Poslao: 27 Mar 2025 12:31
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2020
- Poruke: 947
|
Žurnal Kalašnjikov: РПЛ-20 — что внутри у нового пулемёта?(РПЛ-20 - шта је унутар новог митраљеза?)
+ Original
В 2025 году концерн «Калашников» приступит к началу освоения производства 5,45-мм пулемёта РПЛ-20 для поставок Министерству обороны Российской Федерации.
Мелькнувшая в сети информация о планах концерна «Калашников» по началу серийного производства пулемёта РПЛ-20 нуждается в небольшом уточнении.
Дело в том, что Государственные испытания РПЛ-20 до сих пор не завершены, но, МО РФ приняло решение о заказе новых пулемётов для полноценной боевой эксплуатации по совокупности результатов проверок, уже проведённых на испытательных и учебных полигонах ведомства, а также с учётом анализа использования в зоне СВО пулемётов из опытной партии.
Алан Лушнников, РПЛ-7
РПЛ-20 зарекомендовал себя с самой лучшей стороны и получил однозначно положительную оценку от представителей различных армейских подразделений. Новый пулемёт с нетерпением ждут в войсках и штурмовики и бойцы ССО и десантники, отмечая отсутствие в его конструкции каких-либо недостатков, препятствующих эффективному применению новинки в современных боевых условиях.
РПЛ-20 с динным стволом
Решение о закупке пулемётов до прохождения всей процедуры, предшествующей официальному принятию нового образца стрелкового оружия на вооружение МО РФ стало возможным в том числе благодаря выдающейся надёжности и безотказности, которую продемонстрировали опытные РПЛ-20 на всех этапах завершённых проверок.
На данный момент нет никаких сомнений, что РПЛ-20 представляет собой жизнеспособный вариант автоматического оружия поддержки, а его «однокалиберность» с основным армейским автоматом АК-12М1 делает пулемёт ещё более эффективным в качестве штатного образца для самых разных армейских подразделений.
Немаловажно и то, что РПЛ-20 по-настоящему прост в освоении и не требует от пулемётчиков освоения каких-то специфических навыков для правильной эксплуатации.
разборка пулемёта РПЛ-20
Напомню, что 5,45-мм ручной пулемёт РПЛ-20 представляет собой автоматическое оружие с ленточным питанием, автоматика которого работает за счёт отвода газов из канала ствола через боковое отверстие. Оружие оснащено двигателем с длинным ходом поршня и традиционным для оружия Калашникова узлом запирания с поворотным затвором, оснащённым двумя боевыми упорами.
РПЛ-20, 415 мм
Спусковой механизм пулемёта смонтирован на отдельном основании, которое отделяется от ствольной коробки при разборке оружия. Режим стрельбы одиночными выстрелами отсутствует. Перед выстрелом подвижные части автоматики пулемёта находятся в крайнем заднем положении.
Ствол у РПЛ-20 несменный, но, благодаря стрельбе с заднего шептала и некоторым конструктивным особенностям, новый ручной пулемёт выдерживает 400 выстрелов в интенсивном режиме до охлаждения, тогда как для РПК74М этот параметр составляет всего 180 выстрелов. Замена ствола возможна в условиях мастерской, притом, что гарантийный ресурс заявлен в 20 000 выстрелов.
РПЛ-20 сложенный
Питание РПЛ-20 патронами осуществляется из нерассыпной стальной ленты вместимостью 100 или 200 патронов калибра 5,45×39, которая укладывается в полужёсткие короба.
P. S.
Обратите внимание, что снимки короткоствольного (длина ствола 415 мм) варианта РПЛ-20 я сделал в Констуркторско-технологическом центре концерна «Калашников» в 2021-2022 гг., когда впервые знакомился с матчастью проекта. Данный экземпляр в деталях отличается от актуальной для 2025 года версии РПЛ-20.
+ GT prevod
Концерн Калашњиков ће 2025. године почети да развија производњу митраљеза 5,45 мм РПЛ-20 за испоруку Министарству одбране Руске Федерације.
