Zakon o oružju i municiji

107

Zakon o oružju i municiji

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 3010

Streljane mogu biti usrećene sa ovim novim nacrtom, za razliku od prvobitnog. Naime, prethodni nacrt je navodio da lice ne mora polagati obuku za rukovanje oružjem sve dok MUP ne odobri nabavku oružja -, samo pre nego što se preuzme odobrenje trebalo je izvršiti obuku i doneti uverenje za to.

Sada je situacija drastično drugačija. Osim što se obuka mora prethodno izvršiti, velika većina će morati da ima ,,uverenje o aktivnom članstvu u sportskoj streljačkoj organizaciji''. Smile

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2403
  • Gde živiš: mirna bačka

Milane,i do sada si morao da imaš položenu obuku u rukovanju oružjem za koji tražiš odobrenje.Što se tiče članstva u streljačkim klubovima,to pozdravljam,možda će se pojaviti neki novi talenti a da toga ni nisu bili svesni i unaprediti ovaj sport u izumiranju.Tu najviše mislim na PSP(pištolj središnjeg paljenja)

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2389

Ауто мото спорт је исто у одумирању, јел то значи да би могао да поседујеш возачку дозволу треба да будеш члан истог?
Глупа логика, зар не?

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2403
  • Gde živiš: mirna bačka

Nismo članovi automoto,ali se ubijamo perfektno vozeći kao sumanuti...

offline
  • Sale  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1689
  • Gde živiš: Z-moon

Milan A. Nikolic ::Streljane mogu biti usrećene sa ovim novim nacrtom, za razliku od prvobitnog. Naime, prethodni nacrt je navodio da lice ne mora polagati obuku za rukovanje oružjem sve dok MUP ne odobri nabavku oružja -, samo pre nego što se preuzme odobrenje trebalo je izvršiti obuku i doneti uverenje za to.

Pa, delimično tačno (ako sam te dobro razumeo).
http://www.mup.gov.rs/cms_cir/dokumenta.nsf/oruzje.h
Uverenje o obuci se odmah predaje (izuzetak je vazdušno i tetivno oružje), to je bio slučaj i kada sam ja tražio dozvolu za pištolj, početkom ove godine.
Zahtev bez uverenje o obuci nije uopšte validan, i ne razmatra se.

offline
  • duxhm  Male
  • Legendarni građanin
  • vojnik
  • Pridružio: 12 Maj 2010
  • Poruke: 2928

Sta kaze zakon za aktivna vojna lica, policajce i slicno?

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6771
  • Gde živiš: Srbija

Skupština je danas završila sa radom u ovoj godini. Novi zakon o oružju i municiji još uvek nije ušao u skupštinsku proceduru, tako da vam ne vredi rasprava o predlogu zakona kojeg još uvek ne možete da pročitate. Na kraju krajeva, i kada bude ušao u skupštinsku proceduru, treba sačekati njegovo usvajanje, jer predlagač (resorno ministarstvo) može u toku rasprave prihvatiti i određene amandmane.

http://www.parlament.gov.rs/akti/zakoni-u-proceduri/zakoni-u-proceduri.1037.html

offline
  • Pridružio: 15 Jun 2010
  • Poruke: 763
  • Gde živiš: Srbija

@duxhm,tek za te kategorije treba uvesti rigoroznu obuku i kontrolu da se vidi da li smeju da imaju oruzije kod kuce.Sta rade na poslu je jedno,a sta medju ostalim normalnim narodom je nesto sasvim drugo.

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 3010

markus ::Milane, i do sada si morao da imaš položenu obuku u rukovanju oružjem za koji tražiš odobrenje.)

Govorio sam o prethodnom nacrtu - a ne zakonu. Pokušaću da pokažem detaljno.

Naime, ovaj sadašnji nacrt nije isti kao onaj koji je prvobitno predložio MUP. Uporedio sam ih i video sam taj detalj o kome govorim.

Prethodni nacrt je navodio da se uz zahtev ,,даје на увид лична карта и прилажу уверење о здравственој способности и докази о оправданости разлога за поседовање оружја.'' Dakle, nema potražnje za uverenjem o obučenosti za rukovanje oružjem.

Dalje, takođe je prethodni nacrt naveo ,,kada'' je potrebno priložiti dokaz o obučenosti: ,,Када надлежни орган утврди да се подносиоцу захтева може издати оружни лист, наложиће му да, пре издавања, приложи доказ о обучености за руковање оружјем.''

Sve to u prethodnom nacrtu pod članom 12. Tako ljudi ne bi morali da plaćaju obuku i da rizikuju bacanje para ukoliko ih odbiju u MUP-u.

Znači stvarno je bilo u planu da se streljačke organizacije ozbiljno oštete - ali i da se građani poštede ''bacanja'' para. Međutim, kao što sam već rekao, napravljen je potpuni obrt u novom nacrtu gde su streljačkim organizacijama napravili dobar posao.

Pored lične karte i zdravstvenog uverenja, novi nacrt izriče da se prilaže dokaz o opravdanosti razloga za posedovanje oružja i uverenje o obučenosti za rukovanje vatrenim oružjem (član 15).

Obratite pažnju na taj veliki obrt u novom nacrtu pod članom 11. Ne samo da je potrebno - kao i do sada - odmah obaviti obuku i platiti streljačkoj organizaciji oko 5000din, nego i davanje ,,dokaza opravdanosti razloga za posedovanje oružja'' ima alternativu u vidu ,,uverenja o aktivnom članstvu u sportskoj streljačkoj organizaciji''.

Šta je lakše i sigurnije? Opisivati prirodu naše ugroženosti ili priložiti papir streljačke organizacije o aktivnom članstvu? Mislim da je ovo drugo za veliku većinu nas - iako smo svi manje-više ugroženi.

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2389

Што само значи да је тај предлог писан у некој стрељани Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1034 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 5 sakrivenih i 1002 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, AleksSE, babaroga, Bickoooo, Bobrock1, dankisha, FOX, hyla, JohnnyBoii, Kriglord, kybonacci, laurusri, mercedesamg, mile23, Milos ZA, mkukoleca, mocnijogurt, nemkea71, nikoli_ca, pacika, Prašinar, royst33, sasa87, Srle993, Vlada78, VladaKG1980, YugoSlav