjesto i produžiti paljbu. kao prvo, ovo će se desiti u jedan od par tisuća slučajeva, nedovoljno da bi se nešto proglasilo "osjetljivim". uostalom, zna se kako i na koju stranu se zaliježe s puškom. bio pijesak, zemlja ili sasvim neka čista podloga
jazbar ::Dobro rešenje za zaustavljanje prašine. Drago mi je da se stavio ovaj video. Treba biti realan u procenjivanju AK-47.
slazem se. ak se toliko puta dokazao u realnim, ratnim uslovima da su sve ove kobajagi situacije samo namenjene da se dokaze kako je m16 bolja. u stvari, meni se cini da je upravo slabiji povratni trzaj uzrok zastoja. bar mi tako deluje na snimku. vec na drugom snimku gde koristi 7,62 ak ima zastoj, i to prilikom zatvaranja. nama se taj zastoj desavao samo ako puska nije bila raskonzervirana kako treba. nisam imao nikakav problem na peskovima, a isli smo bogami cesto... u svaki slucaj ja bi uzo ak, upravo zbog velikih tolerancija i predimenzionisanih delova.
Jedino mi nije jasno dal je u pitanju neki pakistanski ručno rađeni kalaš ili je loša municija u pitanju, al u svakom slučaju mislim da ovom liku više neće pasti na pamet da uzme pušku u ruke.