Naoruzanje Vojske Kraljevine Srbije

4

Naoruzanje Vojske Kraljevine Srbije

offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4708

Što se tiče zaštitinih maski na bradatim licima, u to vreme je amonijak rešavao sve. Uostalom, kakva je bila prva zaštitna maska? Krpa na koju bi se vojnik pomokrio i nakon toga vezao je preko usta i nosa.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26097
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Kad je reč o tim bradonjama: akcije koje su oni izvodili bile su upadi u neprijateljske rovove ili objavnice. Išlo se u čarapama i s nožem i bombom pa se o protiv-upotrebi BO ne može pričati, a te jedinice nisu bile deo posadne vojske u rovovima. Inače, bacanje bojnih otrova na tako složenom i ispresecanom ratištu kakvo je bilo na Solunskom frontu bio je rizičan i nepredvidiv posao pa mislim da se na tom ratištu bojni otrovi i ne spominju previše. Oni su bili opasnost za obe strane.



offline
  • Kibo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2007
  • Poruke: 7498
  • Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene

Da, secam se negde da sam procitao kako su srpski vojnici isli u carapama i tako se priblizavali necujno neprijatelju.

U vojsci sam cuo da se spominjalo recimo cak i u VJ izraz "Carapani" valjda je to bio kod za izvidjace.

Bradonje su bili verovatno cetnicko-komitske formacije.

Sto se tice bojnih otrova ni ja nisam cuo da su odigrale neku veliku ulogu na Solunskom frontu.

Koliko se secam, jos 1914. kada je doslo do napada na Srbiju od strane Austro-Ugara, srpski komitski odredi su znali da preplivaju nocu Drinu samo sa bombama i nozevima i da napravi neprijatelju u pozadini pravi ajd da kazem dar-mar. Austro-Ugari su se jako plasili tih ratnika i kazu da su znali da naprave pravo krvoprolice tako naoruzani.

Ne znam da li su koristili i pistolje ili su isli samo bombama i nozevima.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26097
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Ovim redom:
''Čarapanima'' nazivaju Kruševljane u Srbiji. Etimologija reči mi nije poznata, a duga priča bi bila da dođemo do toga da li su baš samo oni popunjavali jurišne odrede. Inače, istina je da su četnici i komite bili osnova tih ''šturmkomando'', ali i druge jedinice su kombinovane u ovim grupama.

Pištolj tu nije igrao ulogu (mrak, nepouzdanost, mogućnost ranjavanja svojih ili samopovređivanja). Zadatak se isplanira, mučki obavi i to je to. Najčešće bez zvuka. ''Živi jezik'' nema šansu ni da bekne. Bomba je bila poslednja mogućnost koja se koristila (ako zatreba) prilikom zaprečavanja povlačenja. Dalje, jedna bomba u cev topa i eto koristi.

Pročitajte pažljivo treću knjigu legendarnog autobiografskog dela Stevana Jakovljevića ''Kapija slobode'' . U tom kapitalnom delu naučnički tačno i vojnički verno opisane su te radnje i postupci (odeljak se zove ''na ležima ježa'').

U Mačvi je Timočka divizija doživela debakl jer je takoreći preko noći bila preoružana novopristiglim puškama ''Mosin-Nagant'' (''Moskovke'', trjohljinjejke) . One su stigle prvog avgusta kao najurgentnija pomoć ruskog cara. Pri pokušaju ambicioznog desanta ''mostovim trenom'' (deo optimističke operacije da se pređe u Vojvodinu i nastavi sa gonjenjem neprijatelja i ostvarenjem strateškog iznenađenja) došlo je do panike prilikom prelaska i značajan deo desantiranih trupa bio je zarobljen. Plus uništen pontonski most (''Mostovi tren'').

offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4708

Krusevljani se ponose da su Čarapani, jer su, šatro u čarapama upali u turski logor i pobili ih. Medjutim ja sam čuo za varijantu da su u čarapama išli u kradju... Smile

offline
  • Kibo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2007
  • Poruke: 7498
  • Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene

Laughing Rade, i ja sam cuo to za Krusevljane. A i desetar mi bio Krusevljanin, e mnogo zadrt narod. Ki pored Moravu da su odrasli :Z

Sirius, mislim da me nisi razumeo dobro. U Vojsci Jugoslavije je za vreme rata sa NATO paktom kod za izvidjace bio "Carapani" verovatno to vuce korene iz WWI i od tih jedinica koje su isle samo u carapama da se ne bi neprijatelj cuo kako se prikradaju.

