Samurajski mač katana i njegova upotreba

37

Samurajski mač katana i njegova upotreba

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6594

Jeste, sredio ga je jednim udarcem odozdo, posto se sagnuo u visinu ispod sedla. Ziveli

Dugi luk i nije bio toliko smrtonosan po viteza koliko po vitezovog konja. A dobar konj je onda (a i sada) bio poprilicno skup, i kako je bio vlasnistvo viteza, a ne drzave, Francuski vitezovi su se cesce borili i peske. Uz to Engleski strelci bi utvrdjivali polozaj, tako da budu otporniji na konjicu. Istu taktiku su primenjivali i Janjicari.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5910

Ne treba zaboraviti da su evropljani/mediteranci/indijci skoro uvek kombinirali ofanzivno i defanzivno, tipa mac/sablja sa stitom/baklerom/dodatnim secivom za blokiranje, nesto sto nije bilo znacajnije zastupljeno kod japanaca, a znatno utice na stil borbe.



offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3568
  • Gde živiš: ZR

Самураји су почели као слуге, споредна родбина и пришипетље провинцијских гувернера у освит стварања империје.
Људи су добили на управу граничне области, качили се са урођеницима ("варварима", вероватно прецима Аинуа), па су од приручног људства формирали оружане снаге. Само име, самурау је стари глагол "служити" (никако "сам у Рај", етимологија покојне Миље Вујановић ).
Јапански дуги лук и копље били су им основно оружје, мачеви, тада прави, су више били симбол но радно сечиво. Први су дошли са континента, још у бронзано доба, као поклон Кинеза локалним племенским поглавицама, уз ђинђуве и остале јефтине трице.
Читав рани период, кад археолози дођу до неког открића носи ударно питање-дошло са континента, радили гастарбајтери-Кинези, Корејци или јапански ученици? Наиме, тешко је разлучити порекло, једино хемијска анализа и нове технологије бацају мало светла (бакар из тих и тих кинеских рудника, калај или чак олово, такође...). Временом се развија домаћи стил, по локалном укусу.
Људска природа је чудо, трава са друге стране ограде изгледа сочније, дуго су прекоморске ствари биле престижне.
Ко се сећа цаке из "Рашомона", кад Мифуне (разбојник Тађомару) навлачи самураја у густиш причом како је нашао стару гробницу са дивним мачевима из Кореје?
То је већ период Хејан, када се формира национална држава, дођоше будизам, писмо, архитектура и свакојеке технике.
Самураји су превасходно били коњаници-стрелци, први удар беше са даљине, па тек онда јуриш и масовне, а радије борбе "човек на човека". Коњи су им били мали, чупави, примитивни, више понији, те су били "малолитражни", лакши за одржавање. Тадашњи мачеви су били таћи, кабастији, качени оштрицом на доле. Самурајска сорта била је и даље потцењивана, а у исто време контролисали су територије, порезе и били армија!
Како рече Мирко Топаловић "Колики је мој део?!".
Пар тарапана, формирао се систем бакуфуа (владавине из војничког шатора), познатијег као шогунат. Сам шогун- "Сеитаи шогун" тј победник северних варвара, је примио на своја нејака плећа управљање државом, да се цар не оптерећује. Калиф на месту калифа, само што су обојица остали живи. Царска улога била је симболична, религијска и протоколарна (потписивање и аминовање шогунових одлука, верске церемоније...).

Монголи (са екипом из Кине и Кореје ), покушали су само два пута, а олујно море и реална нејединственост окупатора учинише своје. Пропашћу династије Јуан (Џингисови унуци), доласком Минга, интереси Кине одоше на другу страну.

Лексо победио, још 1904.


На другој слици се види да није био нешто крупан, палаш му је као од старијег брата, тако да није морао да се претерано мота по седлу, таман висок скоро колико и Јапанци.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2015
  • Poruke: 97

Leonardo je ovu temu otvorio, prvo je hvalio Katanu pa je sad u fazi da evropski dugi mač nije ništa lošiji od glavnog oružja samuraja. Ceo svet je priznao da su Japanci tog vremena bili ispred daleko konkurencije kada je trebalo iskovati oštricu koju "zapadnjaci" nisu bili u stanju da naprave do pre 35 godina.

Da se zamaram sa vama koji nikada u rukama niste imali Katanu više neću. Zanimljivo kako nema nijednog videa koji možete da postavite da neko sa evropskim, turskim ili ruskim mačem ili sabljom preseca strelu u pokretu!!! Postavio sam vam video u kojem čovek preseca kuglicu prečnika nekoliko milimetara koja ka njemu leti brzinom blizu 500 km/h!!! Kako bi tek presekao maljutku Smile

Onda stalno vrdate od pitanja koje ste sami postavili i nalazite nebulozne argumente. Poredite evropski mač iz 15. veka sa Katanom iz 13. veka. I opet je Katna bolja ali nećete da priznate.

