Domaci kevlarski Slem '90 i borbena upotrebljivost

8

Domaci kevlarski Slem '90 i borbena upotrebljivost

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5888
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Napisano: 27 Jun 2012 18:50

Znam da nije isti kao na slici gore, ja sam stavio jer je u skladu s temom Smile
Ja sam dobio informaciju da jeste Jugoslovenski kelvarski M-89. Istočnonjemački su izduženiji čini mi se ...

Dopuna: 27 Jun 2012 18:50

@ lajavi krelac

Pa i fotka je baš tu iz komšiluka Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Dec 2012
  • Poruke: 107

boksi ::VS Neko ima

šerpu


a neko


Da se primjetiti da su na "serpi"isti kajisevi kao i na m97 koji je na donjoj slici,vojnik sa desne strane ima takve kajiseve na svom sljemu.



offline
  • Pridružio: 10 Feb 2007
  • Poruke: 474
  • Gde živiš: Sremska Mitrovica

To je samo nova oprema slema koju je radio MD za stare slemove M59/85.To je padobranski slem M59/85,dosta plasticnih kopci,nista revolucionarno
Tekst za link

offline
  • Pridružio: 26 Maj 2010
  • Poruke: 1412
  • Gde živiš: Ajvar city

Gde može da se nabavi ovaj sistem podbradnika za šlem M-59/89?

online
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6175

Radi se o prethodno modifikovanim vlaknima polimera,izduzenih preko veza,pri cemu dolazi do promene strukturne formule jedinjenja,i promene tehnolosko-tehnickih osobina.Obzirom da je polazna osnova polimer,on ima neku svoju otpornost na starenje,kao i ostale komponente koje ulaze u sastav.Tehnologija prerade moze biti po sistemu armiranja ili po sistemu kompozita.Tehnologija je vrlo slozena.Balisticka zastita zavisice od procenta umrezenih modifikovanih vlakana.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7830

Rezervisti dobili nove, pardon "stare" glanc iz magacina za obuku,(ko zna sta sve ima po magacinima a stoji dzabaka).

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25972

Napisano: 26 Maj 2017 18:16

Na slici gore je prikazan kompozitni šlem M89 proizvođač je bio Eurkompozit iz Prilepa i rađen je u nekoliko boja za KoV,RV i SMUP.JNA je počela da se popunjava kao i SMUP sa njim sredinom 1989.g kada je usvojen ali ga nisu naštancali u velikom broju.Po raspadu SFRJ/JNA je počeo da se pojavljuje sporadično na više mesta u zavisnosti od popune tada formiranih-predislociranih jedinica koje su ga imale u opremi pa je otuda i to opšte šarenilo.Stari dobri čelični je bio oznake M59 i polovinom 85 je rađena premodifikacija u TRZu pa je dobio i novu oznaku M59/85 a novine su uglavnom u sistemu kačenja unutrašnjih zakački za kalotu.Polovinom 90ih je kompanija MD uvidela da njihov MD97 neće masovno u VJ pa su ponudili set izmena za stari metalni sa tim novim podbradnikom.
Sve ovo sam ja elaborirao na dve teme i to na onoj o pokrivanju vojničkih glava kroz vekove i na temi o XUŠ M59/85.
a sad malo i o MD M97 iz meni komšiluka od čiča Mileta kome su naši vojnici iz Zrenjaninske čete vojne policije vazda bili bresplatni zamorci za SISa.


Dénomination : modčle 97 (M97).
Fabriqué par la société Mile Dragic.
Destiné à l'armée, et aux forces de l'ordre.
Coiffe constituée d'une suspension "Riddel".
Jugulaire en toile, fixée en trois points et munie d'une mentonničre.
Camouflage : couvre-casque.
Fabriqué à partir de 1997.
Distribué à partir de 1997.
Pays d'origine : Serbie.
Période d'utilisation : de 1997 à nos jours (2013).
Matériau : kevlar.
Poids : 1450 g (taille L).
Taille : medium et large (M/L)
Couleur : vert kaki clair granité.




PS
koga interesujew može da na sajtu EUROKOMPOZITA pronađe isti model koi se pravi u Prilepu za Makedonsku vojsku pod druhim oznakama a ima ga u ponudi još nekoliko svetskih kompanija sa manje ili viš istovetnih detalja.

Dopuna: 26 Maj 2017 18:17

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 26 Maj 2017 18:18

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 26 Maj 2017 18:19

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 26 Maj 2017 18:22

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7830

offline
  • Pridružio: 08 Feb 2006
  • Poruke: 2968

U gornjem videu neko je u komentarima postavio link ka fotografiji koja bi trebalo da prikazuje povlačenje JNA iz Slovenije:



Koji šlem nosi i kojoj jedinici pripada vojnik u prvom planu?

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 18946

То је припадник "Specijalne enote" словеначког МУПа у Копру 1991.






[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 923 korisnika na forumu :: 88 registrovanih, 5 sakrivenih i 830 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, A.R.Chafee.Jr., Alexa77, Andrija357, Apok, Asteker, Ba4e, Bacac, Betta, bladesu, blatruc82, Bobrock1, bojan_t, bojanstros9, bolenbgd, boxbole, BOXRR, darko_c, debeli, dejanilic, dejno, Dorcolac, draganl, Faki-Valjevo, FOX, Fructo, Frunze, gacesam, Georgius, Gitzherai, Goran_, HogarStrashni, ivica976, K a s p e r, kaisarevic1, Kalem, klaudioce, kovacicbozo, kybonacci, Lester Freamon, M74AB3, MarkoD, MB120mm, MGBRBG, Miki281, mikidragi, Mis uz pusku, Mitogna, mm1811, mocnijogurt, moldway, Mskok, MunzeKonze, N95, Naj-Turs, naki011, nenad81, niksa517, NMNJ, nobutado, opt1, pera bager, peradetlić, Pjesadinac98, Podljub, Posmatrač u uniformi, Prečanin30, PrincipL, rakivan, raso76, repac, RJ, saki80, Sass Drake, stagezin, stegonosa, TGKastela, tooljan, Toper, Vanderx, vathra, Vatreni Zmaj, veljkovicdani, Yellow Pinky, Zanim98, zbazin, zmajognjeniivan, Zorge