Информације које су се појавиле на интернету о плановима концерна Калашњиков да започне серијску производњу митраљеза РПЛ-20 захтевају појашњење.
Чињеница је да државна испитивања РПЛ-20 још нису завршена, али је руско Министарство одбране одлучило да наручи нове митраљезе за пуну борбену употребу на основу укупног броја резултата већ спроведених испитивања на полигонима одељења за тестирање и обуку, као и узимајући у обзир анализу употребе митраљеза из пилотске серије у зони СВО.
Алан Лушњиков, РПЛ-7 РПЛ-20 се показао као најбољи и добио је недвосмислено позитивну оцену представника различитих војних јединица. Нови митраљез жељно ишчекују трупе, укључујући јуришне авионе, војнике специјалних снага и падобранце, који примећују одсуство било каквих недостатака у дизајну који би спречили ефикасну употребу новог производа у савременим борбеним условима.
РПЛ-20 са дугом цеви Одлука о набавци митраљеза пре него што се прође целокупна процедура која је претходила званичном пријему новог модела малокалибарског наоружања у употребу у Министарству одбране Русије омогућена је, између осталог, захваљујући изванредној поузданости и несметаном раду који су експериментални РПЛ-20 показали у свим фазама завршених испитивања.
У овом тренутку, нема сумње да је РПЛ-20 одржива опција за аутоматско оружје за подршку, а његов „исти калибар“ као главна јуришна пушка АК-12М1 чини митраљез још ефикаснијим као стандардни модел за широк спектар војних јединица.
Такође је важно да је РПЛ-20 заиста лак за учење и да не захтева од митраљезаца да савладају било какве специфичне вештине за правилан рад.
демонтажа митраљеза РПЛ-20 Да подсетим да је лаки митраљез РПЛ-20 калибра 5,45 мм аутоматско оружје са каишним доводом, чија аутоматизација функционише тако што се гасови из отвора цеви одводе кроз бочни отвор. Оружје је опремљено клипним мотором дугог хода и традиционалном јединицом за закључавање оружја Калашњиков са ротирајућим завртњем, опремљеном са две ушице за закључавање.
РПЛ-20, 415 мм Окидач митраљеза је монтиран на посебном постољу, који је одвојен од пријемника када се оружје раставља. Не постоји режим гађања једног метка. Пре пуцања аутоматски покретни делови митраљеза су у крајњем задњем положају.
РПЛ-20 има цев која се не може скидати, али захваљујући пуцању са задњег шајкача и неким дизајнерским карактеристикама, нови лаки митраљез може да издржи 400 хитаца у интензивном режиму пре хлађења, док је за РПК74М овај параметар само 180 хитаца. Цев се може заменити у радионици, иако је гарантовани век трајања наведен као 20.000 хитаца.
РПЛ-20 пресавијени РПЛ-20 се напаја патронама из нераспаднуте челичне траке капацитета 100 или 200 патрона калибра 5,45×39, која се ставља у полукруте кутије.
П.С.
Напомињемо да сам краткоцевну (дужина цеви 415 мм) верзију РПЛ-20 снимио у Пројектно-технолошком центру Концерна Калашњиков 2021-2022, када сам се први пут упознао са материјалним делом пројекта. Овај модел се у детаљима разликује од верзије РПЛ-20 која је релевантна за 2025. годину.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 04 Apr 2025 15:25
|
offline
- djox

- djox
- Pridružio: 23 Nov 2010
- Poruke: 104247
|
Rusi zaplenili u Melitopolju
Citat:Sawed-off Mauser 98k Bolt-Action Rifle found by Ru Federal Police in Melitopol
|
|
|
|
|
Poslao: 15 Apr 2025 01:53
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 35940
|
+ Овај интервју се објављује уз сагласност припадника бригаде за посебне намене Генералштаба ГРУ, који је пристао да га да АК-ИНФО под условом анонимности.
