Recce ::Dural vec dugo ne predstavlja "super tehnologiju" a njegova cena po kg je nekih 4 x manja nego mesing (zapreminski, kada je rec o caurama, usteda je jos veca). Problem durala (ili nekih drugih alu legura) je niska polerancija na elasticne deformacije sto znaci da bi tako proizvedene caure bile prakticno jednokratne. Prave se tu i tamo, ja imam nesto revolverske municije sa alu caurama ali to nije zazivelo. Kao moguce resenje razmatra se trenutno polimer.
Pa sad zavisi kakav dirAl ...ima nižeg kvaliteta veštački staren, kvalitetan je skuplji mnoooogo i mora da odleži po dve godine najmanje.
Veštački staren je mnogo nižih mehaničkih osobina od "prirodno" starenog i verovatno jeste za jednokratnu upotrebu.
Polimer hm...čudo su ti plastični i poluplastični materijali. Svašta će smisliti 🙂
goxin :: ... Bren je bio popularan kao i DP 27 u 2SR...pa i poslije
...M 77, m 72, BAR su vise puske nego PM
Jesu, jer u tom periodu osim nemackih MG prakticno nisu ni postojali upotrebljivi PM-ovi
Koncept snaznog kalibra u lakom automatskom oruzju ima opravdanje jedino u nekim specificnim situacijama. Ako PM posmatramo kao nosioca vatrene moci onda je neophodna solidna gustina vatre i mogucnost da se automatski rezim odrzava kroz produzen period upotrebe a to verzije sa kutijastim ili dobos magacinom uz laku cev nisu u stanju da izdrze...
Uostalom, da li danas iko ozbiljan proizvodi takvo oruzje?
Mozda je resenje caura od polimera?
Americka firma MAC LLC potpisala je sa Marincima ugovor o isporuci 2,4 miliona metaka kalibra .50 BMG sa caurom od polimera (sto bi narod rekao - plasticna).
Ovo je prvi takav ugovor za americku vojsku.
Municija je prosla proveru, ovo je promo-video iz 2016:
Pored toga sto je mnogo jeftinija i jednostavnija za proizvodnju, ova vrsta caura omogucava ustedu u masi od oko 30%, kada se koristi u redeniku mitraljeza.
Dno caure je ipak moralo da ostane od metala, obzirom da se trazi preciznost, bez deformacija, prilikom uvodjenja municije u automat.
Ova vrsta caura daje nizu temperaturu oruzja i manje ostecuje unutrasnji mehanizam.
Mane: osetljivija je na spoljne uticaje, sve vreme mora biti u sanduku za transport, lako je probusiti cauru i manje je otporna na visoku/nisku temperaturu.
Takodje, postavlja se pitanje kako ovakva vrsta caura utice na eventualne zastoje.
^ samo one ćaure koje su razgradljive (a to je danas preduvjet) su osetljive na vremenske utjecaje. Da je recimo izrađena od materiala sličnom polipropilenu (cev za kanalizaciju) izdržala bi 20 godina na suncu, mrazu, kiši... Ali nije problem jer se i mesing municija drži u konzervama.