Oružje za nošenje, odbranu, kućnu zaštitu

131

Oružje za nošenje, odbranu, kućnu zaštitu

offline
  • Insan 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 12 Okt 2015
  • Poruke: 1747

blackbeast ::Ja koliko sam shvatio policijskog pravnika, lovacko oruzje i sportsko se NE SMIJE koristiti za samoobranu.
I, druga stvar, ovo oko onesposobljavanja napadaca. Istom pravniku sam postavio pitanje, sta u slucaju da mi u dva ujutro neko uleti u kucu, da li da pucam da ubijem ili da pucam da ga ranim. Nakon 15 minuta obrazlaganja, njegov stav je bio prost. Mrtva usta ne govore! Znaci, pucaj kako god, samo da ga onesposobis, ali je bolje da ga ubijes nego da ga ranis.
Prvo, ono sto je vec raspravljano, ako si ga samo ranio, on posle moze na sudu da tvrdi da ti nisi upotrijebio sve druge mogucnosti da ne dodje do upotrebe vatrenog oruzja. Znaci, nisi ga upozorio da izadje, da ces zvati policiju, da imas oruzje, da ces pucati i sl. Druga stvar, ti kao "amater" nisi obucen za precizno gadjanje i u slucaju da kazes da si svjesno isao na to da ga samo ranis, to se onda karakterise kao pokusaj ubistva. Jer ti nisi policajac, vojnik, pa cak ni doktor (iako doktor nije "osposobljen" za precizno gadjanje, ali zna gdje moze napraviti najmanje stete) pa da si obucen za precizno gadjanje. Meni je ovo glupost, ali sta ces... Ja vjerujem da sam ja ispucao vise metaka u streljani nego pola nasih policajaca zajedno...
Isto tako, u ovim nasim zakonima nije bas najjasnije navedeno kako se moze drzati oruzje u kuci. Pise da mora biti u sefu, odvojeno od municije i sl. Ali to onda nema vise logike da se koristi za samoodbranu. Znaci, tebi neko upadne u po noci u kucu, a ti ga fino zamolis da saceka, pa dok se sjetis sifre ili nadjes kljuc za prvi sef gdje je pistolj, pa otkljucas drugi gdje je municija, pa ubacis metke u okvir (koji, jelde, logicno, mora da bude prazan), pa ubacis okvir u pistolj, pa metak u cijev i onda mozes da nastavis "razgovor" sa finim gospodinom koji ti je upao u kucu...
Neko spomenu da mozes da ga nosis po kuci/dvoristu. To nigdje kod nas nije navedeno da li je i kako to dozvoljeno. Svugdje pise samo ovo, za sef i ostalo. U redu kada nisam kod kuce, ali sta kada sam kuci? Da li smijem da ga drzim ispod jastuka, naravno, sa punim okvirom unutra?!


Mozda nebi bilo loše da se otvori posebna tema "nužne odbrane" što se tiče pravnog djela u smislu teorije te
prakse sudske i policjske te da se navedu neki stvarni primjeri pravilne nužne odbrane i prekoračenja iste. Nebi bilo loše da se uključe stručniji forumaši ako ima neko ko vlada dobro Pravnom naukom i praksom, jer prateći ovu temu pomalo sam zbunjen i nesiguran šta bi to zapravo bila nužna odbrana.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Feb 2017
  • Poruke: 785
  • Gde živiš: Beograd

Nikad tu stvari nisu crno - bele.

Citat:Član 19

(1) Nije krivično delo ono delo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.

(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad.

(3) Učiniocu koji je prekoračio granice nužne odbrane može se kazna ublažiti. Ako je učinilac prekoračio granice nužne odbrane usled jake razdraženosti ili prepasti izazvane napadom može se i osloboditi od kazne.


Bitan je stav 2. Po tom stavu, da bi nešto bilo okarakterisano kao nužna odbrana, pod 1 napad mora biti protivpravan. Znači, nema nužne odbrane od policije ako te s' razlogom hapsi/puca na tebe.

Pod dva, odbrana mora da je istovremena kad i napad. Znači, imaš pravo da se braniš samo onda kada te napadač aktivno napada.

Pod tri, odbrana mora da je srazmerna napadu (neophodno potrebna). Ne možeš se od trulog paradajza braniti pištoljem (karikiram ali to je princip).

