Ljudi malo bi bilo neprakticno i tesko ali sta mislite kakvo oruzije bi se dobilo kada bi na MK48 7.62 stavili podcevni bacac granata,mislim jel bi sluzilo cemu i da li je moguce
Novosti o LSAT-u koji je spomenut na prethodnoj stranici
Citat:Program Američke kopnene vojske (US Army) Lightweight Small Arms Technologies, ili LSAT razvija novu laku strojnicu koja bi mogla zamijeniti dosadašnju laku strojnicu M249 SAW. Krajem 2011. u bazi Fort Benning testiran je prototip nove strojnice koja puca iz otvorenog zatvarača, puni se redenikom, puca rafalno ili pojedinačno, a brzina paljbe je 650 metaka u minuti. Zbog naprednije konstrukcije nova je strojnica lakša i ugodnija za pucanje. No, najveća je novost u primjeni novog streljiva koje je tzv. teleskopskog tipa s plastičnom čahurom što u konačnici znači manji metak i manja masa za istu količinu streljiva u odnosu na klasični metak. U razvoju je metak bez čahure koji će dodatno smanjiti masu te olakšati strojničarima djelovanje na terenu. Reakcije vojnika koji testiraju novo oružje povoljne su, osobito na manju masu iste količine streljiva te na mogućnost pojedinačne paljbe što daje dodatnu taktičku prednost, osobito u sprezi s optičkim ciljnikom.
Evo sada možda neće više trebati snajper na desetinu ili vod. Jer LSAT puškomitraljez može pucati pojedinačno, mnogo je laganiji samo oko 4,5 kg, na njega ide dalekometna optika te mu je efektivni domet 1.000 m. Znači da će ga vojnik moči nositi gde treba i makar njime se penjati na drvo. Samo još da dobijemo neke podatke kako je precizan?
Pa ne znam koliko ce biti precizan, ne sme se zaboraviti zagrevanje cevi, to je kod puskomitraljeza, kada mora da dejstvuje dugim rafalom problematicna stvar. Mislim, problematicna sto se tice preciznosti same cevi, jer zagrevanje jednostavno utice na svaki celik, nema celika koji je neotporan na tako nesto. Kljucno pitanje je, da li se nakon nekoliko dugih rafala, sa jakim zagrevanjem cevi, moze ispaliti jedan metak na daljini od 1.000 metara, ali sa snajperskom preciznosti. Ja mislim da to nije moguce.
Uz to dolazi i upotreba optike. Optika za snajperisticku pusku je dosta skupa, dosta komplikovana, da li to moze da se vuce ceo dan sa puskomitraljezom, da pri tome ne smeta mitraljescu. Takodje je pitanje samog nisanjenja.
Ako hoce da ustede na tezini, mislim da ovde stede na pogresnom mestu, i mislim da ovo nece biti uspesan eksperiment. Tehnicki gledano, tesko je, mozda i nemoguce, napraviti nesto kao pm i snajperisticka pusku u jednom, da pri tome zadovolji kriterijume kako za jedno tako i za drugo oruzje.
mihajilo ::
Mitraljezi se najčešće, s obzirom na težinu, domet ili kalibar dijele na:
* lake ili puškomitraljeze;
* srednje (ponekad nazvane mitraljezima opće namjene);
* teške
* superteške, najčešće korištene kao protuavionska artiljerija.
Posebna vrsta mitraljeza su:
* tenkovski mitraljezi
* avionski mitraljezi
Да се мало надовежем на ову подјелу. Лаки митраљез и пушкомитраљез није једно те исто, Мада ако се дословно преведе са енглеског, тако испада.
-Пушкомитраљези су одељенска оружја/оруђа која дејствују са ножица. Можемо их подијелити на класичне и лаке. Класични су ЗБ-26, Брен, ДП-27 итд. пуне се оквирима, добошима или имају магацин кои се пуни санжерима (Бреда мод.30). Први је био Мадсен из 1902.године. Данас су углавном потиснути од лаких пушкомитраљеза и митраљеза опште намјене. Лаки пушкомитраљези су РПД, РПК, ФН Мини итд. и користе средњу пушчану муницију 7,63х39; 5,56; 5,45. Први је био РПД-44.
