Poluautomatske puške

13

Poluautomatske puške

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3708

Da, obe su se punile okvirima od 5 metaka. Mislim da sovjeti nisu ni izdavali vise od jednog okvira za SVT, tako da je to bilo standardno previlo za punjenje, mada je postojala i mogucnost brze zamene okvira.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20197

Da, bas tako, sa tim sto su Sovjeti snajeperistima sa SVT davali dva magazina kao i Nemci snajperistima sa G43 i Britanci ponekad snajperistima sa Lee-Enfield. Sa SVT je dodatni problem bio sto magazini nisu bili bas zamenjivi medju puskama - neoriginalni magazini bi cesto stajali lose (prenisko ili previsoko) i dovodili do zastoja. Generalno je preko pola zastoja SVT moglo da se pripise losim magazinima.
Osim snajperista skoro sva vojska je nosila jedan magazin na pusci (Nemci su doduse nekada davali i dva za G43, ali ne uvek) i ostalo u okvirima od po 5 metaka.
Tako da Garand i nije imao neki problem sto nije imao odvojiv magazin...

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2013
  • Poruke: 774

Ево једног конструктивног бисера:
https://www.youtube.com/watch?v=w5F22ri_L5g

Свака част аутору!

Чини ми се по кундаку (као и дрвету од ког је кундак) да је ово ловачка верзија.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3708

lažni đoko ::Ево једног конструктивног бисера:
https://www.youtube.com/watch?v=w5F22ri_L5g

Свака част аутору!

Чини ми се по кундаку (као и дрвету од ког је кундак) да је ово ловачка верзија.

Zapravo radi se o prototipu vojnog mausera koji je neko prepravio u lovacki karabin i tako mu ubio vrednost. GUZ - Glavom U Zid

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16142
  • Gde živiš: Lublana

US Army izabrala H&K G28 E za novi poluautomatski snajper odnosno osobno oružje DMR (Designated Marksman Rifle), koji će da zameni model M110 SASS koji je trenutačno u upotrebi i nabavljen je tek pre 8 godina. M110 SASS je bio kritikovan pre svega od pripadnika specijalnih jedinica zbog lomljivosti i nedostatka Forward-Assistant mehanizma, koji dobro dođe kada je puška zaprljana ili smrznuta da bi se oslobodio zatvarač.

http://www.obramba.com/novice/ameriska-vojska-izbr.....koch-g28e/

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5523

Iz sovjetskog priručnika za remont (god.1972.)

offline
  • Pridružio: 04 Jul 2016
  • Poruke: 54

У литератури се често може наићи на оптужбе против „конзервативних“ генерала што нису замијенили репетирке ПА пушкама између два свјетска рата.

Мада морамо признати да су све државе у том периоду, одн. до доласка Хитлера на власт, знатно смањиле војне буџете.
Истина да су све веће државе експериментисале са ПА пушкама, а Француска је још 1917. почела да их уводи у наоружање као допуну репетиркама.
Имајући у виду да је ограничен буџет морао да се троши на важније ствари: авионе, тенкове, противавионске и противтенковске топове, средства заштите од бојних отрова, а у пјешадији на пушкомитраљезе и минобацаче, онда не можемо много замјерити генералима што су штедјели задржавајући репетирке.

И не само да је репетирка јевтинија, већ је и лакша и бржа за производњу.
То можемо да видимо на примјеру СССР-а, он је средином тридесетих почео процес (постепене) замјене репетирки ПАП, прво АВС, па СВТ. Али кад је почео 2.СР и кад су одједном требале огромне количине оружја, прекинута је производња СВТ.
Истина имала је СВТ и мана, али главни разлог је што се Мосин и ППШ далеко брже производио и могле су се користити једноставније машине. Стручнија радна снага и боље машине које су биле потребне за производњу СВТ су се могли употребити за потребнија оружја која нису имала једноставнију алтернативу, као што је СВТ за алтернативу имао Мосина и ППШ.

САД су такође кренуле на замјену Спрингфилда Гарандом, али без обзира на моћну индустрију (нај моћнију индустрију свијета) и на то да нису (као совјети) тренутно морали да ангажују милионску армију, морали су у првој половини рата да производе и Спрингфилди и да га користе у борбама.

