dado818 ::Znaco kod M70 mana je samo sto nije kromirana cev.A po nekim karakteristikama je bolja od AK47 ?
Bolja je mozda po nekim sitnicama kao mogucnost ispaljivanja tronblona,florescentni nisani i mozda zerku veca preciznost jer cijev nije kromirana ali u isto vrijeme zbog toga je i losija jer lakse zahrdja i vjerovatno ima kraci vijek trajanja cijevi od orginala.
Ray1973 ::Kolega 10 mikrona je 0,01mm, tj. "JEDNA STOTA" majstorsko-inzenjerski receno. Dakle, ako neko nabaci u cev precnika 7,62mm po 10 mikrona (mikron=mikrometar, tj. hiljaditi deo milimetra!) hemijske zastite, precnik se smanjuje na 7,60mm. Debljina sloja hemijske zastite se opsiguje 2x na kruznim formama, precnicima... 7,62 - 2 x 0,01 = ?????
Pozdrav!
To sam ja napiso figurativno da bi lakse covjeku predstavio ono sto mislim.Posto nisam zavrsio strojarski smijer nemam bas osjecaja sa tako sitnim mjernim jedinicama pa sam onda lupio.Ali mislim da se razumije na sto sam mislio.
Problem u naknadnom hromiranju nije debljina tog sloja (ionako je u granicama tolerancija) vec u potrebi da se za cev izradi specifivna elektroda koja mora biti prilicno tacno pozicionirana u unutrasnjosti. Tokom procesa elektrolize postoje mesta gde se negativni joni (sa hromom) nakupljaju vise, i to su uglavnom ivice zlebova pa je tako sloj hroma nejednak i negativno utice na preciznost oruzja.
Sličan problem samopruženja kod pregrijane puške imala je i H&K G36. Pa su sredili protok povratnih gasova i rešili problem, no ostaje problem nepreciznosti na više od 100 m kada se puška pregrije. SV je izbacila taj model puške iz svog naoružanja te ih donirala policiji, koja nema potrebu po intenzivnom rafalnom pucanju.
Ne mogu da verujem ovako nesto prvi put vidim a i cujem.Bio bih zahvalan kad bi mi neko pojasnio sta se desilo ono sa coltovom puskom pa dolazi do samo-opaljenja i to cak tri puta?Shvatam da se pregrejala ali izgleda da postoji problem sa "neoslobadjanjem" viska gasova ili je nesto drugo?
Neverovatno je da ameri i dan danas koriste ovakav sistem direktnog delovanja gasova.
Pregrejavanje (tj. neefikasno hladjenje lezista metka) je osnovni razlog. Zato i postoji onoliki vremenski razmak izmedju samoopaljenja jer zagrejavanje caure i kapisle ipak traje...
Sistem gasne pozajmice (DGI) nema sa time nikakve veze inace bi do ovoga dolazilo i tokom jedinacne tj. poluautomatske paljbe.
Inicijalna kpisla u sebi sadrži inicijalnu smešu za potpalu baruta i ista je osetljiva na temperaturu.
Kada se čelo zatvarača zagreje preko određene temperature puška sama opaljuje kapisle usled temperature kao što se u dizel motoru gorivo samo zapaljuje usled pritiska i temperature.
Možda ovo poređenje i nije naj plastičnije ali je meni ono prvo palo na pamet.
To je mana svih oružja sa direktnim delovanjem barutnih gasova.
Mnogo brže se zagrevaju do te kritične temperature za samoopaljenje metka.
Kod normalne se upotrebe ovako nešto neće nikada desiti i samo je moguće na ovim dril testovima ...