kolega Jazbare, vuces na sve strane samo ne na pravu :
ne mora u pricu da ubacujes utopiske eksperimente kao onaj 2x Milkor kapaciteta 12 granata, na slici se vidi da umesto centralnog okidanja, moras da pritisnes oba obaraca(?!) a posle praznenje bubnjeva- opet navijanje i rucno punjenje..cemu sve to? znaci- ako pricamo o HK GMG uporedi ga sa AGS-30, jer su iz skoro istog perioda (92-95) a mozes i sa AGS -17 koji potice pre afganske intervencije ( '70) . Nisu uspeli na zapad do dan danasnji da naprave ni priblizno, po tezini, automatskog bacaca granata , a da bude u istu ligu sa AGS-30.
ps: nije mi jasan termin "vucenje krave" kada objasnjavas o AGS-30.. ako je ovaj efikasniji i laksi bacac "krava" sta su onda MK-19, HK, i ostali, koje nema sanse da vuce jedan covek pa morali su vozila i kosmicke postamente za njih da izmisle.. a o upotrebi kakvu sam postavio gore na videolinku ( 6:04) mogu samo da sanjaju.
aramis s ::Mk-19 ne skače samo zbog ovih vreća a teži je od AGS-17 duplo
Milikor zaista ne možeš porediti jer je to revolverski BG sa jedinačnom paljbom, a ovde se priča o automatskom BG koji jedan vojnik može poneti kao puskomitraljez.
Što se ubitačnosti tiče, na više mesta sam našao podatak NATO 40mm kill radius 5m, VOG-17m 7-9m. Razlog je jednostavan
Zaista nemože se uspoređivati skakavac AGS-17 i Mk-19 velika je razlika. Evo Mk-19 bez vreča na tvrdoj podlozi. Sa Mk-19 može se uposređivati AGS-30, dok je HK GMG nedostižan.
Niko ne uspoređuje Milkor i AGS-17 več kažem da imaju amerikanci drugačiju doktrinu upotrebe naoružanja za 40 mm granate i da ne vuku automatske bacaće granata ili teške mitraljeze po terenu. Prestali su to raditi nakon Koreje jer previše iscrpljuje vojnika i izloženi su previše neprijateljskoj vatri.
Ti uspoređuješ parčadnu granatu sa HE granatom. A trebao bi da uspoređuješ iste vrte granata, znači parčadne sa parčadnima, HE sa HE, dual purpose sa DP...
Doduše amerikanci u novije vreme ni nemaju jednobrazne parčadne granate več uglavnom koriste višenamenske kojima uništavaju personal i lako oklopljena sredstva. A to znači da ne nose mešovitu municiju, čime si ograničavaju dejstva jer nikad unapred neznaš što te sve čeka. Kao što rekoh, onesposobljavanje personala na 15 m, ranjavanje na 130 m
http://www.inetres.com/gp/military/infantry/grenade/40mm_ammo.html#M433
Radijus ubijanja nije značajan koliko radijus onesposobljavanja, čime baciš iz stroja još vojnika koji se moraju brinuti za onesposobljenog. Priča je slićna kao kod kalibra metka 5.56x45 i 7.62x39?
A sada, da razglobimo materiju kako treba,da tema dobije na tezinu, s obzirom na rejting foruma.. tako?
Amerikanci, kada zatreba, dobijaju air-support preko CAS-a, a ovi MK19 niko ne vuce na ledja ( ne zato sto ne treba nego zato sto je nemoguce) montiraju ih na vozila. A gde se upotrebljavaju?
- Irak- na patrolna vozila .
-Afganistan, na patrolna vozila..
? uups?