Нијемци никад нису ни намјеравали да у потпуности замијене Маузер 98к са ПАП.

Значи совјетска индустрија није могла поднијети прелазак са репетирки на ПАП, америчка је то успјела, али не баш тако глатко ( јер не би у почетку паралелно производили и Спрингфилд), нијемци који су користили индустрију читаве окупиране Европе су до краја производили и 98к.

Шта би било да су нпр. Италија или Јапан пред 2.СР прекинули производњу репетирки и прешли на ПАП?
Можда би морали да се као и совјети поново врате репетиркама.
Можда генерали и нису прихватили ПАП због конзервативизма, већ због производних (и финансиских) могућности своих држава.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20197

PAP u proizvodnji ne mora biti nista skuplja od repetirke, problem je bio prerada linija za proizvodnju.
A Francuzi su se najvise zeznuli, sa Ribeyrolle Mle 1918 koji je mogao da bude super-automat/kvazi-AP, plus je bio jeftin za proizvodnju (slobodni zatvarac), ali je konzervativizam preovladao. Jedina mana na testovima mu je bila sto je na 400+ metara imao duplo manju preciznost od Lebel repetirke, na manjim rastojanjima preciznost je bila uporediva.
Sto je najgore, posle su pocetkom '30ih odustali suludih zahteva za preciznost od pusaka, i napravili odlicnu MAS 1936.... Doduse repetirku...

Sto se tice SVT, Sovjeti zapravo nisu planirali potpunu zamenu Mosinke vec da istom nadopune vatrenu moc pesadijskog odeljenja. Vidi se po organizaciji pesadijskog odeljenja iz 1941:
11 ljudi:
1 x komandir - PPD-40
1 x puskomitraljezac - DP-27 + Nagan
5 x strelac - Mosinka, jedna im tromblonski dodatak. Dva strelca nose rezervnu municiju za PM, dva nose dodatne TM.
4 x strelac - SVT, RPG-40 protivoklopna bomba

Odeljenje se delilo na grupu za podrsku (PM + strelci sa Mosinkama), i jurisnu grupu (komandir i 4 x strelac sa SVT).

offline
  • Pridružio: 04 Jul 2016
  • Poruke: 54

bojank ::PAP u proizvodnji ne mora biti nista skuplja od repetirke, problem je bio prerada linija za proizvodnju.
Генерали морају од политичара измолити новац, а то у мирно вријеме обично није лако. Ако се на вријеме, у миру, не ухода производња онда је за очекивати да ће кад почне рат фалити тог оружја. А генерали морају размишљати унапријед.
Наравно да и те ако има конзервативизма. Конзервативизам је људска особина и са годинама се појачава, а генерали (посебно у мирно вријеме) нису баш млади људи.

Мислим да се репетирке могу производити и са већим толеранцијама, а да функционишу, наравно на рачун прецизности.
То је битно при укључивању фабрика, а и људства који нникад нису производили оружје у производњу оружја.

Није ли и француски ПМ Шоша производила фабрика која дотле није производила оружје или амерички аутомат М3 и колико је фабрика које до рата нису производиле оружје производило ППШ-41 или ППД-43?

offline
  • Pridružio: 26 Jul 2016
  • Poruke: 1

Jel samo ova pap poluautomatska moze se nabaviti samo u Zas Srbija ili moze i neki drug??? ja sam iz Makedonija jel mi moze neko da mi pomogne oko to gde mogu da kupim i takve stvari... pisao sam 2 puta na email na zastavau i nikako da mi vrate odgovor, i koje je vase mislenje za lov ova PAP ???
Hvala...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1247 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 4 sakrivenih i 1218 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airsuba, bladesu, bozo13, cenejac111, d bos, Dogma21, Dorcolac, dozorni, Georgius, HrcAk47, karevski, kraJo, ljuba, Matija, mercedesamg, Mi lao shu, moldway, nikoladim, Oscar, Panter, Pohovani_00, raptorsi, tubular, vladulns, zastavnik