Rusija u odbrani "kalašnjikova"

5

Rusija u odbrani "kalašnjikova"

offline
  • Pridružio: 29 Jan 2010
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: where the heart is

Citat:Znaju rusi da posle vise od 60 godina proizvodnja ak47 ne moze da zastite svoju pusku jer koliko ja znam nakon odredeno vreme patent za bilo koje oruzje je nevazeci i proizvodnja je slobodna.
Zavisi od drzave do drzave i od zakona do zakona.

Intelektualna vlasnistva su mnogo jace ozakonjena nego sto vi mislite.

Na primer autorska prava pisaca traju do 30 godina nakon smrti pisca. dakle izdavacka kuca koja otkupi prava od pisca na njegove knjige moze da tuzi za neovlasteno kopiranje i 30 godina nakon pisceve smrti. Ako pisac nije nikome prodao svoja prava a umre onda njegovi naslednici imaju pravo da dalje naplacuju izdavacima to pravao ili da tuze one koji kopiraju.

Skoro ista stvar je i za patente i za zasticeni indiustrijski dizajn.

Naravno kalasnjikov ipak ne moze sada dobiti odstetu za bespravno kopiranje kalasnjiikova ako nisu tada tuzili.
Svi zakoni u vezi prava i obaveza imaju i zastaru. Na primer ako ti se neko useli u kucu i ti ga za deset godina ne tuzis, kuca je njegova.Medjutim do zastare nece doci ako tuzis bar jedan dan pre zastare.

U slucaju kalasnjikova vlo moguce da Zastava plati odstetu za puske proizvedene u zadnje vreme ako nisu platili licencu.
Ako su na primer 30 godina proizvodili bez licence i nije bilko tuzbe onda ne mogu ali ako je licenca istekla pre manje od 10 godina onda su itekako duzni platiti.

Citat:licenca se odnosi samo na proizvodnju , ono sto je kupljeno i poklonjeno ne spada u ovu grupu.
Sve zavisi sta je ugovorom o licenciranju dogovoreno i koliko je vlasnik intelektualnih prava sporeman da tuzi.

Na primer. Kupovinom original DVD filma vi ne dobijate sva prava vezanog za taj film vec samo pravo da ga gledate kod kuce. Nemate pravo da ga kopirate. Nemate pravo da naplacujete gledanje. Nemate pravo da ga pustite na ulici ni na televiziji.
Cak i ako dobijete taj DVD na poklon, ista stvar. Niko vam ne moze pokloniti ono sto nije legalno stekao. Bas zbog toga po zakonu imate pravo odbiti poklon.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2389

konstruktor ::M-70 je do kraja osamdesetih godina smatran za najboljim u klasi AK-47.
Krajem osamdesetih godina ga je prevazišo na kratko vreme DDR tip AK-47.

DONJI DEO SANDKA SAMOG M-70 JE ZA MILIMETAR DEBLJI OD OSTALIH U KLASI AK-47 A NE OKVIR.

ne zaboravi da nas ima i utvrdjivac poklopca sanduka.
i rukohvat je mnogoooo bolji kod naseg



offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5922

Stranger2 ::
Citat:licenca se odnosi samo na proizvodnju , ono sto je kupljeno i poklonjeno ne spada u ovu grupu.
Sve zavisi sta je ugovorom o licenciranju dogovoreno i koliko je vlasnik intelektualnih prava sporeman da tuzi.

Na primer. Kupovinom original DVD filma vi ne dobijate sva prava vezanog za taj film vec samo pravo da ga gledate kod kuce. Nemate pravo da ga kopirate. Nemate pravo da naplacujete gledanje. Nemate pravo da ga pustite na ulici ni na televiziji.
Cak i ako dobijete taj DVD na poklon, ista stvar. Niko vam ne moze pokloniti ono sto nije legalno stekao. Bas zbog toga po zakonu imate pravo odbiti poklon.


Pricao sam o kalasnjikovima koji su dobijeni na poklon ili legalo kupljeni od SSSR-a ili zemlje koja je imala licencu da ih proizvodi.
Ako kupis DVD legalno, ondak te niko ne moze tuziti ako taj DVD poklonis nekome.

offline
  • Pridružio: 29 Jan 2010
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: where the heart is

Citat:Pricao sam o kalasnjikovima koji su dobijeni na poklon ili legalo kupljeni od SSSR-a ili zemlje koja je imala licencu da ih proizvodi.
Pa naravno da za ovo ne mora da se plati licenca ali u ovoj temi je spominjano sta ce biti sa brojnim proizvodjacima koji su sami kopirali kalasnjikov ili upotrebili njihove patente. pa sam u vezi toga objasnio ono.

offline
  • Pridružio: 15 Avg 2010
  • Poruke: 34

ljudi kolko mi god znamo dosta o oruziju i kolko god je nasa M70 superiornija od ostalih mi se nemozemo takmiciti sa rusima jer kao sto znamo ta puska podnosi sve blato,vodu,pijesak ali ipak mislim da bi nasa M70 malo to teze podnijela.

