Polako dolaze do limita sta telo moze da podnese, kao sto je slucaj sa slemovima npr. Nije nikakva nauka napraviti slem tezak od kilo da stiti u NIJ 3+ ili 4 nivou zastite, ali vrat kaze da je maksimum sto moze da podnese pre pucanja prsljenova anemicna 3A zastita
To je verovatno najveći izazov od prvih šlemova. Da može se vrat žaštiti na razne načine od raznih stvari, al udarac u glavu. Jednom me je turista krvnički ajsnuo po šlemu mačem. Malo zuji u ušima, ali vrat kao najgora upala mišića. Jedna kolega je zbog sličnog udarca nosio kragnu. Šlem odradio svoj posao, nema ptresa mozga zbog podkape, al džaba sva zaštita vrata kada landara glava.
Ja sam imao blizak susret za crepom, no sreca tesam imao JUS na glavudzi
No, da manemo mene i moje bliske susrete.
Nego da se prisetimo nasih starih znalaca Altina i TIGa PSH 77. Dva slema namenjena specosima davnih dana. Cilj, kao i danas, napraviti sto laksi, a sto bolje zasticen slem uz pomoc najsavremenijih materijala. Tada je to bila kombinacija titanijum i kompozita. Prvi u to vrzino kolo su usli Svajcarci, zelja im je bila da naprave slem koji moze da stiti celu glavu, a da ga puscani kalibar ne moze probiti. Realno, to im i nije tesko bilo uraditi, ali dosli su do dva bitna zakljucka. Prvi je da usled njegove tezine i dugotrajnog nosenja, moze doci do povrede vratnih prsljenova, tetiva i misica u vratu. Danas, kao sto vidimo, moguce je napraviti L velicine SAPI pancirnu plocu, koja stiti od vise pogodaka, a nivoa je NIJ RF3 standarda i tezi svega 760grama! Tako da ta stavka oko tezine, manje/vise moze da se precrta. Idemo dalje na sledeci problem, a to je pogodak metka. I ako slem pruza zastitu vecu od NIJ 3A, vrat to ne moze da izdrzi, cak sta vise, neki kalibri unutar 3A standarda mogu biti vrlo problematicni po vrat. Razlog problema, prenos energije sa slema na vrat koji moze da bude koban, bez da je metak probio ili deformisao slem. Opet isti krivac.
Sovjeti u to vreme nisu imali nista bolje od SSh-68 (СШ-68 ), a razvoj im je isao traljavo, te dolazi do odluke da KGB za svoje Alfe preko proksija uzmu PSH 77ice za prvo vreme, a krajnji cilj je bio uz "uticaja" uvoznog slema, dodju do svoje verzije titanijumskog slema. Opet, kao i Svajcarci, pokusavaju da naprave slem koji stiti od puscanog kalibra i opet dolaze do istog zakljucka. Tako dolazimo do 1984. i Altina, koji je neznatno izmenjena verzija TIG-a sa znatno drugacijim sistemom komunikacije naspram originala (odnosno u vecini slucajeva nedostatak iste. Kod TIG-a je ona isla serijski, bez mogucnosti da ista fali). TIG je kod Sovjeta ostao manje vise u okviru KGB-a i nije se prelivao dalje na "manje" bitne jedinice, dok je Altin prelivao ko poplava, pa se nasao tokom 90ih i kod manje bitnih policijskih jedinica, a po koji cak i kod terorista. Tu je posle njega 1991. nastao i K6-3 koji je nastao daljom evolucijom Altina. Kao sto znamo, brdo sranja se desilo prilikom raspada SSSR-a u Rusiji, tako da dvojac Altin i K6-3 nisu bila retka pojava na terenu, ali dolazimo do problema tezine. Oba su teska ko tuc, tacnije 3,5 kg i prilikom prekomernog nosenja, neretko je dolazilo do povreda vratnih tetiva i misica.
No, da se vratimo nakratko problema prenosa energije i ukljucimo EOD odela. Pored udarca, postoji i pritisak koji stvara eksplozija bombe itd., ali zadrzacu se na prenos energije sa slema na vrat. Ameri su prckali sa EOD odelima sredinom 90ih i vrteli se u krug sa gore pomenutim problemima kao i gore pomenuti dvojac, ali za razliku od njih, EOD odelu nije u tolikoj meri bitna mobilnost, te su oni oslobodili glavu tezine slema tako sto su je nakacili na kragnu koju manje vise nose ramena. Time su ubili dve muve jednim udarcem, oslobodivsi glavu od tezine slema, oslobodili su je i od prenosa energije udarca o slem. Tako da za sad jedini nacin da slem moze da stiti od puscanog kalibra je na ustrb mobilnosti.
i za kraj da dodam video Oxida sa testom K6-3 slema
Video je vec postavljan, ali nije na odmet podsetiti ga se
Profica ::Џаба панцир и издржи 12,7 кад онај што га носи неће 😔
Sa mesavinom kevlara i ploca od grafena ( a prsluk ne bi imao 5.4kg vec ispod 1kg) bi otisao na hitnu ali bi preziveo , samo ta mesavina je jos daleko barem 20 godina.
A.R.Chafee.Jr. ::To je verovatno najveći izazov od prvih šlemova. Da može se vrat žaštiti na razne načine od raznih stvari, al udarac u glavu. Jednom me je turista krvnički ajsnuo po šlemu mačem. Malo zuji u ušima, ali vrat kao najgora upala mišića. Jedna kolega je zbog sličnog udarca nosio kragnu. Šlem odradio svoj posao, nema ptresa mozga zbog podkape, al džaba sva zaštita vrata kada landara glava.
Pitajte mene... Igrao ja malo Americki Fudbal... eee te kacige jos ultra lake i sa vazdusnim pad-ovima i ostale high-tech zajebancije za razlaganje siline udara... po opet potres mozga vidjen u najavi bar 1. I to pored toga sto je kaciga u kacigu najstroze zabranjena...
Samo isticem da oprema nije problem, vec samo zakoni prirode koji vaze za ljudsko telo.
Ukupno su 869 korisnika na forumu :: 20 registrovanih, 7 sakrivenih i 842 gosta :: [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije
Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47
Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, amaterSRB, cuculo, Denaya, FileFinder, galerija, GandorCC, Jeremiah, Još malo pa deda, karevski, Mak53, Mercury, Panter, procesor, raketaš, t84dar, Tvrtko I, vukovi, yufighter, zax22r