Citat:Ukrainian members of a mobile air defense fire group on duty in Kyiv Oblast, Ukraine.
Photo by Vitalii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images.
Drugi deo poredjenja zapadnog i istocnog naoruzanja u Ukrajini, M2 vs DShK.
M2 je generalno odlican kada je nastelovan kako treba, ali dve mane su mu podesavanje ceonog zazora (headspace) i monenta opaljivanja (timing). Prvo korisnici kako-tako savladaju, ali drugo je bukvalno misterija, ne samo za korisnike nego i za dosta oruzara.
Dodatno, ako se koristi municija razlicitih proizvodjaca timing mora da se dodatno nasteluje.
Kod M2A1 je sve to olaksano, ali timing i dalje mora da se doteruje, iako u praksi ne bi trebalo.
DShK je takodje dobar kada je nastelovan, problem je sto su u Ukrajini mitraljezi sovjetskog, madjarskog, cehoslovackog, rumunskog i slovackog poreka, i sto im delovi nisu uzajamno zamenjivi. Takodje, DShK slovacke proizvodnje (proizvodi se i dalje) imaju problem sto jako lose rade (prakticno ne rade) sa redenikom od NSV, dok ostali drasticno bolje rade sa redenikom od NSV nego sa originalnim.
Oba mitraljeza bi jako "profitirala" od dobrih optickih i termovizijskih nisana, ali u Ukrajini nema adekvatnih, iako M2A1 imaju montazu za opticki nisan.
bojank :: M2 je generalno odlican kada je nastelovan kako treba, ali dve mane su mu podesavanje ceonog zazora (headspace) i monenta opaljivanja (timing).
Fun fact:
1944. године је пао један амерички бомбардер у Србију, код четника.
Један од митраљезаца је био тешко рањен, и после неког времена је преминуо код четника у болници. Код њих у извештају је наведено да се авијатичар звао Timing Gauge.
Неко време су локални историчари тражили ко би могао да буде тај авијатичар, али нису могли да га пронађу под тим именом.
Побркали су алатку за подешавање митраљеза са матрикулом...