Proizvodjaci opreme za JNA

30

Proizvodjaci opreme za JNA

offline
  • KUZMAR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 25 Feb 2011
  • Poruke: 5407

Sluzbene beleznice bi trebalo da je radila vojna stamparija



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25904

Luxol Zrenjanin je proizvodio nekoliko vrsti sapuna za JNA od onog klasičnog za vojnike u zelenoj do plavoj nijansi do nekoliko formata za vojna odmarališta i jedan za Maršala.
Taj su za maršala pokušali nedavno da obnove u proizvodnji pošto je bio zaštićen sa kalupom i žigom ali je kompanija u posrtanjima pa nije došlo do realizacije.
Pisao sam na desetak stranica u nazad ovde o tom sapunu.
Radne beležnice su štampane u nekoliko VOJNIH štamparija od one centralne u Beogradu pa koliko ja znam jedna je bila u Splitu ,Zagrebu i trebalo bi i da je bila jedna u Ljubljani ali nisam sad baš siguran jer su sve one imale dosta štampanja opštih svakodnevnih dokumenata poput materijalnih listova,reversa,LIVova;LIPova i uz velike i male beležnice,beležnice za ocenjivanje vojnika i još.....svašta nešto..



offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7263

Vojo da ne znaš možda šta se nalazilo u onim kamionskim poljskim radionicama u stopedesetkama od alata?

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

Imao si pokretne radionice za razne dijelove TSl. Mi smo imali u puku jednu za opravke motornih vozila, a postojale su i za sredstva veze kao i za opravku naoruzanja. Logicno je da je alat u svakoj bio razlicit. Generalno, sve sto je potrebno od alata za razumnu opravku odredjenog tipa tehnickog sredstva na terenu je moglo da se nadje.

online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25904

Ja bi sad malo zaokrenuo odgovor i prvo apostrofirao da je bilo u JNA nekoliko kompleta pokrertnih radionica a proizvedenih na raznim stranama.
Tako smo imali popriličan broj različitih kompleta pokretnih radionica iz onog perioda ljubavi sa Zapadom i većina je bila smeštena isprva na GMC 353.Iste su krajem 70ih uglavnom prebacivane na FAP13-1314 a bilo ih je samo u KoVu koliko ja znam bar desetak različitih a da nabrojim samo neke da se ne ogrešim u one koje su bile u RV i RM.
Dobro se sećam kompleta za ART.mehanićara u kome je bilo sve potrebno za osnovno izvođenja održavanja i lakog remonta a neki su sklopovi bili čak i za srednji remont.
Uglavnom su to za laike manje poznata sredstva od onih za ispitivanja trzanja oruđa,punjenje tih sistema adekvatnim fluidima,a skoro je uz svaku radionicu išao i komplet vučnog ili malog prenosnog agregata za napajanje tih alata strujom u poljskim uslovima.Jedna ta prastara skinuta sa GMC a sa svom opremom je čamila uz M18 i M36 i unutra alata kao u muzeju a sve u njiovim inčima-colovima u osminama i šestajstinama pa bi mnogi brljali kad im zatražiš neki ključ odatle.
Druga je grupa pokretnih radionica stigla sa T-34 ,T-54/55 a bogami i uz većinu art oruđa sa Istoka.
Te su mahom bile na ZILovima ili ih je koliko se sećam kod komšija bilo i na URALima a imali smo i jednu na KRAZu 214.
Treća je grupa domaće radinosti od kojih je jedan deo kompletiran sa alatima i opremom po rashodu GMCova i ZILova a i sa skidanja sa nekih FAPova i mahom su te postavljane na TAM150 T-11 a čitava je jedna paleta pokretnih radionica sa pešadijsko naoružanje,vezu i druge sisteme novoproizvedena i kompletirana u prvoj polovini 70ih i uglavnom su iste bile na TAM4500-5000.Uz ove domaće su uglavnom išli i oni vučni Končarovi agregati na jednoosovinki a modernija verzija agregata se pojavila uz TAM-150 pa se i po tome spolja razlikuju namene..Za sadržaj kompleta bravara-mehaničara za motorna vozila ili mehaničara za sredstva veze bi spisak bio sa sto i kusur stavki a ko da ih se svih seti.
Više ne bi šarao jer je kolega LK dovoljno pojasnio..

online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25904

Na temi o čizmama smo se dotakli stražarske bunde pa da okačim jednu kraću a rađena je i u dužoj verziji.

Stražarska se bunda razlikovala po tome jer su džepovi sa duplim prorezom da se pored otvora za džep moglo dohvatiti municija iz rapa ili fišeklije koja je ostajala ispod odeće.
Kao što sam gore napisao rađena je pored veličinskih brojeva i u dve dužine a ova na slici je kraća dok su pravili i znatno dužu verziju.Na oba se modela kod novijih mogla skidati krznena kragna za dodatno pranje a i na novijim iz KTK Visoko su mogli i ulošci da se razdvajaju pa je ta dugačka takođe rađena i sa krznenim a kasnije i sa onim štepanim uloškom poput onog na vetrovci M77.
Ako iskopam još slika stražarskih bundi i modela biće okačeni na uvid..Poz odo na drugu turu posla nakon ručka..

online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25904

Na temi o čizmama mi je Bane San dao još šlagvorta da nastavim ovu kompletnu temu o bundama,i zimskoj opremi za teške uslove rada.
Pa da nastavim di sam otoič pred ručak stao kod stražarske bunde a ona je imala u kompletu i ovakav par rukavica sa specifičnim otvorom za kažiprst leve-desne ruko i po tome su osobene za raspoznavanje.

