Noževi

461

Noževi

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2011
  • Poruke: 1540
  • Gde živiš: Subotica

banebeograd ::damaskus nozeva ima i kod nas po cenama koje nisu previsoke, tj u rangu nozeva od drugih celika.
sad kad je otvoren pristup ebay i pejpalu sve moze da se kupi povoljno, vec od 10-tak evra pa na dalje , samo treba pratiti aukcije.

dal ce nesto da se unisti , to mozda tebi predstavlja parametar, ako si dovoljno uporan slomices i makadam kocku, samo treba udarati dovoljno dugo.
nekome ko stvarno koristi nozeve za ono za sta su predvidjeni nista ne znaci bezvezan test gde se noz gazi, o njega se kaci svom tezinom, sa njim se sece metalni sraf i slicne manijakalne kompleksaske igrarije.
to su marketinski trikovi koji u praksi nikad ne dozive dokaz upotrebne vrednosti.

zato sam te i pitao koliko si takvih nozeva video da se koristi, s obzirom da ih nisi ili si video u nekom neznatnom broju to bi trebao da ti bude signal sta sledece da izbegnes ili da kupis ako zelis da koristis ne u bioskopu, diskoteci ili maxi diskontu nego na terenu.


Ја у клин он у плочу......кажем нисам видио да се користи а нисам видио ни да пуца ко обични челици чега сам се нагледао.Који дио приче није јасан?

О тим комплексашким и осталим форама ме молим те батали јер ми није циљ да сломим нож већ да ми дуго служи-ако мислиш да купујем нож да би га сломио ја без увреде немам појма чиме ти мислиш и расуђујеш......Нисам видио да се користи јер и поред свих техничких напредака код нас народ нема пара да то све испрати па зато ни не виђам а код нас који праве дамаскус нису јефтини да будемо искрени,и не треба да буду јер квалитет кошта.Маркетинг ме не занима јер ми је то професија па трикове заната јако добро знам и не треба нико да ме учи па немој ни ти.Вјерујем у оно што сам види а да је неко сломио или оштетио дамаскус ко што сломе окрње или зезну обичан челик баш и нисам гледао........

Фазона о дискаћима,максијима и осталим мени небитним локацијама ме такође поштеди јер нисам неко од оних што нож носе ко модни детаљ а каквом ти изгледа мислиш да се обраћаш па машиш за цјелу миљу у том обраћању......

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Apr 2006
  • Poruke: 240

bice da tebi ipak nije nesto jasno.
ajd jos jednom da probam da ti docaram i necu vise jer nam se saznanja i iskustva kao i osnovni parametri kod kupovine nozeva definitivno razlikuju.

nisi sreo nikoga na terenu sa takvim nozevima,
a nisi video ni damaskus koji puca, razloga za to ima vise .

izmedju ostalog zato sto takve nozeve u vecini slucajeva niko ne kupuje da koristi na terenu nego da mu stoji u vitrini.
a kako u vitrinama vlada specificna mikroklima mogucnost samoostecenja , pucanja i slicnih malera je krajnje smanjena i snimke takvih desavanja tesko ces naci na socijalnim mrezama i edukativnim sajtovima.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

Само немојте да се бодете...

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6283

Napisano: 07 Jun 2013 16:03

Uf bre, 'ajmo polako
OW, spusti malo loptu jer nije svaka informacija koju ti neko prosledi (a ne slaze se sa tvojim gledistem) automatski napad na tvoj "lik i delo" Wink
Trebalo bi prilicno pisanja da neke stvari o damask celicima ucinimo razumljivijim, ali da se za pocetak fokusiramo na osobine nozeva izradjenih od tog materijala. U SAD je najveca i najaktivnija zajednica nozara. Njihovo udruzenje American Bladesmith Society (ABS) ima stroge standarde za dobijanje majstorskog zvanja i rangiranje u okviru udruzenja. Jedan od testova je savijanje seciva (vrh noza dugog 10/ak inca u stegu, na drsku se navuce cev duga 1 yard/914mm i savija se pod 90 stepeni). Secivo ne sme da pukne vise od 1/3 sirine, poyeljno je da se vrati sto blize pocetnom obliku ali nije uslov. Takav test prolaze svi nozevi, pa i oni od damaska. Da si se potrudio da postavis takva pitanja napr. na britishblade ili bladeforum ili knifeforum sajtovima sigurno bi dobio slike i odgovore koji te zanimaju. Evo na sta to lici:
savijanje u stegi


Dopuna: 07 Jun 2013 16:05

Evo kako izgledaju neki damask nozevi nakon testa







Dopuna: 07 Jun 2013 16:21

A da damask celik nije neunistiv pokazuje i ova fotka na kojoj se vidi polomljena sipka materijala koji je pukao tokom grube obrade


