Evo krećem sa čitanjem. A jel cena bar u skladu sa kvalitetom? Tražim ne preterano skup nož kog mi neće biti žao ako ga oštetim ali da nije baš kinez sa buvljaka.
Sto ste takvi recite coveku nesto!
Ja nemam iskustva u koriscenju gore pomenutog noza, ali evo sta znam.Kalibar je testirao noz,sto tokom visednevnog boravka u prirodi sto nekim (po meni) besmislenim testovima tipa zabili su noz u zid hale i uradili par zgibova.Navodno formacijski noz Zandarmerije.Koliko je sve od ovoga reklama,a koliko istina,ne znam,meni izgleda kao solidan univerzalni noz, s tim sto je po meni teterasti deo seciva beskoristan (tu je da noz izgleda opasnije),osim ako neces cesto da seces kanap,a u tom slucaju je prekratak (bar se meni tako cini sa slika).Futrola je valjda od kordure.
Sakota79 sto se tice ovog noza, ne razumem se bas u IMPA nozeve, ali mogu ti reci da je velika glupost kada neko napise, borbeno - lovacki noz. Tacno je da su neki borbeni nozevi nastali od lovackih, na primer Ka-Bar USMC fighting knife, ali ipak to nije vise isti noz.
Lovacki noz je jedno, a borbeni noz sasvim nesto drugo.
Sto se tice celika, ja bih rekao da je neki nas alatno karbonski celik. A za dalje, evo ovde pise puno interesantnih stvari vezani za vrste celika.
Maha za ne daj Boze, ja sam ostrio i moj Ka-Bar sa slicnim ostracem, i nista mu ne fali veruj mi. A ostrio sam ga zato sto nisam bio zadovoljan kako ga je, neki navodno majstor naostrio i to mi naplatio 10 evra. Ja dodjem kuci, probam nozem da secem novine, ne moze. Probam da brijam, ne moze. Iznerviram se, uzmem Ka-Bar i naostrim ga sa time, sada sece papir bez problema, samo i dalje nece da brije. Imam kamen za ostrenje, ali nije dovoljno veliki za ostricu koja je 17 cm dugacka. I veruj mi, nozu nista ne fali.
Osim toga, problem sa ostrenjem na kamenu je ugao pod kojim se noz treba ostriti, to je negde oko 22 stepena. Ako ti ruka navikne na to, onda moze, ali dok ne navikne, to su muke. Postoji trik, stavis kovanicu od 50 centi, ako se dobro secam, pa pod tim uglom onda ostris.
Da ti kazem pravo, i to sam radio ali sa jeftinijim Herbertz nozem sa kracim secivom, i uopste nije jednostavno. Ubijes se dok naostris. I to kamen ima grublju stranu, sa kojem se prvo ostri ako je noz bas tup, pa onda sasvim fino. I na kraju krajeva, osim puno izgubljenog vremena, nista posebno se ne desi. Naostris noz i to ti je.
E jedino sto ostaje zaista duze ostar. Dok ga sa ovakvim ostracem moras stalno ostriti. Najbolje je ako posle ostrenja kamenom, uzmes, eh sad mi fali rec na srpskom, uglavnom i to se upotrebljava za ostrenje, znate vec, imate dugu sipku koja je izrezana, pa po njoj vucete noz. E kad to uradis, noz stvarno bude ostar do khm, khm, ma znas vec. A moze na kraju i na kozni kais da se provuce. Jos bolja stvar, ali treba imati.
Postoji i jednostavnij nacin ostrenja, a to je japanski. Posto ostrenje, kako ga mi praktikujemo u Evropi treba znati tacan ugao, kao sto napisah oko 20 stepeni, i naravno noz se ostri tako sto se vuce po kamenu u suprotnom smeru od ostrice, i pravi se prakticno slovo X kada ostrite sa obe strane.
Japanski nacin je puno jednostavniji. Postoji neka navlaka koja se stavi na noz, ona dotera pravi ugao i vucete po kamenu, napred i nazad. Nisam nikada probao pa ne mogu da kazem koji je rezultat. Mislim da je za tako nesto potreban i poseban kamen i obavezno ulje za ostrenje.
