Tromblonske mine

69

Tromblonske mine

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28881
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Kineske, a tu su i kuke za penjanje koje se ispaljuju sa tromblonskog nastavka.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • ministar
  • Pridružio: 23 Apr 2020
  • Poruke: 57



Može li mi neko stručno objasniti zašto ovakav upaljač ne možemo koristiti na bojevim minama.
Pre svega me zanima bezbednosni aspekt.
Izuzmimo za sada odsustvo transpotnog osigurača, to je jasno.
Ali šta ovde tačno nije bezbedno? Dajte neki scenario šta bi moglo poći po zlu.
Ili možda nije do bezbednosti što se ovakav mehanizam ne koristi?



offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15541

Сви озбиљнији упаљачи имају систем за армирање који омогућава да упаљач може да се активира тек пошто средство напусти цев. Овде тога нема.

offline
  • ministar
  • Pridružio: 23 Apr 2020
  • Poruke: 57

Lepo pitah za stručan odgovor i da se objasni šta to tačno nije bezbedno.
Odgovori poput takvih da nema armiranja mi ništa ne znače jer to je očigledno.
Takođe sam zamolio za neki scenario. Nisam stručnjak u ovome, zato pitam.
Nadam se da sledeći odgovor neće biti zato što umesto detonatora ima dimnu smešu...

offline
  • Pridružio: 13 Avg 2011
  • Poruke: 1381
  • Gde živiš: Zajecar

Probaću da objasnim što je prostije moguće.
Upaljači minsko-eksplozivnih sredstava se funkcionalno sastoje od nekoliko celina koje omogućavaju njegovo pravilno funkcionisanje u predviđenim uslovima.
To su:
- sistem za aktiviranje upaljača,
- sistem za armiranje upaljača,
- sistem za osiguranje upaljača,
- pirotehnički elementi upaljača i
- telo upaljača.
U upotrebi je i pojam inicijalni lanac koji povezuje delove koji direktno uzrokuju aktiviranje eksplozivnog punjenja. To mogu biti inicijalna kapisla, pirotehnički usporač, prenosno punjenje, samolikvidator, detonatorska kapisla itd.

Po stepenu osiguranja upaljači se dele na osigurane, poluosigurane i neosigurane.
Kod osiguranih upaljača u normalnim uslovima transporta i rukovanja inicijalni lanac je u potpunosti prekinut, tako da prilikom aktiviranja inicijalnog dela ne može doći do aktiviranja detonatorskog punjenja.
Tek po ispaljivanju projektila i kada sistem za armiranje i sistem za osiguranje odrade svoj deo posla, inicijalni lanac je uspostavljen i može doći do aktiviranja detonatorskog punjenja.
Kod poluosiguranih upaljača postoji prekid inicijalnog lanca samo posle inicijalne kapisle, dok su ostali elementi povezani.
Neosigurani upaljači nemaju prekid inicijalnog lanca, pa će prilikom aktivacije inicijalne kapisle doći do aktivacije eksplozivnog ili drugog punjenja projektila.

Da damo konkretan primer:
Ako neko uzme vežbovnu tromblonsku minu (isto važi i za dimnu i osvetljavajuću), izvuče transportni osigurač i udari minu dovoljno jako, doći će do aktivacije.
Da je upaljač osiguranog ili poluosiguranog tipa, aktivirala bi se samo inicijalna kapisla, ne i celo punjenje.

Nadam se da je odgovor zadovoljavajući.

offline
  • ministar
  • Pridružio: 23 Apr 2020
  • Poruke: 57

To piše u svakoj ozbiljnijoj knjizi o municiji i ne pojašnjava moje pitanje.
Rekoh, da, onaj upaljač gore nema transportni osigurač, pa je stoga nebezbedan. Ali recimo da ima (za transport i manipulaciju do trenutka opaljenja, tu je transportni osigurač koji pregrađuje, recimo, trn od inicijalne kapisle...) .
Recimo da se pred samo opaljenje izvuče. Kojim čudom može doći do eksplozije mine ispred cevi?
Mina ide napred, a kapslonosač, zbog inercije, u suprotnom smeru od kretanja mine. Samim tim i od trna.
Kada mina zbog otpora vazduha počne da gubi ubrzanje, kapslonosač kreće napred, ali tu je opruga odgovarajućeg koeficijenta koja ga sprečava da naiđe na trn.
Tek prilikom udara u prepreku sila inercije savlada oprugu i dolazi do inicijacije.