Sad, ako mislis da su ovakvi noyevi i dalje upotrebljivi... Bebee Dol
Dakle, kao sto rece @bane bas sve ukljucujuci i pomentu kocku iz kaldrme covek moye da upropasti. Nozevi od damaska nisu ni izdaleka toliko superiorni kao sto ti mislis. A najcesce nisu bas ni toliko skupi. Narocito kada je rec o proizvodima iz Pakistana i Indije koji su najjeftiniji (a posledicno i najnizeg kvaliteta).
Fama o damask celiku traje dugo a navodno tajni proces izrade je odavno poznat. Ali, funkcija marketinga i jeste da nametne trendove makar i uz laganje. Slicno je bilo i sa cuvenim tanto nozevima, pa "neunistivim" Busse modelima... da ne nabrajamo unedogled. Moderni materijali imaju daleko bolje fizicko/hemijske osobine i ujednaceniji kvalitet od japanskog "tomahagane" jemensko/sirijskog "damaska" ili malajskog "pamora". Da nije tako, NASA bi odavno prekovala kolekciju seciva iz Smithsonian muzeja u ventile za space shuttle Very Happy
Damask nozeve ces retko videti u terenskoj upotrebi ne zbog cene vec zato sto moderniji, homogeni materijali bolje obavljaju posao, lakse se odrzavaju i manje kostaju. Damask je dekorativni element i samo povremeno ce neki razmetljivac da ponese takav noz u lov da bi se pohvalio. Vecinom se drze u vitrinama kao i duboko gravirane dvokuglare a u lovse nose prakticniji delovi opreme. Ali, OK / svako ima svoje glediste o takvim stvarima.

Dopuna: 07 Jun 2013 16:51

U Evropi, pominje se "damaski" celik od pre nekih 8-9 vekova. Ime je dobio po jednom od najstarijih gradova na svetu, ali ne zato sto su ga tamo pravili vec zbog toga sto su trgovci iz Damaska prvi poceli da donose takva seciva u Evropu zbog trgovine. Sam materijal je poreklom iz Indije gde se u svega nekoliko rudnika pronalazila specificna sirovina od koje je izlivan poluproizvod (tzv. "ingot" iliti odlivak). Posto je tadasnja tehnologija na bliskom istoku mogla da dosegne do kalionicarskih peci sa tepereturama od oko 800'C proces legiranja celika sa ugljenikom iz peci trajao je dugo a uspeh je bio neizvestan. Majstori su pribegavali raznim trikovima i magijskim obredima da bi umilostivili SLUCAJ da im bude naklonjen. Rezultat je poludovrsena martenzitska transformacija sa vrlo krupnim kristalima u relativno mekoj matrici legiranog gvozdja. To je povrsini izglacanog seciva davalo jedinstvenu saru (ali ni izbliza tako upadljivu kao danasnji damask). Takav celik se naziva "wootz" i to mu je pravo ime. Lagane, zakrivljene sablje postale su po zlu cuvene tokom krstaskih ratova i tu pocinje ispredanje legendi o svojstvima celika od koga su napravljene. Tadasnji alhemicari pokusavali su da reprodukuju taj celik ne znajuci da je "tajna" u mineralu/rudi od koje se dobija. Ali, islamski uticaj na Iberijskom poluostrvu stvara izuzetno uspesne zanatlije u Toledu gde se do danasnjih dana kuju veoma kvalitetna seciva. Jos tokom srednjeg veka radjaju se legende o macevima iz Toleda koji "seku Saracenske sablje" (od damaska Cool ). Tako je navodno slavni El Sid svoj "Durandal" dao da se iskuje bas tamo.
Vec krajem XVII veka nalazista rude u Indiji su skoro iscrpljena pa to dodatno hrani legende o "cudesnom celiku". Ipak, tokom srednjeg veka, stedljivi skandinavci razvijaju potpuno drugaciju tehnologiju, skivajuci doslovce otpatke celika u laminat odlicnih fizickih osobina. Iz marketinskih razloga, trgovci ga nazivaju "damask" i to je ono sto i danas poznajemo pod tim imenom.
U Rusiji se vec izvesno vreme pravi celik pod imenom "bulat" sa fizicko-hemiskim osobinama veoma bliskim izvornom wootz celiku. Cak se i koriste i slicne temperature. Dakle, nije laminat vec kao i wootz homogeni celik sa izrazenom strukturom. Nema tajni vec je interesovanje za ovakav materijal ograniceno na nekoliko desetina majstora u svetu. Ostali radije sami proizvode moderniji i kvalitetniji laminatni damask koji i dalje nije bolji od visoko legiranih, savramenih alatnih celika...