Odbijate da priznate da su samuraj i katana JEDAN jedinstven borbeni sistem ali nikako da vidite fotografiju koju vam je postavio jedan forumaš na kojoj su O Katana, Tanto i druge oštrice, fali samo Vakizaši, i nikako da se zapitate zašto je GLAVNO oružje samuraja bila Katana!?!?!? Zašto nije O Katana???? Pet puta sam ponovio da nije isti balans i da je Katana najbrži mač - imate O Katanu koja ima i duže sečivo i dužu dršku pa je bila slabo korišćena. Znate fiziku na papiru a to nije isto u praksi. Uzmite lepo vodovodnu cev dužine 3 metra pa sa njom postignite brzinu vrha od 300 km/h. Ili produžite taj vaš evropski mač na jedno pet metara pa probajte.



U životu i u svetu oružja postoje idelane mere, idealan oblik, masa, raspored mase, aerodinamika itd.
Na kraju Leonardo spinuje pitanje da li je Katana najbolji mač ikada poređenjem probojnosti sa teškim evropskim oklopom. Bože, da li ste vi ikada na sebe stavili onaj zastareli dugi pancir koji je koristila policija JNA???? Znate li koliko je težak? Da li ste potrčali u njemu? I šta posle pola sata? Čašu vode umirem!!

Hej, Leonardo, teniseru, objasni mi zašto glava reketa nema još veći prečnik ili zašto nije manja nego kao u vreme Lendla? Možda bi bilo bolje da je drška duža, Novak bi manje trčao. Zašto je Rafa stavio teg od 10 grama na vrh reketa a Novak otežao reket na spoju glave i drške? Zašto su žice različito našpanovane? Samo nemoj o propisima - više su puta menjani. Pričamo o reketima iz 20. i 21. veka a ne o Katani iz 12. ili 13. veka.

Pozdrav, ja sam na temi dronovi-kamikaze. Vi nastavite ovde da se zabavljate.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

Napisano: 11 Nov 2015 14:45

Waldorf and Statler ::A onda kada u obzir uzmes usku specijalizaciju svih kompozitnih lukova, teskoce u odrzavanju, njihovu izdrzljivost, upotrebljivost, i u igu ubacis engleski dugi luk, cela prica ode u propast, posto ni jedan od kompozitnih lukova ne moze da swe meri sa engleskim, bez obzira sto je on, gledajuci pojedinacno po pojedinim parametrima inferioran, bilo po procentu vracene energije lakoj streli, bilo po FD krivi. No kada se u obzir uzme peciznost, pouzdanost,. i sposobnost da se u kratkom vremenskom peridu naprave desetine hiljada lukova, engleski luk daleko prevazilazi kao oruzje za boljno polje sve kompozitne lukove.
Ono što se često ne zna je da su mnogi istaknu, bogatiji englski strelci išli na konjima. Postoje dokumenti koji potvrđuju da je to znao bio značaj broj strelaca, negde između 40 do 50 %. Oni su bili upotrebljivani kad je to situacija nalagala. Englezi su voleli da korsite teren u svoju korist, kao što je zauzimanje uzvišenja, sužavanje prostora za manevar konjici bilo šumom, rekom ili prirodnim neravninama terena. Kad neprijatelj dolazi iz jednog pravca tad strelci mogu maksimizirati svoj učinak u psihološkom smislu, ali i kad je reč o ranjavanju i onesposobljavanju neprijatelja.

Trpe Grozni ::Ne treba zaboraviti da su evropljani/mediteranci/indijci skoro uvek kombinirali ofanzivno i defanzivno, tipa mac/sablja sa stitom/baklerom/dodatnim secivom za blokiranje, nesto sto nije bilo znacajnije zastupljeno kod japanaca, a znatno utice na stil borbe.
Baš sam hteo našto napisati o ovome. Evropljani su koristili kombinaciju štita i mača za jednu ruku. Zna se da je konjica Vilijama I Osvajača jurišala ceo dan bazuspešno na zid od štitova. Harold II je sa vojskom zauzeo visoki položaju. Pukom srećo i krajnjim naporima su ubili kralja i odneli pobedu. Kad je probijena odbrana konjica je onda uradila ono u čemu je najbolja. Desetkovali su neprijateljsku pešadiju. Japanci nisu imali konjicu na tom nivou, barem tako mislim. Oni jesu koristili konje za promenu položaja, ali nisam siguran da su razvijali taktike borbe kao Evropljani. Ukoliko nešto jesu, voleo bih saznati.

Šta su Japanci mogli da rade protiv zida od štitova? Možda da izvše pritisak na pojedine tačke običnom pešadijom sa dugim kopljima, te da po razbijanju formacije ubace najbolje borce i odnesu pobedu u duelima 1 na 1. Bez obzira što katana nije mogla zaseći verižnjaču, ubeđen sam da bi bolje školovani samuraji od npr. vikinga našli uspešnu taktiku.

Prednost su imali nad mnogim vojska u pogledu luka i strele. Jedino ko im parira su Englezi. Mada strelci jednih i drugih zahtevaju dosta vremena kako bi stasali u vrsne strelce. Tu mislim na pogađanje neprijateljske konjice u pokretu.

