Mixelotti ::
Izgleda da je kineski sa sklopivim bajonetom kao na PAP-ovci.
Dopuna: 10 Jul 2019 14:54
mercedesamgzakon ::Da ne kopam po temi, ako može blic odgovor - da li je jugoslovenski (Zastava) AK bio bolji od originala?
Precizniji je M70 jer koristi deblju cev, ali zato cev nije hromirana iznutra pa je osetljivija na vlagu i kraci je zivotni vek(bar su takve civilne). Takodje su i zatvarac i nosac zatvaraca osetljiviji na koroziju. U poslednje vreme kao da su promenili materijal pa su poceli i da se ulubljuju pozadi(citao sam po americkim forumima za civilno trziste). Sad da l je tako i sa ovim za vojsku i policiju ne znam, ali cisto sumljam da zatvarace i nosace prave odvojeno za vojno i civilno trziste.
Al u sustini AK je AK ko god da ga je napravio. Sad u svetu je koncenzus da je Istocno nemacki bio najkvalitetniji pa ruski. Ali to su sve nijanse u pitanju.
Sad je druga prica sto su kod nas ljudi pristrasni pa one price sa klupice ispred prodavnice i fejsbuk stranice "Nasa M70 je najbolja verzija ovo ono jer je nasa".
Za M84 je tacno da je bolji od ruskog PKM, koriscen je kvalitetniji materijal i cevi su mnogo bolje. Pricao sam sa covekom sa ratista koji se razocarao u Bugarske cevi jer se "izlizu" posle ne znam koliko ispaljenih metaka, a nasu mozes do sutra skoro da koristis neprestano(ne bukvalno al u poredjenju sa bugarskim cevima je tako).
Zavisi sta ko vrednuje. Finski AK (od kojih je Galil i nastao) su uvek veoma kvalitetno izradjeni bez obzira na model (RK-62, 71, 76, 95).
AK iz istocne Evrope krajem '80-ih i pocetkom '90-ih dobijaju hromirane cevi, pocinje usteda u proizvodnji pojedinih delova (plastika i MIM umesto glodanog celika...). Po ergonomiji, AP M-70 dobila je puno pozitivnih ocena nakon "Pustinjske oluje" jer je u poredjenju sa drugim modelima imala najvecu duzinu od oslonca za rame do okidaca, sto pogoduje "krakatijim" korisnicima.
Nakon toga nije bilo nekih izmena i usavrsavanja dok su drugi (madjari i bugari pre svega, a potom i rusi) uvodili plastiku umesto drveta, smanjivali tezinu (i kalibar) koristili plasticne okvire i bolju povrsinsku zastitu. Usledio je pad kvaliteta u proizvodnji, lutanje u pogledu pozeljne konfiguracije puske jer vojska nije napravila konkretnu narudzbinu oslanjajuci se na zalihe u magacinima dok je Zastava bila gluva na primedbe u vezi M-21 pa smo zavrsili tu gde smo sada.
Kad već reče čovek, nikad mi nije palo na pamet da pitam nekog od starešina, pa mogu valjda ovde - da li je 63. padobranska koristila R4 u nekim od sukoba i kako su se pokazale? Mene je iznenadila masa iste, sećam se da sam pomislio kako je možda i teža od M70.
Juznoafricka R-4 je koriscena malo, vise je sluzila za slikanje. Te puske su relativno brzo razdeljene i drugim formacijama pa su se nasle i u JSO, SAJ, 72-oj itd... Manja kolicina je ostala u brigadi. Licno, R-4 mi se dopadala, masa nije bila problem. Prazna, bila je teska odprilike kao AP M-70 sa punim okvirom. Zanimljivo je da ih i danas mnogi pogresno nazivaju "SAR-ovka" po slovnim oznakama kod regulatora paljbe/kocnice (jedini natpis na zaplenjenim puskama).