offline
  • Pridružio: 07 Apr 2012
  • Poruke: 1484
  • Gde živiš: Iznad zvijezda

Danas postoje visoko ugljicni celici koji su puno otporniji na unistavanje od damaska ali ne neki prosjecni dostupni celici. Damask/wootz potjece is indije. Osim tog celika norvezani i svedani su jos od 6 vjeka pravili maceve od slaganog celika i gvozda/zeljeza sto je prije nego sto su japanci poceli da prave slagane celike.(12 vjek) U to vrjeme je bilo neophodno jer nije postojao kvalitetan celik i bilo je vrlo riskantno da odes u bitku i da zakacis protivnika negdje po oklopu i da mac pukne. Damask je dobio ime po luci damasku jer su tu evropski trgovci kupovali celik od persijskih trgovaca. 3,4,5 vjek.
Zbog evolucije celika danasnji/zapadni damask je kvalitetniji od damaska prije 1500 godina. Inace da bi danas na zapadu dobili zvanje kovaca damaska morate napraviti celik od bar 300 slojeva.

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2011
  • Poruke: 1540
  • Gde živiš: Subotica

То што их други не користе на терену то не значи да би и ја тако поступао а кажем-ножеве не купујем да би их ломио малтретирао,носио ко модни детаљ или било шта томе слично већ да ми служе као алат за сјечење.Не шарафа,не шина нити сличних ђаконија већ материјала који се иначе сјеку ножем.То што неко такав нож држи за украс је већ његов проблем ја би га што ту у комшилуку веле "хаснирао".
Видим на сликама да се савио ал није пукао а током грубе обраде са сваким челиком може да се деси свашта па и са дамаском то разумем али и даље сматрам да је то далеко најбоља ствар која се у свету ножева десила.Кад се нађе неко да га користи за оно за шта је предвиђен и натјера га да пукне вјероваћу да је то само фино украшен просек а овако је то за мене и даље врх материјал што и неке ваше слике доказују.

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2013
  • Poruke: 37

e sad ja da ispricam moje iskustvo.
kad sam dobio novi noz M9, prva reakcija mi je bila: "kuku, al je tezak". posto sam se par dana igrao sa njim, lepo mi je "seo" u ruku, mogu da klopam sa njim bez problema, da ga koristim kao srafciger, itd, itd..

ali kad ga ostavim, i uzmem M70, ili skakavac na primer, imam utisak kao da u ruci drzim slamcicu Sad

offline
  • Pridružio: 07 Apr 2012
  • Poruke: 1484
  • Gde živiš: Iznad zvijezda

Isti slucaj i sa rucno radenim nozevima. Nevezano uz prethodnu raspravu moj noz od damaska od nekih 9, 9/12 inca mi djeluje teze nego bajonet fr8 koji nije ni mali ni tanak.

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2011
  • Poruke: 1540
  • Gde živiš: Subotica

shadower78 ::Isti slucaj i sa rucno radenim nozevima. Nevezano uz prethodnu raspravu moj noz od damaska od nekih 9, 9/12 inca mi djeluje teze nego bajonet fr8 koji nije ni mali ni tanak.

Ковање сабија материјал и иста маса иде у мању запремину јер се ковањем материјал сабија а густина повећава.Тако добијамо већу масу на мању запремину.Данашња модерна израда уклања вишак материјала сјечењем и брушењем "stock removal" и тако имамо класичну тежину на одређену запремину док код ковања то није случај мада се наравно од случаја до случаја специфичне масе различитих типова челика ма како они били обрађивани,разликују.

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6283

OrthodoxWidowmaker ::...и даље сматрам да је то далеко најбоља ствар која се у свету ножева десила...
Ma OK delijo, nije mi ni bila namera da te razuveravam vec da pokazem kako se takav noz ponasa pri testiranju koja prolaze i nozevi napravljeni od uobicajenog materijala. A sto se tice ovoga
OrthodoxWidowmaker ::...Кад се нађе неко да га користи за оно за шта је предвиђен и натјера га да пукне вјероваћу да је то само фино украшен просек а овако је то за мене и даље врх материјал што и неке ваше слике доказују.
Koliko si uopste video nozeva slomljenih pri upotrebi "za ono za sta je predvidjen" kada na osnovu toga tvrdis da je damask (jos nisi ni rekao koji) najbolji materijal? Jesi li video neki slomljen noz od celika D-2, K-110, 52100 ili S30V, ATS-34 i slicnih pri normalnoj upotrebi?
BTW
Ovo je snimak prsnute ostrice od damska (tokom ostrenja). Desava se. Ne postoje neunistivi materijali

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 824 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 3 sakrivenih i 812 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 4channer, bladesu, darkangel, DonRumataEstorski, goxin, koom0001, Koridor, milenko crazy north, pein