Ima tu još nekih stvari, mrzi me sad da kopam po tome ali suština je da se nužna odbrana svodi na situaciju kada zaista nikave druge alternative nema nego si primoran da silom braniš život. Ako imaš bilo kakvu alternativu, spadaš pod stav 3 i ulaziš u domen prekoračenja nužne odbrane.
Suđenja se uglavnom i vode da li je taj neko zaista imao alternativan izlaz ili ne. To je već sudska praksa.

offline
  • Insan 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 12 Okt 2015
  • Poruke: 1747

Uzet će mo da su svi elementi ispunjeni te da imamo pravo upotrijebiti oružje, mene zanima sledeće.
Gdje gađati?
Recimo osoba A ide na onesposobljavanje i puca u noge ali lice iskrvari i podlegne, znači evidentno je da onaj koji je se branio nije imao namjeru lišiti života već otkloniti napad, za razliku od naprimer osobe
B koja takodje puca ali u torzo i napadač takodje smrtno strada (naravno veće su i šanse da će smrtno stradati nego kod pogodaka u noge).
Da li je za nužnu odbranu bitno gdje gađati ili je to greška u smislu da, ako smo imali vremena za tu kalkulaciju imali smo vremena i za neku drugu alternativu?

offline
  • Pridružio: 20 Feb 2017
  • Poruke: 785
  • Gde živiš: Beograd

Ja nisam pravnik i ne mogu ti reći definitivan odgovor, mada mislim da ga ni pravnici nemaju.
Pod jedan, a da ne kažem i pod nula, u situaciji da zaista braniš goli život sumnjam da misliš o tome gde plasiraš hitac. Bogu hvala, nikad nisam bio u takvoj situaciji ali pretpostavljam da bih išao na to da eliminišem pretnju. Gađanje u noge vuče i ozbiljnu mogućnost promašaja što napadaču može da da dovoljno vremena da tebe ubije. Na kraju krajeva, napadač sa pištoljem u ruci a pogođen u nogu i dalje može ozbiljno da uzvrati vatru. Treba se staviti u kontekst tako ekstremne situacije, a to je zaista ekstremna situacija.
Na kraju krajeva, ako su svi uslovi za nužnu odbranu ispunjeni sigurno je po tebe formalno - pravno i nebitno da li je napadač poginuo ili ne.

offline
  • Vzor50 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 08 Avg 2016
  • Poruke: 597

Po mom poimanju za (samo)odbranu u dvorišnim uslovima sto navedoste na 25m dovoljan je pištolj kalibra 7.65mm sa tri metka u okviru. Pucajte u nebo (i pogodite) i to će vas odbraniti od napadača koji nije drogiran. Izuzetak je odbrana od životinja ko se susreće sa vukovima i medvedima, tu su opravdane neke druge cevke. Nužna odbrana na 25m u stvari implicira ratne uslove a u tom slučaju, ne daj Bože, imaćete sve stvarčice koje su vam potrebne. Tako da...pustio bih ja vojno-policijsko-američka iskustva o donjoj granici kalibra za nužnu odbranu. Meni je žao što je skoro pa izumrla proizvodnja novih modela 7.65mm. Ne bih imao mnogo šta da dodam u ondosu na sledeći tekst:
http://www.kalibar.rs/code/navigate.php?Id=108&editionId=17&articleId=64
Pisao ga je neko ko sigurno ima dosta više znanja i iskustva u časopisu Kalibar, a ja bih se uglavnom složio, pa ako nije zabranjeno da ga i iskopiram:

