УГРУБО:
ШАТОРСКО КРИЛО
Шаторско крило штити извиђача од кише, снијега, вјетра и пржећих сунчевих зрака, а такође служи и као простирка (подметач по нашки). Увијено у ролну шаторско крило се качи изнад или испод ранаца РД-54.
ВРЕЋА ЗА СПАВАЊЕ
Тамноплаве вреће за спавање са синтетичким утопљавајућим улошком добијале су авганистанске избјеглице од Црвеног крста и полумјесеца, о чему свједочи и њена етикета. СПЕЦНАЗ није пљачкао избјеглице већ узимао вреће од мууџахедина при заузимању складишта МТС и каравана бандитских формација. Заједно са врећама у посјед чете често је долазило и њихово "насељење"- уши...
При зимским мразевима лака врећа за спавање није спасавала извиђача од хладноће и тад је спасавала војничка памет - горећа у врећи таблета за подгријавање СДО. Ово једноставно решење и врућ чај загријан у чутурици су били једини начини загријавања извиђача при извршењу њихових бојевих задатака. За припрему врућег чаја су кориштене исте те бездимне таблете, суви "алкохол", из комплета СДО.
СПП и СПН "Киша"
Специјални шаторско крило и пелерина СПП и СПН "Киша" били су универзално двостраано обојени у зелено-пјешчану или зелено-бијелу боју. Пошто су били израђени од гумираног платна, могли су се по потреби надувати и претвотити у душек за савладавање водених препрека или за удобан одмор. СПП и СПН у ОС СССР је био снабдјевен само СПЕЦНАЗ.
Шаторско крило за пренос рањеника
Рањенике у планинама је неријетко требало носити на рукама неколико километара прије него би се указала могућност евакуације хеликоптерима или оклопном техником. у неким одредима СПЕЦНАЗА, у свакој групи обавезна су била 2-3 оваква шаторска крила.
Извини, нисам раније имао времена оволико куцати!
|