offline
- Bane san
- Legendarni građanin
- Pridružio: 19 Jul 2013
- Poruke: 3568
- Gde živiš: ZR
|
dobri covek ::Бане сан, какву функцију имају ови силни рогови (као на подолском говечету) на шлемовима? Неку церемонијалну, или ради препознавања у борби (нека препотопска врста ИФФ уређаја насталог касније)?
Мислим да ипак није у питању показивање брачног стања...Одговорено, али да додам и својих 5 копејки!
Рогови, јастози, свакојака чуда, махом упадљива... У хаосу битке ваља, из суженог погледа сопствене кациге, разликовати своје од њихових. Као фигуре, рогови, такође и перје свакојако и разнобојно на витешким кацигама. Хребљановићу Лазару кнезу беше на грбу кацига капиталац! Без утицаја Милице, ствар стила. И покојни госн Жутић ју је фасовао од костимографа, колико се сећам...
Јапански оклопи су били "плетени" тј преплитани-челичне шипке, свила, бамбус.
Боја свиле је такође указивала на припадност, а поврх свега и европском оку апсурдне заставице (вала и заставе озбиљне површине) накачене на леђа.
Шаренило горе но са дресовима и грбовима клубова неке општинске лиге.
Да ствар не буде лишена додатних компликација, ни Јапанци нису били лишени институције мародера, који су и без лепих "ромобила" обилазили бојишта и разбојишта, прикупљали са мртвих и рањених вредне и употребљиве (макар рециклажи подобне ) делове опреме.
Камулатори, старо гвојзе, маринијум, катане, стаааре оклопе купујееем!
Лепа грана мале привреде радила је на крпљењу, гланцању и рециклажи.
Има лепа легенда о старом мегданџији у чувеном оклопу, од чије саме појаве пола душмана умире од страха. Превари се чича, нахвата га момче голобрадо да му позајми опрему за следећу битку.
Клинац се у славном оклопу добро показао, док је велики самурај у опреми анонимца, иако се борио као никад у животу, био исецкан као главица футошког купуса.
Чика Хонда, Токугавин генерал, био уз "тату" док је још био анонимни клинац из безначајног клана, па до краја. Чувена кацига са јеленским роговима, бубњева Дарквуда се није сетио?
Опет он, на коњу, са чувеним му копљем "Томбогири" (секач вилиног коњица). Иначе, једно од три нај копља Јапана икад . Врх му је сада део царске кућне збирке!
Заставе, барјаци, барјачићи, нема забуне ко су.
Двобој Лекса Саичића, добровољца у руској војсци (али и питомца Академије! ), одличног мачеваоца и јапанског официра. То да је Јапанац био баш самурај, звучи лепше али? Можда колико и Лексо (средњовековни) витез. Док се на руској академији (као и већини западњачких тадашњих) озбиљно учило и вежбало мачевање, за будућу господу официре, Јапан се пребацивао на модернизацију и помало комплексашки одрицао традиције средњовековља.
Ето, данас се код нас тренира кендо, а чик да се појави било ко са иоле сувислом идејом о раду јатаганом? Одбацили, укинули и заборавили. Још и срамота, секли и скупљали главе, као клинци сличице Сунпђер Боба, једино је албум био друкчији.
Кенђуцу (делио се на 6 старих школа, са сијасет огранака и подваријанти), сигурно није био једино што се учило.
Такеноући Ханган Рју, самурајска школа клана Токугава, на пример, имала је 25-30 "предмета" са подгрупама:
1. Хеихо гаку (стратегија) : Sayu-sesso gaku, Sayu-miso-gaku, Fudo-rittai-gaku, Kokushaku-gaku, Ran-un-fudokaku-gaku, Rin -un-gaku и тако даље!
2. Iai-jutsu : za-iai, tachi-iai, bajo-iai, kodachi-iai, cooto-iai...
3. Boo-jutsu (борба, тј вештина штапом ):Furi-boo, nage -boo, san-kaku-boo, kirinage-boo, bundoo-boo, nitoo-boo...
4. Han-boo-jutsu (борба "полуштапом"), такође сијасет варијација
5. Tessen-jutsu (вештина баратања и борбе ратном, гвозденом лепезом); опет са гранама и огранцима...
6. Jutte -jutsu (вештина баратања са "ђуте", челичном мочугом )...
7.Kusarigama-jutte-jutsu (кусаригама и ђуте) ...
8. Jujitsu
9.Shuriken-jutsu
10. Bokutoo-jutsu
11. Kodachi-jutsu
12. So-jutsu (копљаништво)
13. Ingyo-jutsu
14. Naginata-jutsu
15. Kisha-jutsu (коњичко стреличарство)...
16. Tatami-gaeshi-jutsu
17. Kogusoku
18. Kenbu...
Још и ПЛИВАЊЕ У ОКЛОПУ! Па ритуали с освртом на бон-тон, музичко (свирање неколико инструмената, но плес и песма), калиграфија, чајна церемонија, аранжирање цвећа...
Све то није било акредитовано "по болоњи", већ суровом праксом. Повреде, па чак и смрт на обуци су били нормални, а касније пракса је потвђивала или оповргавала вредност, тј употребљивост школе.
Кад поменух клинце, гледам девојчицу, свака част, веома атрактивно, да не кажем естрадно. Шта ТО заправо треба да представља, некакав азијски панкратион уз ритмичку гимнастику?
Ко год се потрудио да је увежба, могао је да јој покаже да сечиво не носи заденуто наопако.
Бацање каније, хм? Јесте да смета, али некада је "душа самураја" била комплетно светиња и табу. Нечији чак и случајан додир каније беше довољан разлог за одсецање главе (несамурају), или излазак на мегдан ако је скрнавитељ одговарајућег статуса. Превише атрактивног, али несврсисходног витлања, американизовано и тетатрално за мој укус, али срећом, не питам се...
|