Нудила се на сајму антиквитета крајем јула поприлично очувана (95 % оригинал) скјавона, без каније. Типолошки једна од познијих, са малио ужим елегантним сечивом и корпом у 3 реда.
Нисам је купио, некако кратак за тих 1000 европљана...
Дечко држи прилично скроман примерак, вуче на другу половину 19. века, и нагађа...
Као када би мене запало да причам о симболици шара на тартану, познатијем као килт, и клановском одрећивању на основи њих.
Јатагани са "Т" леђима и нису толико ретки, а по варијантама дршке (од скромних "ушију", попот приказаног до лептироликог, гледано од позади), може се поделити на пар десетина типова. Сечива такође има закривљених али и правих, са или без жљеба (чак и неколико), још ако се убаци материјал, весеље од разноликости.
Право на сабљу није било ствар новца, већ статус. Хришћани- раја, осим изузетно ретких привилегованих, смели су да носе само јатаган. А и он је, пожељно био најдискретнији, без много украса. Тако је било док је држава била озбиљна, са јаком централном влашћу која је била присутна и приметна и по провинцијама.
По мом скромном мишљењу, јатаган, чора, кукри, фалката, копис и слични, све су браћа, макар стричевићи.
ПС: Јатаган и штит?
Нисам сигуран колико су били савременици. Све и да јесу, штит би, евентуално, носио "онај други", који се од јатагана брани.
Jedno pitanjce, ne lici vam drska jatagana na donji deo bedrene kosti ??
Sto se jatagana i stita tice, meni se cini da je jatagan vise isao u kombinaciji sa kuburom ili nekom drugim spreda punjenim pistoljem, mada verovatno gresim.
Наводно, по продавцу, један од 20 наручених, специјалном дипломатском приликом...
Никад чуо, али не искључујем могућност.
Да ли је ових шпада било у варијанти по рангу?
Књажевина па Краљевина ?
Ево једног, покупљеног на нету (слика, не шпада, на жалост! ):
Мало ми се сувише разликују?
Или пак, трећа варијанта:
Јесте леп тај који се нуди, али лепо је и 13,500$ муричких!
За те паре, свашта се може надодарити.