"
Najbolje kućno oružje
Uporedni test: džepni pištolji


Džepni pištolji


Već petnaestak godina, u Evropi je prisutan pad popularnosti malogabaritnih pištolja - tzv. džepnog oružja. Brojne fabrike koje su svoj proizvodni program bazirale upravo na ovakvim rešenjima, doživele su finansijski kolaps i zatvorile pogone. Interesovanje na tržištu je potpuno promenjeno, pištolji punog formata veoma su traženi i lako nalaze kupce.
Razlozi za takvu pojavu su višestruki. Najpre, izvorna američka koncepcija "dovoljne zaustavne moći" i stav da je i metak 9x19 mm preslab, odrazili su se i na civilno tržište. Da pojasnimo: pripadnici bezbednosnih službi i vojske su iz konkretnih primera, tokom sukoba i korištenja kratkog vatrenog oružja, po ko zna koji put konstatovali da je za trenutno neutralisanje opasnosti najpodesnije izuzetno teško i sporo zrno. To su činjenice iz tzv. "kombat" upotrebe oružja i nije čudno što američka vojska najnovijim konkursom vraća na veliku scenu stari službeni kalibar .45ACP. Sve to ima smisla i kada su u pitanju specijalizovani policijski timovi i službe, koji se susreću sa nadošlim terorizmom ili ekstremnim razbojničkim grupama. Kao posledica tog opšteprihvaćenog vojno-policijskog iskustva, došlo je i do pooštravanja propisa u smislu ograničenja za nabavljanje i nošenje oružja širom Starog kontinenta. Sve je manje zemalja u kojoj civili mogu da nose samoodbrambene pištolje i revolvere, a takvi propisi su već desetak godina na snazi i kod nas.

Kritične situacije
Kao rezultat toga, primetno je da građani prilikom nabavke novih primeraka kratkocevnog vatrenog oružja, po pravilu, traže gabaritnije modele i u što jačem kalibru. Mali džepni pištolji slobodnog zatvarača u kalibrima 7,65 mm, 9 mm, 6,35 mm i .22LR postali su "non grate" i o njima se sve više govori sa omalovažavanjem. Međutim, kada posmatramo kategoriju običnih građana i njihovu potrebu za samoodbranom, zaista nema opravdanja za nabavljanje pravih "ručnih topova". Ima li logike držati u kući pištolj velikog kalibra i povećanog kapaciteta, pa još za njega dati ogromnu svotu novca? Naglašavamo da se u našim uslovima, srećom, još uvek prilično retko dešavaju napadi na živote i imovinu, koji iziskuju upotrebu vatrenog oružja u smislu odbrane i odvraćanja i da su u tim izuzetnim kritičnim situacijama, ponajmanje važne karakteristike oružja koje se koristi.
Posle ovog uvoda, možda ćemo na najbolji način opisati zašto su džepni pištolji još uvek pravi izbor za "home defense", sledećom anegdotom: Nedavno su dvojica mladića odlučila da nabave pištolje. U prodavnici su pazarili moderne DA pištolje velikog kapaciteta i kalibra, povodeći se, uglavnom, tuđim iskustvima i komentarima o funkcionalnim karakteristikama i zaustavnoj moći. Odmah posle kupovine, otišli su na strelište, da oprobaju nove "ljubimce". Prilično nevični upotrebi ručnog oružja, grupisali su pogotke po celoj meti, nikako ne uspevajući da naprave grupu. Tome je kumovala i prilična daljina od 25 m do cilja, ali i veličina oružja i snaga metka. Posle toga, sedeli su u obližnjoj kafani, da proslave kupovinu i analiziraju pogotke. Videvši šta rade, prišao im je iskusni strelac i upitao: - Odlične grupe pogodaka! Koje ste sačmarice koristili? Zato su mali pištolji u kalibrima koji ne iziskuju bravljenje zatvarača i dalje izvanredan izbor, za one kojima život nije često u opasnosti i ne zavise od broja i jačine metaka.

Želeći da pomognemo čitaocima, izvršili smo test 12 pištolja manjih gabarita u četiri kalibra - .22LR, 7,65 mm, 9 mm (k) i 9 mm Makarov. Reč je o poznatim pištoljima, koji su prisutni i kod nas, a nisu previše skupi. Dakle, u testu su oprobani: Walther PP kalibra 9x17 mm, Walther PPK 7,65 mm, Manurhin (kopija PPK) 7,65 mm, Walther TPH .22LR, Walther P-22 .22LR, FEG 63 7,65 mm, FEG R61 9x18 mm Makarov, Makarov 9x18 mm Makarov, Zastava mod. 70 7,65 mm, Beretta mod. 84 kalibra 9 mm (k), Beretta mod 90 Armi Roma 7,65 mm, H&K P4 u kalibrima 7,65 mm, 9 mmk, 6,35 mm i .22LR. Sem ovih, u obzir bi trebalo uzeti i prilično česta oružja poput Bereta 70 i 34, češkog Vzor 50 i 70, Browning 10, Bernardelli 70 i niz drugih malih pištolja. S obzirom da su njihove karakteristike poznate ili srodne oprobanim modelima - smatramo da je test validan.
Kvalitet i sistem okidanja