Саговорник је војник Оружаних снага Русије, извиђач специјалних снага. Имао је искуство руковања митраљезом 5,45 мм РПК-16 (у даљем тексту митраљез) и пре СВО-а, када су послати у своју јединицу „на испитивање“.У којој конфигурацији сте примили митраљез?
Извиђач: једини митраљез по бригади испоручен је јединици 2023. године у фабричком комплету са две цеви калибра 590 мм и 415 мм, нискошумним уређајем за гађање (ПМС), двоношцем, два магацина М125 капацитета 95 метака и 6 6Л23.01 магацина, не памти се тачан број магацина извиђача (извиђач не памти тачан број магацина). модернизовани магацини 6П20 (6Ш46М), комплет прибора, уље за уље и упутство за употребу. Поред тога, митраљез у бригади је био опремљен малим оптичким нишаном „Нарукавник-4“.
Коме је био намењен митраљез, како је пројектован и коришћен?
Извиђач: митраљез је био причвршћен за извиђач-пушкар уместо јуришне пушке АК-12 калибра 5,45 мм, а митраљез је коришћен као јуришна пушка у „снајперској четворци“. Митраљез нам је служио око годину дана, издржао је три мисије у зони СВО од почетка 2023. до пролећа 2024. Пошто је митраљез био стандардно оружје, коришћен је и у „борбеним” ситуацијама, углавном са цеви 415 мм и ПМС-ом.
Општи утисци о митраљезу?
Митраљез смо добили у „незадовољавајућем“ стању. Оба магацина М125 су била неисправна, што је у почетку изазвало кашњења као што су „недовођење патрона”, „недостатак убацивања патрона”, „заглављивање патрона”, приликом пуцања (покушаја испаљивања) преграда унутар једног од магацина је одмах напукла, услед чега су оба магацина М125 настављена са испоруком митраљеза са митраљезом16. Истовремено, митраљез, односно његови магаци, које су имали искуства у коришћењу пре СВО, нису имали таквих проблема.
Шта бисте још могли да додате о митраљезу?
Двоножац на митраљезу ради, чак би се могло рећи да је лепо.
Стандардни механички нишански уређаји нису коришћени; митраљез је коришћен директно са оптичким нишаном.
Остали војници који су видели овај несвакидашњи митраљез у комплету са ПМС-ом и ласерским циљачем Аспид (коју је поставио сам стрелац – прим. аут.) нису остали равнодушни, прилазили су и постављали питања.
Како је ласерски нишан коришћен у овом случају? Зашто "Аспид"?
Тиму се такође издаје стандардни 1К241, али има лошу функционалност, недовољно за нас - недостатак ИЦ осветљивача је главни недостатак. Због тога је ласерски нишан купљен самостално за употребу ноћу у гађању ватре на близину, када се често користио ИЦ осветљивач, укључујући и за „осветљавање“ непријатељских уређаја за ноћно осматрање. Ласерски нишан је такође коришћен за означавање циљева за друге војнике са нишанима типа 1ПН93 за гађање ноћу на беспилотне летелице типа Баба Јага.
Шта можете рећи о концепту заменљивих цеви и разлици у њиховој употреби?
Заиста ми се није допао поступак замене буради и његово спровођење. Цијеви су замијењене на мјесту привременог размјештаја (ПДП – прим. аут.). Цијев калибра 415 мм је коришћена за борбене задатке, након што је цијев калибра 590 мм, након укупно испаљених око 1.500 хитаца, деформисана одводника пламена, једна латица му је била савијена, што је онемогућавало коришћење ПМС-а на њој, плус је и сам митраљез покретнији у овој конфигурацији.
Ефикасност митраљеза, посебно са цеви од 590 мм, је добра. Али пошто се митраљез углавном користио са цеви калибра 415 мм и магацима 6Л23.01, али у погледу ефикасности није било стварних предности у односу на јуришне пушке АК-12 калибра 5,45 мм.
