Meni i dalje kao najzanimljiviji mogući konkurent PKMu izgleda KAC AMG. Pored male mase (6.3kg u 7.62X51) tu je još i Stonerova/Salivenova zvrčka kao na Ultimax-u:
Da do kraja budem jasan. Ima mali PM* svoje mesto među običnom pešadijom ne samo među vatačima za gušu i specosima gromoprdima. Nije da bude glavni i nosi vatrenu moć, ali je odličan da bude pratilac jurišnog dela odeljenja, kao i tokom patrola i sličnog gde je više nego dobro protiv zasedno sredstvo. Taman da kupi vreme da se veliki namesti i odradi posao. Tu čak dajem prednost okvirima ili kvalitetnom dobošu. Neka moja ideja odeljenja bi bila jedan veliki PM i jedan ili čak dva mala PM, sa jednim velikim u rezervi za odbranu. Ili da svi sem PM i preciznog imaju nešto poput IAR. Svestan sam ja ta pešadijsko naružanje nije bitno u ratu, al sama pešadija jeste. I manje više sve ostalo je tu da pešadija dođe od tačke A do tačke B.
Da se nadovežem na prethodno izlaganje kolege Čefija, sve može da se reguliše strukturom odeljenja. Jedna misleća nacija je predvidela streljačko odeljenje koje bi imalo 12 pripadnika. Četiri sekcije:
1. Komandir i kurir-izviđač s AP, precizni strelac s DMR;
2. Tim za bazičnu podršku u sastavu nišandžija PM u "punom" kalibru x51 ili x54mmR, dvojica šegrta s AP, usput nose dodatnu municiju za PM;
3. Prvi jurišni tim gde vođa ima AP, zamenik AP s potcevnim bacačem, pride PM-džija koji duži Minimi ili Ultimax.
4. Drugi jurišni tim identičnog sastava.
Rešeni svi problemi. Ali, u mirnodopsko doba vojske širom Planete bi najradije imale odeljenje s par vojnika koji nose pištolje kalibra 6,35mm. Kad zagusti, promene ploču svi odreda.
Škrabalo
To sa tim elementima i dva odelenja je već vod.
Mozda si oto kasti sa po dve pod grupe pa da se tako nakaleme svi i da pije vode..
No sad još da se nađe neki i da turi i nesto PO i PVO i....
Valja Se neki lanser pružnog punjenja poput onog malečkog u rancu sto smestiše sovjetski konstruktori .ZRP-2.
Greška, ispravio sam. Pod 3. i 4. treba "jurišni tim", a ne odeljenje. Izlapelo se, nadam se kako je sada jasnije.
Amerikansko odeljenje marinaca WW2 je imalo 13 vojnika, inače.
Nisu jedini i neke druge vojske tako rade. Poznati primeri su recimo Šveđani, Holanđani, Francuzi, belgijski padobranci. Moguće i britanski marinci. Čini mi se da je Bojan spominjao nešto slično kod nas.
Ne izmišljam ja toplu vodu, nisam ipak profesionalni vojni planer. Nego mi je to zanimljivo, jer se bar po meni prava efikasnost oružja vidi tek po načinu upotrebe.