Ruski 2B25 82mm. Ovo je možda najkrupniji, odnosno najsnažniji minobacač sa FLY-K (closed combustion chamber). Osim klasičnog dizajna i načina upotrebe, "zanimljivost" je u tome što se iznad zadnjaka nalazi komora sa klipom koji pri opaljenju "zarobljavaju" barutne gasove. Opaljenje se vrši ručicom.
Prednosti ovoga sistema su gotovo bešumno opaljenje, nedostatak bljeska i dima, a vjerujem i znatno manji termalni otisak jer se cijev gotovo ne grije.
U borbenom položaju težak je 13kg, a opslužuju ga dva vojnika. Maksimalni domet iznosi do 1200 metara što je u teoriji 3 - 4 pa i 5 puta manje od klasičnog minobacača 81/82mm.
Preporučuje se specijalnim snagama.
"Kazakhstan's new modified BMP-1 fitted with a 2B9M Vasilyok 82 mm mortar. Source: M Gyurosi"
Veoma dobro ukomponovana i iskorištena dva relativno neperspektivna sredstva. BMP 1 je poznat po svojoj izuzetnoj prohodnosti, poželjnoj oklopnoj zaštiti, nosivosti, a Vasilek nema analoga u baražiranju ubacnom pa i položenom putanjom.
Vasilek na mobilnoj platformi sa 20-30 mina u minuti je prava stvar za podrsku pesadiji i ne samo njoj, 4 komada u jedinici ako istovremeno dejstvuje neprijatelj nece znati sta ga je snaslo, brzina paljbe je od veceg znacaja posebno kod malih armija sa malim brojem oruzija koje time postizu vecu ubojnu moc po vojniku operateru...Pogledajte sta je samo jedna Nona uradila u Salvijansku, drzi celu jednu armiju u panici i strahu i nanosi im gubitke sprecavajuci bilo kakvo vece efikasno dejstvo sa manjih blizina...
Postoji nekoliko mobilnih varijanti do sada:
МТ-ЛБ
Hummer
Kineska verzija Vasileka u kalibru 81mm Type W99 brzina paljbe 4 mine za 1.5 sekundi
Kazahstanci su zajedno sa Izraelom pravili i samohodnu varijantu od 120mm Айбат na bazi 2B11 nesto slicno Bugraskoj verziji istog na MT-LB-u 2С12Б Дилемма-2С12...
Ima ih i Irackih, a na Humvee je americka kopija nastala 2004 godine....
Madjarui nisu vise sposobni da tako nesto proizvedu iako sada rade na revitalizaciji odbrambene industrije pogotovu se naprezu da se osposobe za proizvodnju artuiljerije a znam da su radili devedesetih godina na BMD varijanti otud se setih da ih spomenem...
Ovaj Vasilek na Hamviju jeste uzet iz mađarskih stokova od strane Amerikanaca kada im se učinio itekako potrebnim. Vjerovatno zbog njihove intervencije u Avganistanu gdje je Vasilek zaista bio neophodan, naročito zbog brdsko planinskog prostora, mada neophodan je svuda.
Zanimljivost kod Vasileka je njegova moguća i pogodna upotreba u motorizovanoj pešadiji. Običan M 69 82mm je odličan za brdske sastave, bolje reći specifične pješadijske grupe. Sa druge strane, motorizovana pešadija iliti brigada nisu toliko specifični, uhodan je to sistem komandovanja i logistike i tu bi valjalo da vod ili četa minobacača 82mm imaju brzinu manevra i vatrene moći (u protivnom nisu konkurencija minobacača 60 i 120mm). Na kraju krajeva i ovaj Vasilek nije toliko nepodesniji za teglenje koliko je M69 podesan za nošenje, a i prilično lijepo se ušuška na vatrenom položaju.
Natikareni Vasilek na BMP 1 sovjetske mehanizovane pešadije u Avganistanu po uniformama bi se reklo iz vremena kad su morali da odbace armijski šablonizam u asimetričnom ganjanju sa drekavcima. Iako ima top Grom od 73mm nije im radio posao, ni položeno ni ubacno, ni brzo ni efikasno. Naročito kad je neprijatelj čas gore čas dolje, a artiljerija i avijacija imaju bitnije poslove ili jednostavno nisu tu.
U nekim ruskim pukovima gotovo svi Vasileci bili su "zakrepljeni" na BVPije. Od strane drekavaca BVPiji sa Vasilecima često angažovanim i u pratnji konvoja prvi su bili gađani. Klasične minobacače od 82mm nisu ni koristili.
Ako je ovo prava tema za kratak test Kord-a od Amera.
Ima i slovmošn, bre.
Na istom kanalu ima i test AN 94 ( i razlog zašto nikad nije ušao u upotrebu - ceo vod treba da se okupi da otkloni zastoj ) i AEK 971 (ali stariji model sa početka 2000-tih, a ne poslednja verzija).
Rusi razvijaju lako oružje 122mm Д-395 «Тверь» bataljonskog nivoa koje koristi municiju haubice Д-30, 53-ОФ-462
Citat:основные характеристики 122-мм гаубицы Д-395 «Тверь».
Максимальная дальность стрельбы – 6000 м
Длина трубы ствола – 2,4 м
Масса снаряда 53-ОФ-462 – 21,7 кг
Максимальное давление в канале ствола – 68,7 Мпа
Максимальная начальная скорость снаряда – 286 м/с
Дульная энергия – 1,02 МДж
Максимальное усилие сопротивления откату – 87 кН
Высота линии огня – 380 мм