7.62x51 je bio racionalan za glavnu upotrebu, mitraljeze, jer je bilo moguce uraditi konverziju svih postojecih mitraljeza (i pusaka, ali one su bile manje bitne) koji su se koristile u NATO (MG34, MG42, M1919, AA-52) u isti sa cesto minimalnim prepravkama (mitraljezi u 30-06 su se prepravljali zamenom lezista metka, tacnije ubacivanjem umetka i razbusivanjem).
Konverzija mitraljeza je bila najvaznija, jer MG42 nije mogao da se konvertuje na 30-06 bez ozbiljnih prepravki (ironicno MG-34 je mogao i to su Norvezani uradili), a trebalo je nekako standardizovati sav arsenal. Sa druge strane ideja da se vrati na 7.9x57 je odbacena jer je postojala gomila glanc novih M1919 mitraljeza (pogotovo na oklopnim vozilima) kod kojih je ta konverzija trazila promenu kalibra cevi. Takodje, 7.9x57 je bilo drasticno manje od 30-06 u zalihama. Zbog toga je smatrano da novi metak treba da ima isti precnik (.308), da bi konverzija bila sto manje bolna.
Problem je bio americko insistiranje na tom metku kao puscanom, ali za standardizaciju mitraljeske municije taj metak je bio veoma srecno resenje.
PS. Alternativa je bila i francuski 7.5, ali to je opet trazilo konverziju glanc novih M1919 mitraljeza, te samim time nije bilo racionalno.
Trpe Grozni ::
Kina, do duse ne previse uspesno. Nisu uspeli prodati nista bitno u tom kalibru.
Moze se spomenuti i Britanija sa 4.85×49mm u vremenu kada su mislili da si jos uvek bitni u svetu, ali to je bio jos veci promasaj nego ovo.
U oba slucaja ti kalibri nisu birani kao "distanciranje" vec kao drugaciji kompromis resenja zbog domacih zahteva. Kod 4.85 je jos postojao moment da 5.56 nije jos bio usvojen u NATO-u pa su se nadali, iako im je trebalo biti jasno sta ce se desiti.
Kinezi su zamalo uzeli 5.56 (doduse sa nekom svojom laboracijom i tezim zrnom), ali su resili da ga skrate, jer je razmatrana jeftina konverzija postojeceg naoruzanja* u novi kalibar, a 5.56 bi trazio duzi prijemnik okvira itd, itd. Kalibar je u procesu povecan na 5.8 da bi se dobila trazena masa zrna a samo zrno ostalo krace, onda zbog potencijalnih konverzija.
*Danas zvuci suludo, ali mora se obratiti paznja kada se prica o tadasnjim odlukama da je Kina '80ih tehnoloski stajala jako klimavo (bukvano jedini tenk u naoruzanju im je bio T-54, glavni avion kopija ranijih verzija MiG-21 itd) i da je konverzija naoruzanja u novi kalibar (ili barem koriscenje delova istog prilikom projektovanja novog) bila relativno racionalna odluka.
Citat:
Normalno, mi sitne boranije ne mozemo se meriti sa tadasnjim britancima, a da ne pricamo o Kini.
To smo shvatili i Svedjani i mi krajem '70ih i rekli "neka bude 5.56".
|