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3146
  • Gde živiš: bela crkva banat

koje se tice tih zavrzlama oko licence, kad je zasticen kalasnjikov? sve pre toga je puj-pike-ne-vazi. ni jedan zakon ne vazi retroaktivno. tek od momenta kad je patent prihvacen i ozvanicen moze se racunati da je neko "ukrao" intelektualnu svojinu. tako dda bi zastavi bilo pametnije da prekine da pravi kalasnjikov pre nego je rusi tuze. ionako ih ima dovoljno.

m70 je odlicna puska i samo joj fali hromirana cev. no o ovom je vec sve receno. po meni trebalo je i preklopni kndak praviti od mnogo jaceg materijal jer sew ovaj brzo rasklima.

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2011
  • Poruke: 264

Apocalypse Now ::@Kljift
U pravu si ti,ali Rusi su trebali da pre 40 godina daju licence,a ne sad...a tada su filovali Kalasnjikovima Vijetnam,Kambodzu,Sadama i druge...Samim tim ti sam nepostujes svoje patente..Gledaj Amere iako ih nevolim M16 i M4 proizvode samo oni a ko hoce da ih ima (Izrael,Filipini itd) dobro dosli u USA potpisite ugovor sa nama i toliko ce vam biti isporuceno za tolike pare...To se tako radi,a ne snabdes pola sveta Kalasom pa sad trazis licencu..
Slazem se ja sa tobom ali mislim da Ruje nisu bas upravu ovaj put..

Tačno,Rusi su se sami zeznuli i teško će se to sad ispraviti!

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26436
  • Gde živiš: I ja se pitam...

E, a koliko puta su Rusi ladno uzeli tuđa rešenja? Ne brini ništa, u egalu su oni, ako ne i u vođstvu. Seti se kad je onaj tomket sleteo s palube u more. Brže bolje se našla ruska podmornica koja ga je pokupila i odšlepala do trgovačkog broda u blizini. Međunarodno pomorsko pravo tu je jasno - ''ko pre devojci...''. Tako je bilo i sa ''sajdvinderima'', i mnogim drugim stvarima...Patentna prava za kalašnikov? To je sića...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12623

Za imidz puske se brine njihov SDPR i njihova Zastava a pusku je stvorio Kalašnjikov koga ne interesuju autorska prava i ostale gluposti. Covek zna da ga je njegovo čedo uvelo u istoriju a bogme i samu Rusiju. Ali bi direktori da nabace jos koji dolar na racun tudjeg rada. Bezobrazluk.

Bilo bi zanimljivo da cujemo sta Rolls-Royce kaze na ovu ideju. Npr. da odmah sutra preuzmu biro Klimov na kontu kradje autorskih prava kod VK-1 motora. Ili npr. da Intel preuzme biroe koji su pravili klonove Intelovih procesora cak su i modele isto oznacavali.

offline
  • vukm 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 24 Dec 2010
  • Poruke: 609

Калашњиков“ приспособили за једноруке
Тагови: Вести
25.11.2011, 12:42



Конструктори фабрике „Ижмаш“, једног од највећих предузећа за производњу оружја у Русији, приспособили су аутомат „Калашњиков“ за слободно коришћење једном руком. Наследник чувеног АК-76 ће бити представљен у децембру. Конструктори кажу да ће војник, у случају да му је једна рука повређена или заузета, другом моћи да врши све неопходне функције. Према речима главног конструктора Владимира Злобина уза све промене поузданост аутомата је сачувана.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 918 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 4 sakrivenih i 857 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Abdee, Aleksandar Tomić, alexbr, AndrejPetar, babaroga, Bickoooo, Bojan198527, boxbole, crazydkure, dankisha, Demi87, doktor097, doloress, DonRumataEstorski, g_g, GeoM, Georgius, gigi, Goksi95, Haris, HrcAk47, Insan, Ir, jarovitt, jon istvan, Jozo74, Kobrim, krokodokodil, ksyyaj, ladro, Laika8010, leopard83, LUDI, MarkoW, MB120mm, misa1xx, Misterrno, mladen.zovko, Mrav Obrad, Mskok, mushroom, mustangkg, Nemanja.M, nnovakis, oficir bio i osto, PlayerOne, Povratak1912, PrincipL, raptorsi, repac, sap, Sir Budimir, Username1000, Vanderx, Viktor Petrenko, zlaya011, Zmaj001