offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25785
|
Neki novi vetrovi i kod Skraćivanja teških mitraljeza u kal.12,7mm san ili java odlučite kad pročitate.
https://rs.rbth.com/science/79850-6p62-rafalni-top-vazdusno-desantne-vojske
Појава руског експерименталног митраљеза 6П62 у калибру 12.7 мм неочекивано је прошла тихо и неприметно, укључујући и средства масовног информисања тј. Интернет. Постоји свега неколико приказа његових техничко-тактичких карактеристика, пар фотографија где се види његов дизајн, и то је све. Нема ниједне званичне презентације, нити речи о људима који су конструисали ово оружје.
Према доступним информативним ресурсима, ради се о оружју чија је основна намена борба против лакооклопљених циљева, затим живе силе непријатеља, као и борба против нисколетећих ваздушних објеката, какве су нпр. беспилотне летелице и хеликоптери. За већу прецизност ватре и сам комодитет стрелца приликом гађања, могућа је брза интеграција овог митраљеза на фиксна и мобилна средства. То могу бити специјална митраљеска постоља или покретне платформе као што су оклопна борбена средства („Тигр“, „Волк“, „Тајфун“, „БМД-4“ и сл.). Међутим, у великој већини случајева замишљено је да борац са њим индивидуално дејствује, без асистенције помоћника или других сабораца, и то из лежећег или стојећег става, баш као што је то случај са класичним типовима пешадијског стрељачког наоружања.
Судећи по његовим техничко-тактичким карактеристикама (види слику доле), митраљез 6П62 се може успоредити са тешким митраљезом „Корд“. Наиме, оба ова митраљеза користе исту муницију у кал. 12.7 х 108мм. Међутим „Корд“ је неупоредиво већи од свог конкуретна. Са комплетном опремом овај митраљез је дугачак готово два метра, а његова тежина прелази 35 кг.
Шта из ове чињенице произилази? Наиме, осмишљавањем концепције митраљеза 6П62, руски конструктори су покушали да добију ручно оружје изузетно великог калибра. Ручни/тешки митраљез 6П62 је замишљен као оружје за експлоатацију у руским ваздушно-десантним јединицама, као и у саставима специјалне намене. Он је далеко мањи и лакши од „Корда“ (види његове техничко-тактичке карактеристике на слици доле), а истовремено, снага његове муниције му обезбеђује да ефикасно може онеспособити лакше типове борбене оклопне технике непријатеља. Његов борбени комплет чине три оквира муниције, са укупно 52 метка у калибру 12.7 х 108мм. Велики број ових метака ће засигурно чинити муниција са панцирно-запаљивим зрнима, који на блиском одстојању могу пробити око 20мм модерног оклопа. Поједини руски портали, попут Тв Звезда и topwar.ru су објавили заиста невероватну информацију, да најновија муниција у кал. 12.7 х 108мм предвиђена за овај митраљез, може да пробије оклоп дебљине од чак 10цм (100мм), са раздаљине од 100 метара, што ипак сматрам техничком грешком приликом уређивања ових текстова (напомена аутора., топ 2А42 у калибру 30мм са панцирном гранатом 3УБР8 може да са 100м пробије дебљину од 45мм оклопа под углом од 60 степени). Досадашњи експерименти су показали да од руских митраљеза само „Корд“ може да пробије најдебљу панцирну плочу (25-30мм+ на даљини до 100м). У сваком случају митраљез 6П62 са својим те-та карактеристикама и стандардним борбеним комплетом, може да замени неколико ватрених позиција са РПГ-7, и да уништи велики број оклопних аутомобила и лаких оклопних транспортера који се данас масовно користе у већини армија света.
При томе, три оквира са 52 панцирно-запаљива метка, имају масу око 10,5 кг, док четири кумулативне гранате ПГ-7В које се налазе у стандардном борбеном комплету нишанџије на РПГ-7, имају око 10кг. Да не говорим, да је код промашаја из РПГ-7, потребно монтирати гранату ради поновног дејства, изнова заузети борбени став итд. Код митраљеза 6П62 то није случај. Он буквално може да изрешета оклопно возило, и онеспособи целокупну посаду у њему, укључујући ту и десантне снаге.
Међутим , поставља се питање како су руски конструктори решили проблеме везане за борбу са оклопним циљевима, када се зна да је ово оружје ипак мало, да има исувише кратку цев да би се добила кинетичка енергија зрна које је у равни са пројектилом испаљеним из тешког митраљеза „Корд“. Највећу мистерију представља прецизност оваквог оружја када се гађа из стојећег става, као и јачина трзаја приликом јединачне и посебно рафалне паљбе. Познато је да «Корд» са адекватним оптичким нишаном, на даљинама већим од 1км, има групу погодака које су блиске резултатима из снајперских пушака.
Из садашње перспективе, имајући у виду ограниченост информација које су доступне о овом оружју, закључак је да се ради о експерименталном образцу, фантазији непознатих инжењера, које више служи да застраши евентуалног непријатеља, него за реалну, практичну сврху. Према томе, ово се оружје за сада може третирати као резултат приватне креације једног или више конструктора у домаћој радиности, и ништа више.
Lep prilog a još uz slike koje nisam uspeo da skinem..te valja otvoriti link gore..
|