Prvi Srpsko-Turski rat 1876-1877

4

Prvi Srpsko-Turski rat 1876-1877

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26338
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Биће да је податак око набавке олова у виду цеви потпуно тачан. Мислим да сам га више пута сусрео у литератури.
Ево најсвежије помињање. Део текста Небојше Ђокића за часопис "Весник" који издаје Војни музеј, текст из 2010.године.




Уједно и приказ грба Рајевских.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

Mixelotti ::Биће да је податак око набавке олова у виду цеви потпуно тачан. Мислим да сам га више пута сусрео у литератури.
Ево најсвежије помињање. Део текста Небојше Ђокића за часопис "Весник" који издаје Војни музеј, текст из 2010.године.
Уједно и приказ грба Рајевских.

То је право објашење. Значи опет увоз, али као цеви, а не олово као сировина.
Ја сам био схватио, тај контекст: "па су се растрчали по Србији да купују водоводне цеви" Very Happy
Сад је све јасно и можемо ка Делиграду и Ђунису.



offline
  • miran 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 01 Jun 2011
  • Poruke: 14

Drago mi je da se potvrdila priča oko cijevi.
Ja sam se ovih dana razboleo ,pa se mi nije dalo prije pisati .Mislio sam da če te razumijeti ,da se radi o uvozu,jer su cijevi civilni proizvod ...........uglavnom izkoristila se "rupa u zakonu".
Ja sam iz Slovenije i nikad nisam učio srbski jezik ,a cirilicu sam se sam naučio čitati.Zato ču pokušati da budem ubuduče razumljiv ,da ne bude opet nekih zabuna.Zbog toga sam i napisao ono o knjižnici .Za vas je lakše ,da posudite knjigu o toj temi ,jer ja nemam puno literature na raspolaganju.
Uglavnom ču pisati i dalje o oružju, čim ozdravim.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

Napisano: 06 Jun 2011 1:21

ДЕЛИГРАД

Пред Српско-турски рат, српски Генералштаб придавао је велики значај Делиграду, на којем је, у вези с положајима код Алексинца и на Кревету, требало запречити Турцима продор долином Мораве према Београду. Због тога је пред рат приступљено планском утврђивању Делигарад. Предвиђено је укупно 13 објеката:
- Два четворострана редута са склоништима, фланкама и препрекама за посаду једног батаљона и 6 топова ( I и V );
- Две истурене линете за посаду од по једне чете (II);
- Заклон са траверзама за три батерије (6 топова) с истуреним стрељачким заклонима и саобраћајницама за фланкирање (III);
- Четворострани редут с преломљеним фасама за посаду једног батаљона и 4 топа (IV);
- Линета за посаду ½ батаљона и 4 топа (VII);
- Редут за посаду једног батаљона и 6 топова (VIII);
- Заклон у виду истурене линете за посаду 1 ½ чете (IX);
- Два редута за посаду ½ батаљона и 4 топа (X и XII);
- Заклон са траверзама за батерију од 12 топова (XI);
- Редут за посаду једног батаљона и 4 топа (XIII);
Висина свих утврђења износила је 2 м, дебљина грудобрана на фасама и фланкама 3,80 м, а на гркљану 2,50 м. Главни спољни ров имао је горњу ширину око 4,20 м и дубину 3,20 м. Објекти од II до IХ имали су гласију висине 1 м и ширине 4,70 м.
У затвореним утврђењима на 3 м од улаза изграђен је бедем подешен за одбрану. Објекти IV, V, VIII, X, XII и XIII имали су у траверзама склониште за људство или муницију.
Радови на утврђењу настављени су и по отпочињању рата, али сви предвиђени објекти нису завршени. На левој обали делиградског потока израђена су два велика барутна магацина, пољска пекарница, завојиште и просторије за становање официра.
У Првом Српско-турском рату до борби на Делиграду није дошло, јер је после битке код Ђуниса брзо склопљено примирје.
Мање позната реч:
Редут: утврђење у типу пољске фортификације;





Dopuna: 15 Jul 2011 1:30

Да ми ипак завршимо овај Први Српско-турски рат.

