A da to nije bila samo floskula? Nesto mi se vrti u glavi da je impuls metka 5,45 premali da bi repetirao mitraljez i hranio mitraljez iz redenika istodobno. Nikakve extra laboracije i sbbkbb pominjati sada! Samo repetiranje i povlacenje redenika u "laboratoriskim uvjetima" mozda i radi dobro. Ali kad redenik visi, mozda i zapne za nesto... Kazu, ako ne lazu, da zarad slabog impulsa standardne laboracije onaj cudni skrivac plamena radi kao pojacivac trzaja i da cak ni ap (ak74 i derivati) nebi radila da valja bez istog. Bar ne u eksploatacionim uvjetima. E sad... Nasta bi to licilo sa redenikom?
stug ::A da to nije bila samo floskula? Nesto mi se vrti u glavi da je impuls metka 5,45 premali da bi repetirao mitraljez i hranio mitraljez iz redenika istodobno.
Uspesno su napravljena oruzja hranjena redenikom u kalibru 6.35mm (pistoljskom).
Citat:
...Ali kad redenik visi, mozda i zapne za nesto...
Osim raznim "Ramboima" i slicnim sabanima redenik ne visi nikome normalnom, jer normalni ljudi koriste municijske kutije i ne idu opasani redenicima.
Citat:
Kazu, ako ne lazu, da zarad slabog impulsa standardne laboracije onaj cudni skrivac plamena radi kao pojacivac trzaja i da cak ni ap (ak74 i derivati) nebi radila da valja bez istog. Bar ne u eksploatacionim uvjetima. E sad... Nasta bi to licilo sa redenikom?
Covece, sta pises? Posto brkas stvari samo tako...
AKS-74U ima posebnu komoru za ekspanziju barutnih gasova, da bi se omogucio normalan radni pritisak (je je pozajmnica mnogo bliza lezistu metka nego kod AK-74) i omogucio normalan "dwell time" (vreme koje gasovi dejstvuju na klip manje-vise konstantnim pritiskom).
To je sve nastalo zbog ultra kratke cevi.
Isti radi i bez toga, ali se raz**bava znatno brze i ima jaci trzaj zbog veceg pritiska u gasnom sistemu.
AK-74 radi i bez gasne kocnice sasvim lepo, uz nesto veci trzaj i "izvrtanje" (karakteristicno za svo oruzje sa rotacionim zatvaracem).
aramis s ::...@Recce
Jel se opaska o korisnosti osim na Stoner odnosilia i na HK 21?
Stoner je bio muka za sebe, ne narocito pouzdan i komplikovan za odrzavanje zbog sitnih delova koji su se lako gubili. U samo jednoj akciji u delti Mekonga za jednu noc otkazalo je cak 7 kom!!!
Za HK-21 u Vijetnamu nemam puno podataka ali znam da je krajem '70-ih modifikovan zbpg funkcionalnih problema. Radi sa odlozenim otvaranjem zatvaraca (Vorgrimler) ali je bilo problema sa izvlacenjem ispaljene caure. HK-21 je cak ucestvovao na konkursu za SAW (kao XM-262) ali je otpao na pocetku konkursa zbog neadekvatnih municijskih kutija i nekompatibilnosti sa tronoscoma o postoljima koja su u upotrebi. Da nesto nije valjalo govori i podatak da je HK i Bundeswehr presao na MG-4 iako je HK-21 zamisljen kao modularno oruzje koje se lako prebacuje na 5,56...
Stoji valjda i to da je ta vrsta bravljenja zatvarača komplikovanija i skuplja u proizvodnji od sada opšte prihvaćenog rotacionog sa bradavicama uz gasnu pozajmicu?
Meni je taj PM interesantan zbog položaja uvodnika, kao i ovo još genijalnije rusko čudo od municijske kutije koje svaku AP može da pretvori u PM.
Valjda stoji. Ali nemci i dalje koriste stari MG-3 kpji funkcionise tako a HK-21 su "iskulirali" dok su vecinu svojih primeraka modernizovali i prodali drugim zemljama. Uz kojekakve kozmeticke izmene (tipovi kundaka, montaza za optiku i sl) da bi pouzdanije funkcionisao HK-21 je naknadno dobio izbacivac caure sa oprugom a leziste metka je izmenjeno i uzduzno narezano da bi se sprecilo "lepljenje" caure za zid lezista i olaksalo izbacivanje (slicno se radilo i kod G-3).
Inace, sam koncept nije neka novotarija, u sustini je prerada Stgw-45. Zamisljen je da uz izmenu nekoliko delova u sistemu za hranjenje moze da prihvati okvire ili dobos a sa zamenom cevi da se menja i kalibar. Ipak, cini se da je tako nesto jos uvek preambiciozno za dobar osnovni PM. Previse zahteva koji su medjusobno suprotstavljeni jednostavno ne mogu da se pomire na ovom tehnoloskom nivou.
Nepalski Bira mitraljez iz 1895. Svaki komad je rucno pravljen i nekih 10tak je prezivelo do danas. Ima dve cevi ali za razliku od Getlinga cevi ne rotiraju vec postoji mehanizam koji naizmenicno puni i opaljuje obe cevi. Cevi su mogle da se menjaju kada se zagreju. Radio je na "kurblu" slicno Getlingu, mada je ceo mehanizam daleko komplikovaniji.
Kalibar je .577-450 Martini Henry. Pravo je cudo da su napravili nesto sto funkcionise u tom kalibru, uzimajuci u obzir ocajan kvalitet te municije.