Njihova pesadija ne ide peske. Ona patrolira . a njihovi pesaci ne mogu da nose bacace granata, dok ovog AGS 30 moze, bar 3 km da se prenese sa tacke A do tacke B. Pri tome, ako jedinica bude napadnuta, lakocom ce iz marsevske u borbeni polozaj nisandija da transformira orudje. Provereno.Zato se stvara pogresna slika o pesadiji nato zemalja, oni se upotrebljavaju da "osiguravaju mir" kada je vojska pobedjena pa mlate "insurgents" I naoruzane civile. pa I nenaoruzane.
Vozila ne mogu da idu svugde. Avijacija nece moci da pokrije sve. Minobacacki projektili su veliki i teski da bi bili noseni na ledja po planinama. Koliko bi mina poneo recimo, vod?
Nisu laki ni dobosi, ali pesadiski vod, koji moze da broji 25-35 ljudi, moze da nosi napunjene redenike, ( ili bubnje) to 2 do 3 b/k! a to u brojkama znaci vise od stotina granata.
Znaci, kao oruzje za podrsku pesadije odbranu baze, ili napad.. na dailjinama do 2000 metara nek budu prakticniji 1500 metara, za sada nema konkurencije- cak i predhodnici, AGS-17 ruski, ili mejd in Serbia M-93, sa svojim karakteristikama, prednosti I mane, odlicno rade svoj posao, sto bi neko rekao "battle proved"
staces.. jedina mana je sto je tuski.. ili srpski.
Citat:Compared to AGS-17, AGS-30 is almost two times lighter (16 kg with tripod, 30 kg loaded with 29rounds of ammunition in standard belt drum).
AGS-30 16 kg komplet masina + tronozac, jos 14 kg bubanj- kompletan system 30 kg!
http://world.guns.ru/grenade/rus/ags-30-e.html
Dopuna: 03 Maj 2014 19:24
SVABOVSKI: "Ekler"
Citat:Weight: 28.8 kg gun body plus 10.7 kg tripod and 8 kg softmount
PLUS 19 KG redenik sa 32 granate..!!!
Kompletan system..minimum ( soft mount ) preko 55 kg!
http://world.guns.ru/grenade/de/hk-gmg-e.html
Auu
AMERICKI: Mk19
Citat:Weight: 35.3 kg gun body plus 20 kg M3 tripod mount or 9.1 kg lightweight tripod mount
.. A GDE SU GRANATICE 9 (u najbolji slucaj, granate teze 19 !! kg, redenik sa 32, ali jede I 48 granate u redeniku znaci i vise nego 19 kilca.. )
]kompletan system.. sa minimum tezine ( softmount) preko 63 kg!! http://world.guns.ru/grenade/usa/mk19-e.html
Dopuna: 03 Maj 2014 19:29
"prastari,AGS-17"..
Citat:Weight: 18 kg gun plus 12 kg tripod 6T8
bubanj sa granatama plus cetrnaes kilca
http://world.guns.ru/grenade/rus/ags-17-e.html
kompletan system..44 kilca.. opet manje nego eklerov gmg I americki.. 0.06 tonski
( ps: ovaj je izasao iz fabrike ...1970..71!! )
Ma ABG ces jos i da izvuces, ali ko ce da ponese dovoljan broj granata. Borbeni komplet za M 93 je 3x29=87 granata. I zato se muce trojica. Po meni je efikasnija papovka sa optikom.
Zato je za ABG neophodno vozilo, ma kakvo bilo. Ili mazge.
za sve je vozilo potrebno.
a kada nema potrebe od vozila, ili kada nisu dostupna, ovisi od zadacu.. bolje da vuces lakse "krave" ( kako je jedan dragi kolega nazvao..) nego robusne "bizone" .. a ucinak isti.
CheefCoach ::Ma ABG ces jos i da izvuces, ali ko ce da ponese dovoljan broj granata. Borbeni komplet za M 93 je 3x29=87 granata. I zato se muce trojica. Po meni je efikasnija papovka sa optikom.
Zato je za ABG neophodno vozilo, ma kakvo bilo. Ili mazge.
Uredno snadbjevanje municijom neophodno je za sve.