"Пребацивање Турака на другу обалу реке генерал Черњајев је касно уочио. Када је, пак, крајем августа располагао тачним подацима о турским намерама, он је опет погрешно распоредио своје снаге. Тако је за одбрану положаја на левој обали груписао снаге 19 батаљона, једну групу од 8 батаљона упутио је преко Шиљеговца ка Вукањи ради угрожавања турског левог крила, а на алексиначким положајима и на Делиграду задржао је готово половину српске војске. Штавише, Черњајев је упутио 4. Корпус пуковника Хорватовића и групу од 6 батаљона да, са линије Виник – Топоница, демонстрирају напад према Нишу. Хорватовић се, напротив, категорички супротстављао расипању снага у очи великих догађаја, који су се, како је он справом тврдио, морали одиграти у долини Мораве. Али главни командант није усвојио његове предлоге.

Борба је почела 1. септембра на левој обали Јужне Мораве. Турци су заузели Адровац и присилили српске трупе да се повуку на Креветске положаје. Они су после тога читавих 10 дана оклевали, да би затим покушали да се код села Трњана, пребаце на десну обалу Мораве са циљем да пресеку везу између Алексинца и Делиграда и пресеку одступницу српској војсци на тој страни".

Тако је 11.септембра дошло до боја код Бобовишта, у коме су, осим српске војске и руских добровољаца учествовала два батаљона бугарских добровољаца и „Црногорски кор“, под командом војводе и сенатора Миша Врбице, који су се одликовали изузетном храброшћу у противнападима на турски мостобран.
У боју је учествовао и Степа степановић. Наиме 4.корпус одмаршовао је 31.августа преко Грамаде, напао и потиснуо непријатеља са Курилова, а следећег дана избио пред Виник и запосео положаје на наколико километара испред Ниша, али кад је стигла вест о турској офанзиви и паду Адровца, Хорватовић је вратио свој корпус и убрзаним маршем стигао на Делиград 7.септембра. после једнодневног одмора упућен је преко Мораве и Ђуниса у Каоник, на западној страни Мораве, са веома конфузним задатком: да брани каонички прелаз и пут према Крушевцу, да чува сав терен од Великог Шиљеговца до Вукање и, кад нађе за сходно, да нападне непријатеља с бока. Када је стигао на одредиште, Хорватовић је прешао преко Кревета и распоредио своје снаге од с.Радеваца до с.Љубеша и тако обухватио лево крило главних турских снага, које су форсирале Мораву и нападале на Бобовиште.
Одмах је прешао у напад, који се у почетку успешно развијао. Међутим, Турци су постепено појачавали своје лево крило. Па ипак, Хорватовићев притисак није попуштао, што је принудило непријатеља да прекине напад на Бобовиште и да се главном снагом окрене према свом угроженом боку. Ангажовањем јаких снага, Турци успевају да укоче Хорватовићев напад на линији Радевци – Голо брдо. Треба напоменути да су у овој операцији Хорватовићеве снаге биле сразмерно мале, а осим тога, трупе са Кревета нису се озбиљније ангажовале у борби. У сваком случају, захваљујући енергичном деловању 4.корпуса, бој код Бобовишта, завршио се у српску корист.
С обзиром на овако повољан резултат борбе током 11.септембра, Черњајев је са оптимизмом гледао на даљи развој рата, те предлаже кнезу Милану да не прихвати примирје, које је залагањем великих сила било уговорено и 15.септембра ступило на снагу.



Генерал Черњајев је имао у плану да, пошто-пото, Српско-турски рат продужи све дотле док не натера Русију да и она зарати. У том циљу он се и са командатима моравско-тимочке војске договорио да се Србија прогласи краљевином, а кенз Милан – краљем, и тако ометају мировни преговори. Његову идеју војска је прихватила с великим одушевљењем, као акт којим се србија ослобађа свог вазалног положаја према Турској и постаје независна држава. Међутим, кнез Милан, и ако млад, схватио је да би србија, ако би прокламовала краљевство у тренутку док се непријатељска војска налазила у земљи, „учинила велику државну будалаштину“. Због тога је одмах и на своју руку, и пре него што је саслушао владу, одговорио Черњајеву да не одобрава „да војска својим изјавама и демонстрацијама утиче на унутрашњу или спољњу политику земље“.

