Ko je i koje pistolje duzio u II s.r.

5

Ko je i koje pistolje duzio u II s.r.

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6275

Osim sa Zastavinom M-83 :-)
Taj revolver je zbog sistema oruzje-metak koji sprecava "curenje" gasova na spoju cilindra i cevi mogao prilicno efikasno da se prigusi pa su ga tokom WWII koristili partizani u SSSR-u.
Inace, nazivni kalibar mu jeste 7,5mm (ime "Nagant" se izgovara kao "Nizan") a sto se modela tice izmedju srpskog M-1891 i svedskog M-1887 prakticno i nema razlike.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20158

Napisano: 05 Okt 2015 1:12

Kroz istoriju su Grci koristili od revolvera:
Model 1973 MAS - isti kao francuski Mle.1873, 11mm
Model 1974 MAS - isti kao francuski oficirski model Mle.1874, 11mm
Model 1892 MAS - isti francuski Mle.1892, 8mm
Model 1898 MAS - isti kao ruski Nagant, dvostrukog dejstva, 7.62
Model 1915 Colt - Colt Army Special, .38 S&W
Model 1944 Webley - Webley Mk.IV, .38-200
Model 1944 Webley, Webley Mk.IV, .455
Od pistolja:
Model 1910 - Bergman Bayard, 9x23mm
Model 1915 - Ruby 7.65mm
Model 1912 - FN 1910, 7.65mm

Dopuna: 05 Okt 2015 1:14

Recce ::...a sto se modela tice izmedju srpskog M-1891 i svedskog M-1887 prakticno i nema razlike.

I Norveski i Luksemburski su jako slicni.

Dopuna: 05 Okt 2015 1:20

Waldorf and Statler ::...
No to pomeranje burenceta drasticno podize silu okidanja, pogotovu dvostrukom akcijom. No bas zato je i dobar za vezbanje, razvija misice, i kada naucis da na duploj akciji precizno pogadjas, posle ne postoji problem ni sa jednim drugim revolverom.


Kao i svi revolveri sa Galand-Shmidt i Warnant sistemom okidanja Nagant ima progresivno teze okidanje zbog opruge koja se koristi i kao udarna i kao opruga obaraca, pa se pritiska sa oba kraja.
No, originalni ruski Nagant ima dobro (malo duze, ali relativno lako) okidanje, problem sa "teskim" okidanjem je nastao u ratnim serijama i repariranim revolverima koji su dobili jacu oprugu da bi radili sa tvrdim ratnim kapislama. Plus losija obrada i neocisceni finis na pokretnim delovima...

Colt Python i MR-73 imaju isti Warnant-ov mehanizam okidanja pa se smatraju revolverima sa najboljim fabrickin okidanjem.



offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

Ni jedan Nagant koji sam probao nije imao preterano meko okidanje, a probao sam jedan koji sigurno nije prosao ruke Sovjetskih oruzara. Dosao je ovde sa jedniom od Vrangelovih oficira, prosao drugi svetski rat sa njegovim sinom, a sada ga koristi praunuk. U pitanju je oficirski model sa dvostrukom akcijom, napravljen 1907 godine. Okidanje je gotovo identicno kao na mom primerku, iz 1943 godine, mozda malo mekse, ali mora da se vodi racuna i o godinama i slabljenju opruga.

Sto se tice peciznosti izrade, slazem se da je ona losa, osim na radnim povrsinama, koje su izuzetno dobro finisirane. Okidaje na nagantu je odlicno, osim velike sile, ali velika sila koja nastaje usled lose obrade povrsina se lepo oseti na okidacu, ona ne moze da se zamaskira. Ovde je u pitanju uglavnom jako povratna opruga, ali i spiralna opruga koja vraca burence u zadnju polozaj, i koja uopste nije slaba, posto mora iz zadnjeg dela cevi da izvuce rasirena usta caure. Pa kada se sve sabere, okidanje i ne moze da bude mekano.

Normalni revolver sa Warant sistemom okidanja su potpuno odvojena prica. Posle visegodisnjeg iskustva, nesto nisam ubedjen u prednost Pitona i Diamondbacka nad S&W iz vremena kada su se recolveri pravili kako treba, a pivo bilo dostupno samo sa ukusom piva Wink Salim se naravno, ali da bi se osetila prednost u okidanju, moras da sedis na strelistu satima, i gadjas cas sa jednim cas sa drugim, a sa druge strane, svi ti Coltovi mehanizmi su prilicno osetljivi.