Najpre smo posmatrali reakcije više prisutnih učesnika testa, na opšti izgled oružja. Mlađi su se opredeljivali zai ultramoderno dizajnirani Walther P-22 od polimera, sa DAO okidanjem i "svemirskim izgledom", dok su iskusniji prioritet davali starijoj konstrukciji ove firme - originalu i klonovima sistema PP/PPK. Posle prvih serija ispaljenih metaka i mlađi deo se priklonio tom stavu, jer kvalitet materijala i sistem okidanja ove neprolazne naprave, nikoga ne može da ostavi ravnodušnim.

Naravno, najrafiniranije oružje su upravo modeli PP i PPK nastali u fabrici "Walther", čak i iz ratne produkcije, ali ne treba bežati ni od direktnih kopija poput mađarskog FEG ili češkog Vzor 50. Sve su to izuzetno jednostavna, zbog fiksne cevi precizna i krajnje pouzdana oružja. Zanimljivo je da su upravo ovim pištoljima, prilikom gađanja na daljinama od 10 i 15 m ostvarene odlične grupe pogodaka, bolje nego iz većine modela pune veličine i snažnog primenjenog metka.
Upravo kod korišćene municije, već decenijama je prisutan, najblaže rečeno pogrešan stav, kako i za potrebe odbrane života i imovine, nijedan kalibar manji od 9 mm Para nije adekvatan. Svetske statistike upotrebe vatrenog oružja govore potpuno suprotno, a kod nas je situacija još drastičnija - metak 7,65 mm je apsolutni "crni" rekorder. Dakle, nema bezopasne municije, a niko iole upućen, ne potcenjuje ni najslabije kalibre. Naprotiv: s druge strane Atlantskog okeana strelci su u prilici da pucaju mnogo i često, pa su sasvim drugačije definisali svojstva "kućnog" oružja od Evropljana. Uvidevši da manjim pištoljima "blowback" sistema i slabijim kalibrima ostvaruju odlične streljačke rezultate, sve više Amerikanaca kupuje džepne pištolje u slabijem kalibru, prvenstveno bivša istočnoevropska službena oružja, koja su tamo jeftina i svima dostupna.

Jednostavni i dugotrajni
Pištolj Makarov je tamo već deceniju i po pravi hit, na testu se nametnuo kao apsolutni favorit (uz Walther PP) i prava je šteta što kod nas nije zastupljeniji. Ako ste u prilici da ga nabavite - nemojte mnogo da razmišljate. To je izvanredan "kućni" pištolj, kao i sve varijante sistema PP/PPK. Takođe, svi Beretta pištolji slobodnog zatvarača, biće sasvim dovoljni za one koji pištolj nabavljaju samo za "daleko bilo" situacije - lagani, jednostavni i dugotrajni. Ni ostali pištolji koje smo oprobali nisu odbačeni kao neadekvatni, poslužiće namenii i trajaće dugo - ali ukazujemo na najbolji mogući izbor. Polovni, odlično očuvani primerci ovog oružja kod nas se prodaju u bescenje već nekoliko godina, pa su i u finansijskom smislu odlično rešenje.
Iako se smatraju samo oružjem za "plinking" i pištolji u kalibru .22LR su dobro rešenje, ali je nabavka municije kod nas prilično otežana. Čak i najveći svetski autoriteti preporučuju da prvi pištolj ili revolver neiskusnih korisnika bude baš MK oružje, a da se na jače kalibre prelazi tek kada se dostigne visok nivo rukovanja manjim oružjem.

Ukazaćemo na još jedan detalj oko koga se već dugo "lome koplja" - stavovi pri gađanju i način držanja oružja. Često posmatramo kako instruktori i iskusniji strelci pokazuju novajlijama da pri gađanju pištoljem obavezno zauzmu dvoručni stojeći stav, koji je opšteprihvaćen u borbenim situacijama i IPSC takmičenjima. Međutim, iskustva sa terena govore da se pištolj i revolver u najvećem broju slučajeva upotrebe jednom rukom, a malo ko od nas (hteli to da priznamo ili ne), ima snažnu šaku i koncentraciju da u stresnim situacijama drži u ruci oružje teško preko 1 kg i njime nešto i pogodi.

