Par sjevernoafričkih koje sam vidio iz navodno 1800_ih sa navodno italijanski sječivima oznake koje su izgledale kao T,+ i na drugom nešto kao P ili B su imali nakrsnice od drveta tj,.. nakrsnica i ručka su izgledale kao da su napravljene od jednog komada i sve to bez jabuke na kraju ručke.
Kako je precizirala kustos Milica Miladinović, autentično oružje potiče iz perioda od 1.200 do 1.100 godine pre naše ere, na prelazu između bronzanog i gvozdenog doba.
Veruje se da je bronzani (bronzandopski) mač bio u vlasništvu pripadnika naroda iz alpskih zemalja, a našao ga je radnik iz Turske, angažovan na izgradnji Moravskog koridora kod naselja Koševi. Mač se nalazio u pesku, u koritu Zapadne Morave.
Ima punolivenu ukrašenu dršku sa koncetričnim krugovima, kao i kružne i polukružne motive na diskoidnoj jabučici - objasnila je Miladinovićeva.
Канда је келтски.
Наравно, није једини нађен у Србији (новинари! ), латенски или халштатски, вуче на "између". Дичио се њим Астериксов чукун, чукун...
Бронза се навелико користила и у раном гвозденом.
Interesantno koliko su dobro očuvani mislim da su švabe početkom godine isto izvukli jedan iz reke ima lepu boju/patinu izgleda onako mokar presijava se kamda je izašao ispod čekića pa okaljen u vodi. Meni su ti bronzani mačevi kao remek dela naspram kasnijih varijanti.