Ja upotrebljavam kamen koji se potopi 15 minuta u vodu i posle toga moze bez ulja da se ostri. Jako je vazno, ako nemate takav kamen koji su potapa u vodu, onda vam treba ulje za ostrenje, kako ne biste ostetili kojim slucajem ostricu.
Evo i video klip samo sto ovaj nista ne objasnjava:
gledao sam taj klip
za onu stvarcicu gore sam pitao zato sto je zgodna da se nadje uvek pri ruci
evo sta sam nasao kod komsija o ostrenju..kupio sam danas brusne papire pa cu malo osveziti komplet sta imam u kuci /od nozeva naravno/.
,,
1. GRADACIJE (ovisi o istupljenosti noža):
- ako je nož stvarno tup počinjem sa 320 gritom
- sljedeći korak je gradacija 500-600 pa 800, 1000, 1200, 1500
- radio sam i sa gritovima 2000-4000 no mi se čini kao gubitak vremena jer se papir vrlo brzo istroši a poliranje odlično obavi taj dio posla
- posljedenje je završna obrada tj. poliranje na stropu bjeloj pasti/purolu (ili nekom drugom mediju za poliranje)
2. VRSTE BRUSNOG PAPIRA:
- koristim vodobrusni papir
- bitno je da je označeno da je brusni papir za metal
3. PRIPREMA ZA OŠTRENJE:
3.1. prvo i osnovno je utvrditi vrstu fazete noža:
1. hollow tj. konkavna fazeta
2. full flat tj. plosnata fazeta
3. skandi fazeta
4. chisel tj. "dijetlo" fazeta
5. double bevel fazeta
6. convex tj. konveksna fazeta
-konveksna (mekana podloga ispod brusnog papira kako bi se prilagodio obliku oštrice)
-konkavna, plosnata, saber, skandi... svi ostali se rade na tvrdoj podlozi osim ako im stavljete mikro-konveksni rezni brid gdje je također potrebna mekana podloga
3.2. priprema mjesta za opštrenje:
- bez obzira na fazetu noža krajnja podloga treba biti apsolutno ravna *
- glatka površina
- po meni je najbolje sve to raditi na staklu
- ukoliko se radi o konveksnoj fazeti ili stavljanju mikro-konveksnog reznog brida na podlogu stavite podlošku za miša
- brusni papir stavite na podlogu (staklo ili staklo+podloška za miša) i zaljepite krajeve krep trakom ili "american" trakom
- prije samog brušenja površinu vodobrusnog papira namočite vodom, dovoljno da cijela potamni ali ne da se stvaraju "lokve" vode
*iznimka je "recurve" oblik oštrice gdje uz malo improvizacije možete dobiti zakrivljenost koja se poklapa s oblikom oštrice i puno olakšava oštrenje ovog tipa sječiva
4. POSTUPAK OŠTRENJA:
4.1. kut oštrenja:
- ako se radi o konveksnom grindu prislonite oštricu na brusni papir i lagano stisni da se papir prilagodi obliku oštrice s time da rezni brid taman dira brusni papir
- za sve ostale grindove prislonite oštricu na papir tako da se poklapa sa originalnim kutem (ako ste zadovoljni originalnim kutem)
4.2. "pokreti" oštrenja:
- smjer pokreta je suprotan smjeru rezanja oštricom tj. ide leđima prvo
- laganim pritiskom oštrice o brusni papir vucite oštricu tako da u jednom pokretu cijela površina reznog brida dođe u kontakt sa brusnim papirom (s vremenom ti pokreti postanu prirodni i fluidni, na početku treba malo prakse)
- ponavljate isti broj pokreta za svaku stranu oštrice i to radite dok ne dobijete zadovoljavajuču oštrinu tj. maksimalnu oštrinu za tu gradaciju brusnog papira. Možete i gledati rezni brid pod svjetlom pa zaključiti na osnovu "crtica" u kojem je stanju, ovo je preciznije i brža ali treba nešto prakse ta razviti osjećaj.