ПОСЛЕДЊЕ БИТКЕ

Обе стране искористиле су десетодневно примирје да би се припремиле за нове битке. Срби су у долини Мораве концентрисали 44.488 борца и 120 топова. Турци су прикупили 65.000 бораца, осим 24.000 људи које су држали у општој резерви код Ниша.

Најпре је дошло до борбе на Кревету (гребен измеђи Ђуниса и Пешчаничке реке).......Зверен да му распоред српске војске пружа мугућност да окружи и уништи турску војску, генерал Черњајев је наредио напад са три стране. Борба је била веома жестока, положају су често прелазили из руке у руку, а јуриши су се некад завршавали ножем. После тродневних борби, окршај се завршио без победника, уз велике обостране губитке. Срби су имали 1.700 људи избачених из строја, а Турци око 1.200. Како су обе војске биле потпуно исцрпљене наступило је привремено затишје.

Затишје је трајало до 19.октобра ујутру, када су Турци отпочели напад и то на лево крило и центар 4.корпуса. користећи кишу, маглу и пошумљеност терена, они су тога дана изненадили српску пешадију и постигли одлучујући успех. Сав утврђени положај изнад Великог Шиљеговца пао је непријатељу у руке. Сутрадан српске снаге повратиле су део изгубљених положаја и борба је настављена појачаном жестином и променљивом срећом. Следећег дана Турци су увели у борбу велика појачања, те су одбили све српске нападе и предузели наступање на целој линији од В.Шиљеговца до Вукање.
После пада В.Шиљеговца, крај рата био је на видику, јер је снага војске била исцрпљена. Батаљони су сведени на мало више од 100 људи.
У таквим приликама уследио је 29.октобра велики турски напад једновремено на Ђунис и В.Шиљеговац. 4.корпус је одбачен ка Крушевцу, те је био одсечен од остале српске војске. Турски напад на Ђунис напредовао је неочкиваном брзином: до 3 сата поподне Турци су постали господари ђуниских положаја. Ђунис је пао јер није озбиљно ни брањен. Руски војници и официри држали су се добро, али је српска народна војска неизвежбана за борбу у утврђењима, брзо попустила.
После пада Ђуниса, Турци су напредовали ка Делиграду........
........ Одмах после пада Ђуниса, генерал Черњајев је упутио телеграм кнезу Милану, у коме га обавештава да је стање војске критично и да једини спас лежи у брзом примирју. Он кнезу саветује „Телеграфишите искрено Цару, иштите примирје у року од 24.сата“. Кнез и влада одмах су поступили према предлогу Черњајева. Сутра дан (30.октобра) из Петрограда је стигао одговор да је Порти уручен руски ултиматум за примирје од 6 недеља и прекид војних операција против Србије и Црне Горе у року од 48 часова. Уплашена Порта дала је позитиван одговор већ сутра дан, 31.октобра.
Примирје је ступило на снагау 1.новембра.

