atomic
laserski daljinometri se itekako koriste. naravno uci se i citav niz drugih pravila kako se utvrdjuje daljina mete koju gadjas, evo pomocu ti, sta mislis cemu sluze one crtice urezane u optici ;-) imaju veze sa prosecnom visinom coveka, i sa prosecnom sirinom ramena.
sada je 1800m krajnja granica gde se moze ocekivati pogodak. nije to samo vetar, bez ikakvog vetra, u labaratoriskim uslovima, razbacivanje opet postoji,jer nikada mikroskopski gledano nece napraviti isto zrno, sa istim rasporedom tezine, sa istom masom baruta, itd! jako male greske u ovim vrednostima, takve greske koje se ne mogu isbeci, dovode do toga da zrno ne udari u zrno cak ni u labaratoriskim uslovima na 500m.
najvaznije , osim oblika zrna , za preciznost je njegova brzina. recimo nasa potkalibarno obelezavajuca granata bm-9 ima pocetnu brzinu od 1800m/s nju koristi m84. pocetna brzina zrna kod 12,7 kod nase ''crne strele" je 850m/s! pa ti uporedi. stim sto potkalibarna granata ima stabilizatore koji joj daju preciznost (ona ne dobija spin) a 12,7 zrno iz puske dobija spin. stabilizator je bolje resenje, ali to nije moguce napraviti minimizirano na 12,7 mm kalibru.
puske 12,7mm odnosno tekse snajperke ce se koristiti, imaju svoju upotrebnu vrednost, ali je ona ogranicena. ona je za defanzivne akcije, jer niko nece tolikom puskom krenuti u ozbiljniji mars, i ona nije urbane predele, odnosno jeste, ako se nadje polozaj gde se moze njen domet pretvoriti u korist.ne slazem se da je to moda, i nece biti prolazna, ipak je mogucnost da se na 1200+ posalje zrno koje probija sve poznate i nepoznate pancire, cigla za nju nije prepreka, cak ni zid kuce, oklopno vozilo takodje nije imuno... ima ona svoju budnucnost. uz sve mane.
|