Nego, od kada je CZ 83 revolver? Ja sam mislio da je to replika livora, za na nosnju..

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2013
  • Poruke: 774

Какво ли је окидање било код српских, норвешких, шветских, луксембуршких или пак белгијских Нагада, који ннису имали "покретни" добош?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20158

Waldorf and Statler ::...Normalni revolver sa Warant sistemom okidanja su potpuno odvojena prica. Posle visegodisnjeg iskustva, nesto nisam ubedjen u prednost Pitona i Diamondbacka nad S&W iz vremena kada su se recolveri pravili kako treba, a pivo bilo dostupno samo sa ukusom piva Wink...

Prednost je pre svega sto Python (ne znam za Diamondback-a, kod njega je valjda mehanizam promenjen u nekom momentu), nema rak ranu S&W revolvera (pogotovo oonih iz 1900ih) - minijaturnu spiralnu povratnu oprugu obaraca.
Jer kada ona otkaze, lele majci.
Poznanici sam kod S&W Ladysmith 1st model (onog originalnog Smile ) zamenio istu, posto je originalna otisla u vecna lovista, na kraju sam (jedva) nasao odgovarajucu kod sajdzije.
Kod vecih revolvera to nije bilo toliko strasno, ali kada moze da se izbegne posebna opruga obaraca treba je izbeci.

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

Cek, ti pricas o M ramu? Taj ram nisam video uzivo. Ne znam da li je ista opruga kao na K, L, N ramovima, ali na tako starom modelu je sasvim normalno da ode.

Smitova sam se nagledao i naokidao, sto sa municijom, sto bez nje vezbajuci, onako, odokativno, sigurno imam nekoliko desetina hiljada okidanja sa njima, i nikada nisam video polomljenu oprugu za povratak okidaca. To se jednostavno skoro pa nikada ne desava. Pre ce puci opruga udaraca nego spiralna opruga za povracaj okidaca.

A rezervnih imam nekoliko komada, i to originalnih, posto je jedna od najcescih modifikacija na Smithu radi smanjenja okidanja zamena opruge slabijom.

Sa druge strane sam video prilicno Pitona koji su izasli iz tajminga, sto se kod njih cesto desava. Pogotovu kada se sa revolverom malo vise vezba.

Diamondback je smanjeni piton u svakom pogledu, osim sto je manje rucno upasivan. Mehanizam je identican po konstrukciji, ali su se prenosni odnosi nesto razlikovali zbog manje velicine, pa Diamondback ima kraci hod okidaca, i deluje malo tvrdje na okidanju. Kada se akcija dotera, potpuno je na nivou pitona. Koristi D ram, prenet sa Detective Speciala, tj Police Positive speciala. Diamondback nema nikakve veze sa novim coltovim okidanjem koje je korisceno na Trooperu, bez obzira sto su se pravili u isto vreme.

Diamondback je jedan od revolvera u cijem je uputstvu kespicitno stajalo da nije za +P municiju. Ram je malo manji od S&W K rama, ali i nesto veci od J rama, i ima 6 rupa u burencetu. Inace je fenomenalno zabavan revolver.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20158

Waldorf and Statler ::Cek, ti pricas o M ramu?
Aha, bas taj minijaturni. Pola sajdzijskih opruga koje sam probao bile prevelike (presiroka za malo, ne staje u kanal). Iznutra svajcarski sat.

Ali je revolvercic odlican, na 10m slazes zrno na zrno kada se koristi .22 Short (originalno je .22 Long, ali ko ce to naci)...
Citat:
Ne znam da li je ista opruga kao na K, L, N ramovima


Konstrukciono je isti kao Hand Ejectror iz 1902. Samo minijaturan. Doduse dobos se otvara kada se ddugme povuce unazad (poput Colt-a) a ne unapred poput ostalih S&W.

Citat:
, ali na tako starom modelu je sasvim normalno da ode.

Stari revolveri sa posebnom oprugom obaraca su generalno uzas, u 75% slucajeva je ili preslaba ili polomljena.


Citat:
A rezervnih imam nekoliko komada, i to originalnih, posto je jedna od najcescih modifikacija na Smithu radi smanjenja okidanja zamena opruge slabijom.

Zato je taj sistem mila majka za fino stelovanje...

Citat:
Sa druge strane sam video prilicno Pitona koji su izasli iz tajminga, sto se kod njih cesto desava. Pogotovu kada se sa revolverom malo vise vezba.

