Nema.
AGS-40 ima jako, jako malo u vojsci, prakticno samo test primerci, a municije ima jos manje, po svemu sudeci nije pokazao dovoljno unapredjenje u odnosu na AGS-17/30.
57 je ostao na nivou prototipa.
Rabe se AGS-17 i AGS-30.
Cesto pomislim da je ABG "stankovij" gubljenje resursa u odnosu na minobacac od 60mm bilo onaj stari bilo onaj noviji. Izgleda fantasticno i na slici i na djelu ali da bi postigao neki cilj cini mi se da zahtijeva protivnika na tacni.
Na snimcima uglavnom gadja pod velikom elevacijom u rezimu nisanjenja lakija topalovica. Pri tome za razliku od Lakija, ABG stalno jedan ili dvojica pridrzavaju da ne okrene cijev prema svojima. Ali dobro mozda se ide na kolicinu bombleta, mada, ne znam.
No svakako ga je trebalo izmisliti, sama koncepcija je, hajmo reci relevantna. Mozda i te prekaljene posluge znaju da mu nadju caku, poput fotki iz Avganistana.
Ovo sve napisah u vezi pesadije, one koja gadja sa osloncem na tlo, a ne na sasiju vozila.
Koliko je ABG slozen za proizvodnju u odnosu na minobacac 60mm, poput M2/224. Nikada se ta karakteristika nije pominjala.
Istorija podcevnih bacaca granata, prezentuje Maksim Popenker, verovatno poznat vecini ovde.
Ima jedan prilicno bitan moment, problemi sa GP-25/30/34 usled velikog impulsa trzaja (razdrndavanje puske itd) i zasto je americko resenje verovatno bolje, iako GP-25/30/34 na papiru cesto deluje privlacnije.