О наставку догађаја након прикупљања снаге

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

Napisano: 18 Jul 2011 16:54

Примирје је ступило на снагау 1.новембра.
(Овде смо стали)
Велике силе определиле су војну комисију која је од 12.новембра до 13.децембра , после многих перипетија, одредила демаркациону линију и неутралну зону између српских и турских трупа. У Цариграду је 24.децембра почела амбасaдорска конференција ради решавња питања Босне и Херцеговине и Бугарске, за коју су велике силе тражиле аутоновиму. Пошто је Порта одбила овај предлог, европске силе су опозвале своје амбасадоре и препустиле Русији иницијативу за решавање овог питања. После тога руско-турски односи су се нагло заоштрили. Да би избегла рат са Русијом, турска влада је, према наговору Енглеске, понудила Србији преговоре. Међутим, Турска је понудила веома тешке и понижавајуће услове. Имајући Русију иза себе, српска влада је те услове одлучно одбила. Мир је ипак закључен 28.фебруара 1877.године на основу „status quo ante bellum“(стање какво је било пре рата). Пошто Турска није хтела да призна Црној Гори територијално повећање на основу резултата постигнутих у рату, ректификацију граница, слободу пловидбе Бојаном и увођење реформи балканским провинцијама Турске, Црна Гора је и даље остала у ратном стању са Турском.



У овом рату Србија је поднела велике људске и материјалне жртве: изгубила је око 15.000 људи (5.000 погинулих, 9.500 рањених, 1.000 несталих и умрлих), а око 200.000 лица остало је без крова над главом (у то време Србија је имала око 1.300.000 становника).
Образлажући предлоге о закључењу мира пред Великом народном скупштином 26.фебруара 1877.године, Јован Ристић је, осврћући се на резултате рата, између осталог, рекао: „Храбро вишемесечно војевање мале кнежевине са великом царевином обезбедило је Србији симпатије наше словенске браће и свих напредних народа.“


Тек откако је је Србија развила заставу слободе, велике силе су се почеле озбиљно занимати за побољшање положаја наше браће у Турској. Овај рат, мада није био завршен победом на бојном пољу, имао је огроман значај за даљи ток националноослободилачке борбе балканских народа, јер се ратови не вреднују само њиховим резултатима већ, првенствено, према циљевима, а нарочито према својим последицама.
......................
Тај рат био је од великог значаја и у војном погледу, јер је срушио заблуду о снази српске народне војске. У исто време, стечена су богата искуства која су плаћена потоцима крви, али која су била неопходна за даљи развој српске војске и изградњу њене ратне доктрине. Та искуства су показала да је потребно, с обзиром на националне циљеве које је Србија имала пред собом, створити нову, савремену, добро увежбану, наоружану и опремљену војску, са довољно образованих старешина свих степена, спемних да уз навећа лична одрицања служе својој земљи.
Преузето из књиге:
ВОЈВОДА СТЕПА СТЕПАНОВИЋ (1), Саво Скоко – Петар Опачић, БИГЗ, 1984.




Јован Ристић (Крагујевац, 4. јануар 1831 – Београд, 23. август (јулијански)/4. септембар (грегоријански) 1899) је био политичар, државник и историчар. Уз Илију Гарашанина и Николу Пашића спада у ред највећих државника Србије 19. века. Био је оснивач и вођа Народнолибералне странке, два пута намесник у име малолетних владара, прво у име кнеза Милана Обреновића, а касније и у име његовог сина краља Александра Обреновића, а 1878. био је представник Кнежевине Србије на Берлинском конгресу којим је призната независност Србије.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Ценим труд сарадника али литература коју су користили данас се сматра потпуно застарела и неупотребљива. Током 1996. године, поводом 120 година Српско турског рата одржано је 5 научних скупова (Делиград, Чачак, Каоник код Крушевца, Зајечар и Шабац) након чега су изашла 3 зборника. И 2006. године био је научни скуп на Делиграду. Поред тога је објављено и много радова по научним и стручним часописима. Само је моја маленкост објавила преко двадесет радова на ову тему. Појавили су се раније непознати турски, руски, британски, немачки и други извори који дају доста другачију слику тог рата - нарочито његове завршнице. Ми данас знамо да је стање у турској војсци пред примирје било катастрофално - пре свега због невероватно великог броја болесника од упале плућа и сличних болести тако да никаква офанзива није долазила у обзир. Турцима је примирје било потребније него Србима само што то српско командовање није знало.
Пред напад на Ђунис и Велики Шиљеговац турски командант на моравском војишту је добио наређење да по сваку цену добије битку, без обзира на губитке, јер су преговори о примирју у току. Чим у Истанбулу добију информације о победи одмах ће прихватити руске услове о примирју тако да не прети опасност да би то била пирова победа. Поред тога наређено му је да турске трупе након победе само прате српске трупе у повлачењу и чим се ове зауставе и укопају да то ураде и они и то без икаквих провокација већ да чим се појаве српски преговарачи да одмах, без великог ценкања, прихвате примирје.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

