Cluster ::Napisano: 10 Feb 2012 19:05
E to za nišane je posebna priča...
Dopuna: 10 Feb 2012 19:08
Recce ::Subsonic municija zbob brzine manje od zvuka eliminise prasak pri probijanju zvucnog zida. Ima teze zrno i manju kolicinu baruta tj, nize radne pritiske sto u pojedinim slucajevima nije dovoljno za rad automatike. Prigusivac inace podize pritisak u sistemu pa sa njime ne bi trebalo da bude problema. Inace, mozes da koristis i standardnu municiju .22LR (jedino se ne preporucuje Super-Velocity i Semi Magnum).
Da, svi potenciraju korišćenje podzvučne municije, a onda vidimo da to i nije velik problem kod snajperskih pušaka ili automata sa prigušivačima.
Automati funkcionisu sa pistoljskom municijom, posto imas dosta podzvucne pistoljske municije onda prigusivac nije problem. Ako mislis na H&K MP5 SD, on moze da koristi i nadzvucnu municiju 9 mm Para, ali mora se naglasiti da taj automati ima integralni prigusivac koji smanjuje brzinu zrna, tako da nema praska kao kada bi se ispalilo iz obicne cevi.
Inace, prigusivaci smanjuju buku a pored toga i menjaju zvuk koji se odjednom vise ne cuje kao prasak kada opali metak, vec nesto sto nam je poznato iz nase okoline tako da ne pridodajemo posebnu paznju tom prasku. To je pogotovo u urbanim sredinama jako vazno.
Snajperske puske koriste prigusivace vise kako bi se promenio zvuk praska pri opaljenju ali se koriste i kao razbijaci zvuka. To bi trebalo da pomogne snajperisti da ga neprijatelj ne moze tacno locirati po zvuku, zato Ameri vise vole da koriste rec Suppressor.
Ako bi kod snajperske puske hteo da koristis prigusivac bas u svrhe redukovanja zvuka, onda ti opet nista drugo ne preostaje nego podzvucno zrno. Imali smo jednog vrhunskog snajperistu na forumu, nazalost ga nema vise i izbrisao je svoje postove, ali tu bi mogao puno toga da procitas.
Ajd da kazemo ovoliko, nema bas neke velike svrhe koristiti podzvucnu municiju kod "klasicnih" kalibara za snajpere, kao sto je na primer kod nas bio 7,92x57 mm ili 7,62 mm NATO, pa ruski 7,62x54 R.
Jako je tesko gadjati takvom municijom, to je ono sto je on napisao. Isto kao da i nema bas neke svrhe koristiti tu municiju na odredjene distance, jer podzvucan metak u velikom kalibru nema bas neku dobro putanju, tako da se tesko nisani, sa druge strane nema ni neki veliki efikasan domet.
Zanimljivo je da kod municije 9 mm Luger imas u zavisnosti od tezine zrna i nadzvucnu i podzvucnu munciju. Nije potrebno redukovati barutno punjenje, vec tezina zrna radi svoje.
Isto tako je zanimljivo da se kod municije 7,65x17 mm moze naleteti na nadzvucan metak, to se meni desilo sa nekom starom municijom, ako se dobro secam bila je nasa PPU, ali dosta stara. Slucajno sam dobio par metaka, cisto da probam, kad sam opalio nisam mogao da verujem, gledam, odakle sad ovoliki prasak. Moram reci da je u tom slucaju zrno bilo dosta lakse, ako bih ga uporedio sa S&B koji koristim standardno. I moram reci da je bio jaci trzaj pistolja. Moracu da isprobam ovu PPU koja se danas radi, mada oni generalno stave jaca barutna punjenja, to sam mogao da cujem od nekih ljudi ovde u Becu koji su bili pozitivno iznenadjeni sa tom muncijom. Jednostavno je poprilicno jeftina u odnosu na neke druge, ali jako, jako dobra. Mada bi za mene to bilo interesantno samo u streljani. Zamisli da kuci moram da zapucam, da se branim u stanu. Ko je nekada opalio metak u zatvorenoj prostoriji zna o cemu pricam. Naravno bez antifona. Usi ti posle zuje 10 minuta najmanje. A tek kad je nadzvucna pa mozda i puscana, ne da ce da zuji, vec ima da pisti, pola sata ti treba da se oporavis. To pisem iz licnog iskustva, svako ko kaze nije tako, moze samo da se lazemo ili je jednostavno gluv
|