Nadam se da je sada jasnije šta pitam. Objasnite šta može poći po zlu. Ja ne vidim problem.
Znači zanima me sve posle trenutka ispaljenja mine.
Do tog momenta, naravno da je jasno da je ovakva mina pre opaljenja nebezbedna, da vojnik drži neosiguranu minu i da sa njom ne treba mlatiti...

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2052
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Napisano: 30 Mar 2025 17:45

Malo mi je ne jasno ovo zadnje pitanje.
Ali posle ispaljivanja mina i ne treba da bude bezbedna vec treba da aktivira dimnu smesu.
Kao sto si napisao sa tromblonskom minom se nije igrati , dok je u skladistu ili transportu posto poseduje neosigurani upaljac koji ce usled udarca odredjene snage da se aktivira.
Sledece sto se desava je da ce neko zarad sale minu postaviti tako da istu aktiviras ukoliko otvoris vrata tako sto ces udariti vratima u nju ili ispaliti minu iz sale na grupu vojnika ili neznam ti ja sta ko moze da smisli u svojoj glavi zarad ...
Aktiviranjem upaljaca u gorenavedenim situacijama ipak ce fragmenti nekoga povrediti ozlediti ili ubiti.
Imam kuci dimnu tromblonsku minu ispaljenu ( kao mladjem sluzila mi je kao pojacivac zvuka od petarde upallis petardu ubacis unutra i cekas da opali efekat interesantan) telo je celo ali je vrh otkinut delovi metala, mada je ono mozda i aluminijum, su otkinuti.postavicu sliku
Ponovo procitah pitanje tvoje i shvatih da pitas da li se posle opaljenja moze desiti greska na upaljacu da se bez razloga samoaktivira isto vazi i za skladisno transportne uslove.
Pa ne bi smelo da se desi ali imali su nasi problema sa nemackim upaljacima na granatama valjda 88 mm ili 105 mm gde je granata aktivirana posle izlaska iz cevi te su zabranili upotrebu tih upaljaca.
Mozda zbog starosti oslabi opruga ili korodira neki od " zastitnih " mehanizama u upaljacu pa je sam otpor vazduha usled tempetature vlaznosti ili kisa dovoljan da aktivira upaljac .

Dopuna: 30 Mar 2025 18:05

A sto se tice prvog pitanja zasto upaljac vezbovni nije za upotrebu na bojevim minama iskreno neko je kada je pravio minu i upaljace znao da ce se naci neko ko je suludast ili seprtlja ( nismo svi rambo) da ce mu ispasti bojeva mina sa ovim upaljacem pre montiranja na tromblonski nastavak i eto belaja.
Zato i ima nekoliko osigiraca na bojevim ili odsustvo na ne bojevim minama. Odnosno kod vecih granara se upaljaci pakuju odvojeno od granate.
Ali opet upaljac ovog tipa bi trebalo da bude bezbedan sve doklegod se ne ostvare uslovi koji ga aktiviraju.

offline
  • Pridružio: 01 Mar 2014
  • Poruke: 364

Kao prvo na slici je vezbovni upaljac za minobacacku minu 82mm.

A odgovor na pitanje sta moze poci po zlu je sve sto mozes da zamislis plus ono sto ne mozes ni da zamislis.