Ja sam samo par puta gadjao istim (i sa MR-73 Smile ), pa nisam nailazio na takve probleme. Zasto se desava? Teoretski ne bi trebalo da se lako desava...

Citat:
Diamondback je smanjeni piton u svakom pogledu


Da, pobrkao sam sa Trooperom koji je bio i stari i novi. Smile

Inace kazu da po kvalitetu (preciznosti) izrade i finisa Merwin Hulbert, Fagnus Army, Tranter i S&W Tripple Lock siju skoro sve moderne revolvere.
Nakon sto sam video (unutrasnju, spoljna je vremenom propatila) obradu Merwin Hulbert-a, moram se sloziti.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3707

bojank ::Prednost je pre svega sto Python (ne znam za Diamondback-a, kod njega je valjda mehanizam promenjen u nekom momentu), nema rak ranu S&W revolvera (pogotovo oonih iz 1900ih) - minijaturnu spiralnu povratnu oprugu obaraca.
Jer kada ona otkaze, lele majci.
Poznanici sam kod S&W Ladysmith 1st model (onog originalnog Smile ) zamenio istu, posto je originalna otisla u vecna lovista, na kraju sam (jedva) nasao odgovarajucu kod sajdzije.
Kod vecih revolvera to nije bilo toliko strasno, ali kada moze da se izbegne posebna opruga obaraca treba je izbeci.


Ta "mala" opruga se nalazi na J, K i N ramu, a za ubacivanje iste se pravi i poseban alat. Opruga nije bas mala narocito na K i N ramu.

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6275

Moj Colt Phyton je "izasao iz koraka" i blokirao tako da sam morao da skidam bocnu plocu... Od tada imam izvestan "otklon" prema Colt revolverima iako se ne bih bunio za Diamondback u 22LR jer mi je iskustvo sa takvim u 38 Spl ostalo u bas lepom secanju.

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

[quote="ALBION101"

Ta "mala" opruga se nalazi na J, K i N ramu, a za ubacivanje iste se pravi i poseban alat. Opruga nije bas mala narocito na K i N ramu.[/quote]

Taj "specijalni" alat se napravi od ravnog srafcigera sa dremelom za nkoliko minuta. Generalno za stelovanj okidanja na smitu su potrebna dva alata, jedan za skidanje, i drugi za unutrasnju obradu kucista povratne opruge. Moji su napravljeni od Womaxovih srafcigea, i mogu sutra da ih slikam, ako nekome znace. Nego pocesmo mnogo da trujemo temu Very Happy

Znaci opruga na M amu je manja od standardne. Sve ostale su iste bez obzira na velicinu rama, bio on J,K,L ili N.

Kod Colta bavljenje dobosa se ne desava sve do trenutka dok udarac ne podje napred, i prakticno ceo sistem visi u vazduhu, posto svi delovi treba da dodju na mesto u vrlo kratkom vremenskom periodu. Sve zavisi od medjusobnih tolerancija, a svi delovi su umesto kaljeni, cementiani, i slojevi tvrdog materijala su prilicno tanki. I vremenom se izlisu, pa pocinju da se desavaju greske, tipa burence nije u optimalnom polozaju za opaljenje, ili se zaglavi poluga za okretanje burenceta, ili koja god suluda kombiinacija. Piton je Rols Rojs, ali zahteva i takvo odrzavanje za pouzdan rad. Nekada su se oruzja pravila da izdrze mnogo manj municije nego sto je to danas slucaj, ne namerno, ali su se glavni delovi, koji su bili prilicno lagani i elgantni brzo trosili, a prilikom servisiranja su zahtevali majstorsku ruku.

Recim o Walteri konstruisani pre drugog svetskog rata imaju ozbiljne probleme sa pouzdanoscu i na vrlo malom broju ispaljenih metaka po danasnjim standardima. Iskustva nekolicine sportskih strelaca koji su prepravljali PP u takmicarske pistolje je da na svakih nekoliko hiljada metaka mehanizam za okidanje ide na generalku.

A jos kada sve to pocnes da cackas, ode mast u propast.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1035 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 6 sakrivenih i 1001 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Andrija357, aramis s, bokisha253, bufanje, ccoogg123, cikadeda, Dannyboy, Dogma21, Dorcolac, Duh sa sekirom, Frunze, gomago, HogarStrashni, Krusarac, Kubovac, kuntalo, Lister, Marko Marković, nebkv, nemkea71, nenooo, Panter, royst33, sevenino, stegonosa, vaso1, Vlada78, šumar bk2