Citat:Entwurf dekorativer Elemente für Knauf und Klinge eines Schwerts mit Natur- und Schnörkelornamenten sowie mit der Darstellung des Wappens des Fürstentums Serbien von Wilhelm Hermann Haarstrick
Citat:Entwurf dekorativer Elemente für Knauf und Klinge eines Schwerts mit Naturornamenten, der Darstellung von Pallas Athene sowie heraldischen Motiven mit dem Wappen des Fürstentums Serbien von Wilhelm Hermann Haarstrick
Citat:Entwurf dekorativer Elemente für Knauf und Klinge eines Schwerts mit Naturornamenten, der Darstellung des Hl. Gregor im Kampf mit dem Drachen sowie heraldischen Motiven mit dem Wappen des Fürstentums Serbien und Inschriften von Wilhelm Hermann Haarstrick
Овај мач (тако пише, колико се сећам гимназијског немачког ), не сабља, је бојим се остао само цртеж.
Период када је рађен цртеж/ дизајн је када је књажевина имала моделе са истакнутим обележјима, не само трофеје или повољно набављено половно оружје, барем хладно.
Грешно ми око, о души тек...
На последњем цртежу је почасна сабља генерала Косте Протића, награда од кнеза Милана Обреновића, у Народном музеју у Чачку. Видео сам је на чувеној изложби "Хладно оружје Србије, Црне Горе и Југославије 19-20 век" у Војном музеју, Београд!
Проверио сам податке из каталога који је написао поштовани Бранко Богдановић (Београд, 1997. ).
Свети Георгије са цртежа сада недостаје, за разлику од "таште", тј аждаје којом завршава корпа.
Суви сабљашки део- сечиво је из Золингена, док је богату опрему дршке и окова по нацрту а од позлаћеног сребра и емајла у Бечу израдио златар Карл Андерсен.
На сечиву је угравиран натпис:
"Своме начелнику штаба, Ђенералу Кости Ст. Протићу,
Врховни Командант, Књаз Српски, Милан М. Обреновић IV,
у знак владалачке признателности
за особиту ревност, неуморан труд и отличну службу
у рату за ослобођење и независност
1877- 1878 године"
На дршци "За храброст и јунаштво
у борбама пред Алексинцем
Августа 1878 "
На гранама корпе "Ниш", "Грделица", "Врања" (sic!)
Да, чувена..
Када сам последњи пут био у НМ у Чачку, била је део сталне поставке..
Citat:
ПОЧАСНА САБЉА ГЕНЕРАЛА КОСТЕ ПРОТИЋА, 1878.
др Милош Тимотијевић
Генерал Коста Протић (Пожаревац 1831. – Брестовачка Бања 1892.) у другом српско-турском рату 1877/1878. године био је начелник штаба врховне команде.
,,Златно оружје” са посветом: ,,Своме началник штаба, Ђенералу Кости С. Протићу,/ Врховни командант, Књаз Српски, Милан М. Обреновић IV./ у знак владалачке признателности/ за особиту ревност, неуморан труд и отличну служби/ у рату за ослобођење и независност/ 1877-1878. године.”
Својеврсна реткост када су у питању сабље у Србији представља почасна сабља генерала Косте Протића, начелника генералштаба српске војске, коју је добио од кнеза Милана Обреновића 22. новембра 1978. године за заслуге у ратовима 1976–1878. године.
Метална дршка оружја украшена је комбинацијом рељефних, флоралних орнамената и нијела, са позлаћеним средишњом картушом у којој је натпис: „За храброст и јунаштво / у борбама под Алексинцем / августа 1976”. Браник је изливен у облику змаја са главом која се завршава на капи дршке и крилима извијеним у виду раздвојених пера – пречага. На свакој од пречага рељефно је пласирано по једно име значајних места из ратова 1976/78. године: „Шуматовац”, Ак-Пала(н)ка”, „Пирот”, „Ниш”, Г(рдел)ица”, и „(Вр)ање”. Металне каније обогаћене су флоралним орнаментима и грбом куће Обреновић. Аутор балчака и украсних окова био је бечки јувелир и златар Карл Андерсен. У бази сечива утиснуто је место израде – Solingen и знак квалитета – Eisenhauer.
Литература:
Радивоје Бојовић: Почасна сабља генерала Косте Протића - Зборник радова Народног музеја, књ. XXIV, Чачак 1994, стр. 133–142.
Branko Bogdanović, Hladno oružje Srbije, Crne Gore i Jugoslavije (19–20. vek), Beograd, 1997, str. 54, 79, 148.
Тип "карабела", који су Турци донели и постао популаран у Европи, нарочито у Пољској. Усвојена је као национални симбол, скоро као (касније ) голф двојка у Босни.
Карактеристична је јабука, стилизовани профил главе орла.
Млађа је од 16. века који јој је накнадно дописан, а судећи по опреми била је "средња класа".