Kod tromblonske trenutne mine zamisli montirao si je na cev i spreman za opaljenje u tom trenutku grune nesto pored tebe i baci te na zemlju/rov zajedno sa puskom i minom na njoj.
Kod minobacackih mina vidjali smo na snimcima kad zataji osnovno punjenje pa mina padne na dva metra od cevi, pri tako maloj brzini upaljac se ne aktivira, a da je kao ovaj vezbovni pitanje da li bi pobilo poslugu.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20435

Kacenje grana na par metara, itd, itd.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25963

Vau al ga umrsi ,na temi o tromblonskim minama se razglaba o VEŽBOVNOM upaljaču za VEŽBOVNU minobacačku minu koji je u osnovi NEOSIGURAN i sem za vežbu na bojeva sličnih rešenja nema nigde..
Da ste ikad koristili ovaj vežbovni sistem znali bi da je on sličan i za VEŽBOVNU tromblonsku minu a na bojevim minama su upaljači i za MB i za Tromblonske mine iz druge familije OSIGURANIH.
Kod ovog upaljača je uslovno osiguranje predviđeno samo od inercione sile pri ispaljenju i nju je konstruktor parirao elastičnošću opruge i tu je sva pamet.
Sa slike gore se vidi da je markirač ujedno i kapislonosac i u sebi sadrži pirotehnički bućkuriš koji imitira blagi pucanj na mestu pada kada nastupi zaustavljanje čela mine a markirač po inerciji savlada oprugu i udari kapislu u trn pa malo i zadimi..
Na bojevim bilo tromblonskim ili minobacačkim minama se sa ovako nebezbednim upaljačem ne barata a razloga može biti bezbroj od neopreznog rukovanja poput pada sa dovoljne visine da inercija savlada oprugu i opali ili kako su počeli sa nabrajanjem sve od prepreka na putu poput grana.
Osigurani upaljači imaju naj manje jedan a neretko i više sistema osiguranja od čega se naj češće sreće tzv Transportni osigurač a potom se javlja čitav niz tipova osiguranja u samoj konstrukciji gde se upaljač po inerciji ispaljivanja oslobađa od osiguranja negde na manjoj ili većoj daljini od usta oružja/oruđa bilo da je mehanički ili pirotehnički m sredstvima i sistemima.
Posebna su familija upaljači sa tzv duplim dejstvovanjem gde se u sistemu osiguranja bira/podešava na recimo Udarno-trenutno ili Udarno sa Usporenjem/odlaganjem trenutnog dejstva.
Neki immaju i paletu samolikvidatora i još gomila rešenja.
Ovaj upaljač je neka vrsta naj prostijeh mehanizma o kom sem za tu namenu u imitaciji dejstva nema mesta koliko je meni poznato u nekom borbenom sistemu nekog upaljača.
i za kraj da ne ispustim i familiju upaljača sa pijezo/električnim aktiviranjem i....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1017 korisnika na forumu :: 73 registrovanih, 8 sakrivenih i 936 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, AndrejPetar, Andrija 1993, Andrija357, Ares12356, Asteker, Azzo, bbrasnjo3, bobomicek, Bozur, brkan1, crnogorac, CZP10C, d.arsenal321, darcaud, Deki Duga Devetka, dj.ape, doktor097, doom83, Dorcolac, Draganeli, drazar, FAMAS, Folkstar, goran.vvv, havoc995, ibssa, IQ116, Jadranko1969, jednokratni akaunt, lafa008, Leonov, M74AB3, neutrino, niksa517, Nobunaga, Paklenica, Panter, pein, Petar25, PlayerOne, Prašinar, Prečanin30, PrincipL, Qvazimodo, R_038, repac, RJ, Sale.S, sedan, sekretar, Simonsen23, Sinduk, Snorks, Steeeefan, stefanmpurtic, TheBeastOfMG, tmanda323, Token, Tribal, Trpe Grozni, tubular, Viktor Petrenko, vlahale, Vrač, Wrangler, YugoSlav, Zdilar, zodiac94, zokizemun, Zrcalo, Zvone, ZZtop