-Лаки митраљези су олакшани тешки митраљези и дејствују са лаког постоља. Појавили су се у 1.СР и први је био МГ-08/15. Били су намијењени за подршку пјешадијских водова и чета. Послије 1.СР су потиснути од пушкомитрањеза.
-Митраљези опште намјене (негдје се називају средњи) могу се користити са ножица као пушкомитраљези или са постоља као митраљези. Појавили су се 30... први је био МГ-34. Данас су широко распрострањени: МГ-3, ФН МАГ, ПКМ, М-60 и др.
-Тешки митраљези дејствују искључиво са постоља, први ''прави'' је Максим. Данас су углавном потиснути од митраљеза опште намјене, мада се још користе СГ-43, СГМ, Браунинг М1919А4. У ову категориу могу се уврстити и стари митраљези кои користе муницију на црни барут калибра преко 8мм, док је за муницију на бездимни барут горња граница 8мм.
-Великокалибарски (противавионски) митраљези су калибра од 12,7мм до 20мм. Данас су нај распрострањенији: Браунинг М2ХБ, ДШКМ, НСВ и КПВ.
Као што Михајило наведе постоје и тенковски и авионски митраљези.
Kibo ::Pa ne znam koliko ce biti precizan, ne sme se zaboraviti zagrevanje cevi, to je kod puskomitraljeza, kada mora da dejstvuje dugim rafalom problematicna stvar. Mislim, problematicna sto se tice preciznosti same cevi, jer zagrevanje jednostavno utice na svaki celik, nema celika koji je neotporan na tako nesto. Kljucno pitanje je, da li se nakon nekoliko dugih rafala, sa jakim zagrevanjem cevi, moze ispaliti jedan metak na daljini od 1.000 metara, ali sa snajperskom preciznosti. Ja mislim da to nije moguce.
Uz to dolazi i upotreba optike. Optika za snajperisticku pusku je dosta skupa, dosta komplikovana, da li to moze da se vuce ceo dan sa puskomitraljezom, da pri tome ne smeta mitraljescu. Takodje je pitanje samog nisanjenja.
Ako hoce da ustede na tezini, mislim da ovde stede na pogresnom mestu, i mislim da ovo nece biti uspesan eksperiment. Tehnicki gledano, tesko je, mozda i nemoguce, napraviti nesto kao pm i snajperisticka pusku u jednom, da pri tome zadovolji kriterijume kako za jedno tako i za drugo oruzje.
Snajper odelenja ili desetine nije onaj pravi snajperista več vojnik koji najbolje gađa da bi skidao ciljeve do negde 800 metara ako zatreba. Amerikanci ga zovu "Sharp Shooter". Za takve zadatke bi mogao ako se pokaže dovoljno precizan poslužiti taj novi LSAT mitraljez, koji je i laganiji od mnogih snajperskih pušaka kalibra 7.62x51 (od Remington M-24 ili Zastavine M-76). Optika se na puškomitraljezima se več sada uveliko koristi npr. Elcan C79 pa bi mogla stati i neka snažnija optika prilagođena baš za mitraljeze. Što se grijanja cevi tiće, naravno kada pucaš daleke pojedinačne ciljeve ne koristiš duge rafale koji mnogo griju cev. Taj novi mitraljez omogućuje i pojedinačno pucanje koji kod klasičnih nemože.
Osnovno pitanje u vezi preciznosti LSAT-a (i slicnih konstrukcija) je da li imaju mogucnost da pri jedinacnoj paljbi pucaju iz tzv. "zatvorenog zatvaraca". Ukoliko je ta mogucnost izostavljena - uzalud vam trud sviraci! Masa zatvaraca koji se pod pritiskom opruge krece unapred i udara u leziste metka definitivno nije dobro resenje za preciznu vatru.