На цеви калибра 415 мм, укупан број испаљених метака током године био је преко 3000 без икаквих притужби.
Да ли сте икада наишли на квар митраљеза током непрекидног пуцања, као што је „паљење кертриџа у комори“?
Не, нисам наишао.
Мишљење о редовном ПМС-у?
ПМС је више него адекватно изведен, његова употреба не изазива непријатне сензације попут „гаса у лицу“, ефикасно гаси избијање, укљ. први пуцањ. Када се користи са цеви од 590 мм, ради још ефикасније. Ако га упоредимо са постојећим ДТКП „Гексагон“, онда је ПМС у целини функционисао много боље према субјективним сензацијама.
Како је процењено и коришћено искуство употребе митраљеза?
Једини који су тражили да усмено, у форми анкете и писмено, опишу своје искуство употребе митраљеза били су радници фабрике (представници Концерна Калашњиков – прим. аут.). На нивоу јединице, бригаде или Управе за борбену обуку, нису спроведени догађаји за сумирање искуства, писање притужби и сл.
Видите ли поенту и/или имате потребу за лаким митраљезом коморе за 5,45 мм мод. 1974, 7,62 мм мод. 1943?
Било би сјајно имати брзометни лаки митраљез калибра 5,45 мм са ременом. Волео бих да видим РПЛ-20, али тренутно их нисмо добили. У лаком митраљезу калибра 7,62 мм мод. Не видим смисао 1943. због карактеристика патроне.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ps tekst je provučen kroz GP bez dorade
|
|
|
|
Poslao: 15 Apr 2025 12:28
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 20475
|
Citat:У лаком митраљезу калибра 7,62 мм мод. Не видим смисао 1943. због карактеристика патроне.
Cisto da se ponovi za 7.62x39 svedoke.
|
|
|
|
Poslao: 24 Apr 2025 19:25
|
offline
- djox

- djox
- Pridružio: 23 Nov 2010
- Poruke: 104247
|
Citat:Zastava M72 7.62mm LMG used by an Armenian trooper during the 2020 Nagorno-Karabakh War.
|
|
|
|
Poslao: 04 Maj 2025 00:14
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 35940
|
+ Четврти падобрански пук Алпини, елитна јединица специјализована за планинске специјалне операције, недавно је добила серију ултралаких митраљеза ФН Еволис калибра 7,62 мм од белгијске фирме ФН Херстал како би проценила њихове перформансе у условима борбе високог интензитета.ФН Еволис је митраљез са ременом који користи систем на гас са кратким ходом гасног клипа и ротирајућим затварачем. Пушкомитраљез пуца из "отвореног" положаја (са задњег шајкача). Муниција се напаја са леве стране оружја преко патентираног механизма за напајање. Уграђени хидраулични тампон систем смањује повратни удар. Контроле оружја се налазе са обе стране. Све радње у вези са пуњењем оружја могу се изводити једном руком. Преводилац режима паљбе има два положаја: једнократну ватру (за гађање циља) и аутоматску (за сузбијање). ФН Еволис је дизајниран за употребу са пригушивачем звука и има подесиву гасну комору. У производњи новог митраљеза користе се адитивне технологије (3Д штампа) и нови материјали, укључујући полимере. Пријемник митраљеза је направљен од легуре алуминијума. ФН Еволис кундак подсећа на ФН СЦАР и подесив је по дужини/висини чешља. Да би се истакла мала тежина новог модела, Еволис је приказан са двоношцем од угљеничних влакана. Оружје је тешко 5,5 кг за верзију 5,56 мм и 6,2 кг за калибар 7,62×51. Дужина цеви ФН Еволис-а је 355 мм за митраљез 5,56 мм и 406 мм за верзију 7,62 мм. Укупна дужина: 950/850 мм (5,56) или 1025/925 мм (7,62). Капацитет траке је 100 или 200 метака за 5,56к45мм и 50 метака за 7,62к51мм. Брзина паљбе ФН Еволис-а је око 750 метака у минути.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|