S ovim malim pištoljima je sasvim druga priča. Kada se "srodite" sa svojim oružjem i tokom vežbanja ispalite veću količinu metaka, stiče se osećaj pouzdanosti i vere u njega. Za držanje u kući i situacije koje svako razuman želi da se nikada ne dogode - najbolji izbor.
Na kraju, generalni stav pri odabiru oružja za ličnu odbranu ilustrovaćemo još jednom anegdotom. Pre mnogo godina, legendarni pripadnik američke Granične straže Bil Džordan (jedan od najvećih autoriteta za borbeno oružje u SAD), pre početka smene svratio je u bar kraj autoputa. Seo je za šank, a konobarica je primetila S&W revolver o njegovom opasaču i upitala ga, da li očekuje nevolje kada ide tako naoružan u kafanu. Džordan je odgovorio: - Ne, revolver nosim jer moram i lepo mi stoji. Da očekujem nevolje, poneo bih pušku...“.

Tekst i snimci: Milan MILANOVIĆ "

online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7743
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Za civilne uslove M 70 je praktican zbog malih dimenzija , pogodan za nosenje . Opet posto rjetki imaju tu privilegiju za nosenje , drzeci ga u kuci nekako nije bas praktican za velike sake .
Kalibar je OK za samoodbranu .
Ali mislim da ljudi trebaju uzimati pistolj prema svojoj saci ....
Nekome je dovoljan M 88 koji je malo veca verzija u 9 mm ...
Nekome CZ 99 .... ( koji zna biti bas nezgrapan i velik nekim ljudima )

Nisu samo potrebna pravila upotrebe oruzja u kriznim , nesrecnim situacijama .
Cim se kupi oruzje, bilo koje namjene on predstavlja veliku odgovornost vlasnika da bi se izbjegli nesrecni slucajevi ....
Znaci cuvanje oruzja je isto tako vazno kao i nacin upotrebe ....

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 983

Vzor50 ::Ne bih imao mnogo šta da dodam u ondosu na sledeći tekst:
http://www.kalibar.rs/code/navigate.php?Id=108&editionId=17&articleId=64
Pisao ga je neko ko sigurno ima dosta više znanja i iskustva u časopisu Kalibar, a ja bih se uglavnom složio, pa ako nije zabranjeno da ga i iskopiram:
(...)
Milan MILANOVIĆ

Koga si ti našao da citiraš... Laughing

online
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7743
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/135/hronik.....evca-.html

Upravo citam o ovom nemilom dogadjaju .
Porodici poginulog policajca saucesce ...
Sve naopako, nelegalno oruzje , koje se ne moze ni registrovati u posjedu agresivne osobe sa nekom psihickom nestabilnoscu u glavi ...

offline
  • Vzor50 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 08 Avg 2016
  • Poruke: 597

Skrabalo ::Vzor50 ::Ne bih imao mnogo šta da dodam u ondosu na sledeći tekst:
http://www.kalibar.rs/code/navigate.php?Id=108&editionId=17&articleId=64
Pisao ga je neko ko sigurno ima dosta više znanja i iskustva u časopisu Kalibar, a ja bih se uglavnom složio, pa ako nije zabranjeno da ga i iskopiram:
(...)
Milan MILANOVIĆ

Koga si ti našao da citiraš... Laughing

Iskreno pojma nemam al' u kutiju municije da ti znaš koga a možda i lično Wink . Kako god, nije red da plagiram, pošteno.

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 983

Može u kutiju municije, ljudi smo - nismo Užičani! Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 929 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 3 sakrivenih i 892 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acatomic, anta, Apok, Arsenije, asdfjklc, bobomicek, d bos, dankisha, Dimitrije Paunovic, Frunze, galerija, goxin, hyla, janbo, Jeremiah, karevski, kib, Kibice, Lazarus, loon123, mile33, milos.cbr, MiroslavD, mnn2, operniki, Pele23, Petarvu, Sale.S, Sirius, skvara, stegonosa, Trpe Grozni, VJ, Vlada78