E ovo za ove Carapane pored Moravu e to je nesto drugo Laughing

Dopuna: 20 Sep 2008 12:27

Evo jedna Berdanka, nego ne mogu se setim Ostraguse koji model bese. Bila jako popularna u Crnoj Gori, mislim da se ipak radi o vremenu pre WWI ali ne iskljucujem mogucnost da se i tu koristila.

Malo cudno da na Wikimediji nema nista o naoruzanju Vojske Kraljevine Srbije vec samo o Crnoj Gori.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26097
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Imaš u ovom Brankovom tekstu praktično sve. Pogledaj samo malo bolje. I modeli i poreklo - u broj se slaže. Crnogorci su kardinalno zaostajali sa svojim naoružavanjem usled siromaštva, tako da su uvek dobijali ruske ''otpatke'' na poklon. Najvažnije je im je bilo da nakupuju dovoljno ''livora''.

offline
  • Pridružio: 03 Jun 2007
  • Poruke: 79

Negde sam procitao i sada da se ubijem ne mogu da se setim gde da je Srpska vojska prva upotrebila motorizovane jedinice u borbi valjda za dopremu ranjenika sa prvih linija fronta...
...zna li neko nesto o toj informaciji?
Unapred hvala na pomoci...

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26196
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Par citata iz specijalnog priloga Arsenal br.21 (najnovija Odbrana br.72 - trenutno je ima u prodaji).
Tekst posvećen stogodišnjici automobila u srpskoj vojsci 1908 - 2008

Citat:Automobili su prvi put upotrebljeni u oružanim snagama u leto 1901. godine, na manevrima održanim u zapadnoj Pruskoj, dok je motorna vozila u ratu prva upotrebila Rusija 1905. godine. Iste godine je u zaključak generalštabne komisije, koja je sastavljala program naoružanja i opremanja srpske vojske, unet prvi predlog da se nabave teretni automobili za njene potrebe.
Citat:U toku 1908. Ministarstvo vojno je raspisalo konkurs za nabavku teretnih automobila, na koji su se odazvale fabrike Reno (Francuska), Puh (Austrougarska), Dajmler (Nemačka) i Arbenc (Švajcarska).
Nakon završene probe ugovor o kupovini deset teretnih automobila potpisan je sa fabrikom Arbenc iz Ciriha. Ugovor je sadržao i klauzulu o obuci prvih srpskih vojnih šofera i mehaničara.
Proizvodnja prvih automobila za srpsku vojsku bila je završena maja 1909. godine, a u toku istog meseca novi Arbencovi automobili dopremljeni su železnicom za Beograd. Posle prispeća u Srbiju bili su numerisani brojevima od jedan do deset i zajedno sa šoferima raspoređeni po divizijama.
Automobili broj jedan, četiri i devet bili su na upotrebi u Dunavskoj diviziji (Beograd), dva i tri u Šumadijskoj diviziji (Kragujevac), broj pet u Drinskoj diviziji (Valjevo), automobili šet i sedam u Moravskoj (Niš) i broj osam u Timočkoj diviziji (Zaječar), dok je poslednji - deseti automobil bio nabavljen za potrebe saniteta.

Citat:Vojska je tokom 1911. godine nabavila dva sanitetska automobila marke N.A.G., koji su dodeljeni vojnoj bolnici u Beogradu, u sastavu Dunavske divizije.

Balkanske ratove srpska vojska dočekala je sa voznim parkom od 12 automobila. U tom periodu za potrebe štabova od stanovništva je rekvirirano ukupno 48 putničkih motornih vozila, od 52 popisana, koliko ih je, ne računajući državne automobile, tada imala Srbija.
U toku rata broj vojnih automobila i dalje je povećavan novim nabavkama. Tako su za potrebe štabova u septembru 1912. poručena, a početkom januara 1913. pristiglo, tri putnička automobila marke diksi iz firme Farcajg iz Ajzenaha (Nemačka).

....

Kada je izbio srpsko-bugarski rat vojni teretni automobili su korišćeni za pravoz municije i ostalih potreba. Do kraja rata sa Bugarskom (10. avgust 1913) svaka srpska divizija imala je na raspolaganju, u proseku, četiri do pet teretnih automobila.

offline
  • Pridružio: 03 Jun 2007
  • Poruke: 79

Hvala na informacijama...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 798 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 1 sakriven i 789 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Belisarius, bigfoot, Dorcolac, goxin, koom0001, Krusarac, Tila Painen, vukovi