ltcolonel ::Ценим труд сарадника али литература коју су користили данас се сматра потпуно застарела и неупотребљива. ..............................................................
Само је моја маленкост објавила преко двадесет радова на ову тему. Појавили су се раније непознати турски, руски, британски, немачки и други извори који дају доста другачију слику тог рата - нарочито његове завршнице.

Упутите нас на ту савремену литературу.
Шта је ново, након сто и кусур година, откривено, да би ова, коришћена литература, добила придев "неупотребљива".
Ја сам лично користио Војну енциклопедију из 1972-1979.; мемоаре Војводе Мишића, и ову задње поменуту књигу о Војводи Степи.

Дајте нам саопштите те нове податке, да и ми будемо информисани и просвећени.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Ljubasave vidi ovako. Prvo nemoj da se ljutiš, nisam ništa loše mislio. I da mi nisi naveo šta si koristio s obzirom da se profesionalno bavim vojnom istoriografijom moram da prepoznam šta je od izvora i literature korišćeno u kojem tekstu. Dosad sam recenzirao na desetine tekstova koji se odnose na Srpsku vojsku u XIX veku tako da literaturu a i izvore odlično poznajem.
Vojna ekciklopedija se ne smatra ozbiljnom literaturom kad je u pitanju Srpska vojska i naoričito vojska Kraljevije SHS tj Jugoslavije. Mišićevi memoari su samo memoari a u tom ratu je Mišić imao prilično nizak čin. Skoko i Opačić su knjigu o Stepi pisali za široke narodne mase a ne kao ozbiljnu knjigu.
O Srpsko turskom ratu postoji vrlo obimna literatura pa ja zato molim Mixelottia da iskenira moj tekst iz Vesnika vojnog muzeja čiju je jednu stranu već objavio ovde pa da onda ceo rat prodiskutujemo. Ja ne kažem da je moj prikaz tog rata tačan ali tamo ćeš imati izvore i literaturu koju sam ja tako koristio pa ti se pruža mogućnost da je i ti proučiš. Ja imam taj tekst u kompjuteru ali u vordu a kad bi ga ovde postovao otpale bi fusnote a sa njima i literatura i izvori a i fotografije. Ja na žalost nemam taj tekst u pdf formatu a stvarno nema vremena da ga sad skeniram.

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26338
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Pozdrav ltcolonel-a Ziveli



Sken teksta
























offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1286

ltcolonel, kao prvo da kažem da je tekst sjajan i da ga je bilo uživanje čitati. Osvrnuću se samo na jednu sitnicu koja mislim da je nedorečena:

U Šumatovačkom boju su po Skokou osim 2 čete lepeničkog bataljona i beogradske gradske čete učestvovale i naše artiljerijske baterije sa okolnih brda i aleksinačkih položaja - oko 40 topova - koje su vatrom zasipale tursku pešadiju u napadu na otvorenom. I na prvi pogled teško da bi posada od 2 čete (oko 300 ljudi) naoružanih sprednjačama i 6 sporometnih topova mogla da izbaci 2000 turaka iz stroja za 1 dan bez poprilične pomoći.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1135 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 8 sakrivenih i 1089 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ArchaBasha, avijacija, bigfoot, Bobrock1, cifra, djboj, dolinalima, Dorcolac, dule10savic, gomago, GORDI, JOntra, Kubovac, lcc, Lieutenant, ljuba, Marko Marković, mean_machine, mercedesamg, Mercury, mica.colak, MiGac, milos.cbr, nebojsag, nemkea71, novator, operniki, ostoja, panonski mornar, pein, Petarvu, procesor, raptorsi, Sirius, stankolich, Stoilkovic, zlaya011, |_MeD_|