Pored stražarske bunde u ovoj familiji izrađenoj na bazi ceradnog platna spolja i krzna iznutra je bazirana i slična vozačka bunda samo je malo kraća u odnosu na onu sliku gore sa prethodnog objavljivanja.
Razlikuje se od stražarske kraće bunde jer je imala jedan spoljnji i jedan unutrašnji pravougli džep a dole je kao i na stražarskoj bundi isto po par koso postavljenih džepova sa prorezima za pristup odelu ispod bunde.Na vozačkoj je bundi baš kao i na stražarskoj kragnu bila isto na skidanje.Vozačke su bunde zaduživali vozači u autotransportnim bataljonima a imali smo ih i mi u inžinjeriji za rad rukovaoca inžinjerijskih mašina u zimskim uslovima koje nemaju grejanje u svojoj kabini.
Druga naoko slična je i kategorija ZIMSKI kombinezon za vozače oklopnih i drugih borbenih i neborbenih vozila u zimskim uslovima i ev slike u prilogu.
Drugi proizvod



Većinu ovih bundi su kompletirali po potrebi i sa rukavicama poput stražarskih mada sam sretao i komplet bez istih a mahom su svi ti kombinezoni proizvođeni u Visokom u tamošnjem Kožarsko Tekstilnom Kombinatu KTK-Visokoko.

online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25904

Di je zimska tu je i letnja radna garderoba za posade i posluge u omj kao i na inžinjerijskim mašinama i na drugim sredstvima gde se morala uniforma zaštititi od prljanja.
Tako smo imali čitav niz RADNIH odela letnjih od onog i z pra serije sa polovine 50ih poznatom po metalnim dugmićima na zvezde..

Uz bluzu su u komplet stizale i pantalone od istog platna sa gajkama za kaiš.
Nosile su se preko donjeg veša dole a gore preko vojničke košulje a iznimno na vrućinama i preko potkošulje.
Nakon ove garniture je polovinom sedamdesetih i sve do polovine 80ih u igri pored prastare korištena i ova radna kolekcija Bluza-Pantalone sa maleckim dugmićima u SMB izvedbi i sa tanjirastim oblikom.

U drugoj je polovini 80ih počela malo modernizacija pa se tada pojavila i ova garnitura bluze a pantalone su bile sa onim dodatnim tregerima kao i na većini radnih kompleta u civilstvu i velikim džepom na grudima a izrađivanje su od laganog materijala i za nijansu deblje g od vojničke košulje a nošenje je bilo isto po svemu kao i dole opisano.


Pored ove tri garniture radnih odela u igri su bila i najmanje dva letnaj kompleta kombinezona

Ovaj na slici je iz srednjeg perioda a izrađivan je i sa onim starijim grubljim platnom i dugmićima kao na ranim radnim odelima a bogami je pravljen i jedan lagani letnji komplet pri kraju 80ih čiju sliku nisam uspeo kao ni onog malko starijeg da iskopam.
Ono što je osobeno za kombinezone je da su se preko njih OBAVEZNO nosili vojnički opasači dok se preko bluza baš to i nije poštovalo i zavisilo je od slučaja do slučaja pošto su se na pantalonama u gajke mogli uvući i sami opasači onda je negde to i tako tolerisano da se bluza upaše pa je opasač ostajao spolja.
Na onoj kratkoj bluzi iz zadnje serije to upasivanje baš i nije bilo izvodljivo i zbog pantalona na tregere pa se preko nje negde jeste tražilo a negde i nije nošene opasača preko..

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26390
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Неколико питања за Воју:

Интересантна фотографија са Пескова, на логоровању: ниједан није исто обучен... Wink


Година је , вероватно, 1975. када су се експериментално појавиле ове ветровке и то, наравно, прво код високих старешина. Интересује ме произвођач.



Која је ово бунда на овоме што рапортира Петерки?


Која је ово бунда на Новици Марковићу (десно на слици). Овај у средини ми је нејасан шта има на себи...

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3146
  • Gde živiš: bela crkva banat

мени је и даље нејасна кравата на терену...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 945 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 4 sakrivenih i 894 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Agape, Aristotle2002, Asparagus, babaroga, Bacac, bata19801, bojcistv, bukefal, coaaco, DalmatinacMF, Demi87, gale48, Georgius, goranvas, gregorxix, Haris, ivicasimo, Jakonjveliki, janezek67, jodzula, kendzo-andzo-boni-fju, Koja79, M74AB3, mantrox, Mechanik, mercedesamg, Milo97, monomah, mrgud2025, ObicanUser, pceklic, PrincipL, Raso75, S2M, Srki98, starlights, Tas011, troki1971, Trpe Grozni, vathra, Veselimalisa, Vlado82, voja64, Vzor50, wizzardone, zlaya011