-ovaj postupak ponavljate za svaku gradaciju brusnog papira, tj. 320 (ako je potrebno), 500-600, 800, 1000, 1200, 1500
* kod oštrenja vrlo tupe oštrice ili prvog oštrenja noža, odaberete kut i ove pokrete ponavljate dok ne dobijete "žicu" (na početku dio koji brusite ne dolazi do reznog ruba, postepeno se približava kako se uklanja suvišan metal), tada skinete žicu, nož stavljate na drugu stranu i ponavljate stvar dok i na njoj ne dobijete "žicu"
** na videu vodobrusni papir nije namočen jer se onda slabo vidi položaj reznog ruba u odnosu na vodobrusni papir
5. ZAVRŠNA OBRADA tj. poliranje:
-ovim korakom dobijete završnu oštrinu a poliranjem reznog brida on postaje otporniji na trošenje tj. dulje drži oštrinu te je estetski prihvatljiviji
5.1. strop:
-strop je komad kože poput remena koji može biti slobodan (kuke na krajevima) ili fiksni (koža zaljepljena za tvrdu i ravnu podlogu) a služi završnoj obradi oštrice
-obje vrste možete sam napraviti u roku od 30 minuta i manje, potreban vam je kožni remen (brušena koža bez ikakvih boja, najbolje nešto tipa glatke prijenosne remenice ili stari "JNA" remen), ravna daska koju izrežete prema dimenzijama remena ili nekakve kopče ako je slobodni tip stropa
-strop tretirate nekom abrazivnom komponentom. Purol pasta je najdostupnija no i najgrublja, daleko bolja varijanta je Kemipol blok koji će vam trajati gotovo doživotno.
-ako radite s Purol pastom potrebno je nanjeti tanak sloj i pustiti da se u potpunosti osuši. Također, na početku je ružičaste boje a s vremenom tj. brušenjem prima sivo-crnu boju, samim time postaje "finija" i daje bolje rezultate.
-ako radite Kemipolom potrebno ga je čvrstim stiskom nanjeti na kožu, zatim fenom zagrijati i brzim pokretom prsta razmazati kako se nebi ljuštio
-postoji još mnogo izvrsnih komponenti za poliranje, ja sam naveo dvije s kojima imam iskustva
5.2. stropanje tj. poliranje:*
-odredite kut isti kao i kod brušenja
-pokreti se izvode bez zastajkivanja te uz lagani pritisak
-pokreti su isti kao i pri brušenju, oštrica ide leđima naprijed
-ponavljajte u intervalima 10-10, 9-9, 8-8 i tako dok ne dođete na po jedan potez sa svake strane
-nož po Kemipolu dobiva daleko višu završnu oštrinu nego sa Purol pastom
-uz malo prakse na ovaj način noževe možete naoštriti do zavidne razine
*poliranje noža el.alatima sa filc pločama je izvrsno za dobiti zrcalni sjaj na oštrici no nije dobro za obradu samog reznog ruba jer se isti zaobljuje te pregrijava; iako imate dojam da je oštrica samo topla imajte na umu da je vrh reznog brida toliko tanak da se vrlo lako pregrije i opusti.
Ovim postupkom ja oštrim noževe. Jedina mana je što ovo morate raditi u pripremljenom prostoru, do-oštravanje na terenu je teže pravilno izvesti. Nakon malo prakse završna oštrina je izvrsna.
PS: čuvajte prste
Dopuna: 05 Okt 2011 20:55
da dodam...citajuci dalje napominje se da tokom ostrenja sam pritisak na brus papir /secivom/ uopste ne treba biti prejak..jer daje kontra efekat..nema ostrenja..znaci lagani i ujednaceni potezi!
@Kibo brate Srbine nije istina.Dimenzije kamena igraju ulogu ali ne tako bitnu.Ja sam malim kamencicem ostrio velike nozeve od 20cm sjeciva i vise i sljaka.Naostrim da papir sjece ide ko doksa.Moze se svaki naostrit da brije al ti treba ugao od 15 stepeni da bi dobio zilet efekat.
Savet:Koristite vise nozeva ciklicno pa kako se koji tupi uzmite drugi koji je ostar a onaj tupi ostrite.Tako se stice navika drzanja ugla i svaki cete vremenom nauciti da naostrite da brije.Samo treba praksa.Nista vise.
Meni sad vise ne trebaju nikakve kovanice da bi ga navuka da brije.Samo kod bojenih sjeciva treba krep traka da se izljepi da se ne zezne boja i to je to.