Dopuna: 11 Nov 2015 15:22

Gvozdena reč ::Leonardo je ovu temu otvorio, prvo je hvalio Katanu pa je sad u fazi da evropski dugi mač nije ništa lošiji od glavnog oružja samuraja. Ceo svet je priznao da su Japanci tog vremena bili ispred daleko konkurencije kada je trebalo iskovati oštricu koju "zapadnjaci" nisu bili u stanju da naprave do pre 35 godina.
Kad sam započeo ovu tenu krenuo sam od svoje fascinacije sa katanom. U međuvremenu sam čitao i gledao emisije o njihovom drugom oružiju, te sam napustio mitove i legende. Nisam imao pojma da su postojali tachi i odachi. Tachi je ipak univerzalnije oružije, s obzirom da je zgodnije za konjicu. Inače kad je reč o duelima moj utisak je oduvek bio da je borac koji koristi naginatu u prednosti. Prema nekoj univerzalnosti i kvalitetu, kao što sam napisao, na prvo mesto bih stavio jumi, pa onda koplja (uključujući naginatu).

Evropljani su pravili artikulisani oklop kakvog nigde na svetu nije bilo. Kvalitet čelika je dugo bio na strani Evrope. Rekao bih sve do XVI veka, ali nisam proverio informaciju. To su činjenice koje se ne mogu izbeći.

Citat:Da se zamaram sa vama koji nikada u rukama niste imali Katanu više neću. Zanimljivo kako nema nijednog videa koji možete da postavite da neko sa evropskim, turskim ili ruskim mačem ili sabljom preseca strelu u pokretu!!! Postavio sam vam video u kojem čovek preseca kuglicu prečnika nekoliko milimetara koja ka njemu leti brzinom blizu 500 km/h!!! Kako bi tek presekao maljutku Smile
Gde je tu primena u ratu. Nemoj mi samo reći da leteći samuraji seku strele. Imali su oklop da ih zaštiti.

Citat:Onda stalno vrdate od pitanja koje ste sami postavili i nalazite nebulozne argumente. Poredite evropski mač iz 15. veka sa Katanom iz 13. veka. I opet je Katna bolja ali nećete da priznate.
Može se uraditi detaljno poređenje po periodima. Niko ne beži od toga.

Citat:Na kraju Leonardo spinuje pitanje da li je Katana najbolji mač ikada poređenjem probojnosti sa teškim evropskim oklopom. Bože, da li ste vi ikada na sebe stavili onaj zastareli dugi pancir koji je koristila policija JNA???? Znate li koliko je težak? Da li ste potrčali u njemu? I šta posle pola sata? Čašu vode umirem!!
Opet ti ponavljam da je oklop samuraja neznatno lakši, a da vojnici u punoj opremi danas nose skoro duplo tereta. Barem prema US standardima. Sama pancirna zaštita je slične težine kao srednjovekovni oklop, ali manje ograničava slobodu pokreta.

Citat:Hej, Leonardo, teniseru, objasni mi zašto glava reketa nema još veći prečnik ili zašto nije manja nego kao u vreme Lendla? Možda bi bilo bolje da je drška duža, Novak bi manje trčao. Zašto je Rafa stavio teg od 10 grama na vrh reketa a Novak otežao reket na spoju glave i drške? Zašto su žice različito našpanovane? Samo nemoj o propisima - više su puta menjani. Pričamo o reketima iz 20. i 21. veka a ne o Katani iz 12. ili 13. veka.
Ni jedan reket u prodaji koji nosi nečiji potpis nije isti poput onih koje koriste profi igrači. Na testiranju se uliva olovo na različita mesta radi promene balansa, te se određuje kakav treba da se proizvodi. Nisam se bavio propisima prema kojim se prave reketi, ali znam razlike između onih još iz '80, preko '90 do danas. Koristi se različit raspored žica zbog kontrole i snage, te potrebe za ravnijim ili spinovanijim udarcima. Sve je neki balans, te se promenom jednog parametra utiče na drugi. A koliko ljudi toliko različitih odnosa između ruke, noge, kuka, stopala, jačine pojedinih mišića itd. Danas se igra sa većim i čupavijim lopticama. Glava reketa je veća jer više prašta, mesto za udaranje je veće, daju bolje ubrzanje loptici itd.

Svojevremeno su probali da prave rekete 2 inča duže, ali se odustalo.

Katana moguće da je savršena za Japance i pešadiju. Znaš ljudi u Evropi i Americi, ali nove generacije Kineza sa dužim nogama se takođe pate sa taj či čuanom. Uostalom za Ameriku se obično prave nešto duže katane, toliko o 'savršenim' proporcijama.

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5910

Gvozdena reč ::Leonardo je ovu temu otvorio, prvo je hvalio Katanu pa je sad u fazi da evropski dugi mač nije ništa lošiji od glavnog oružja samuraja. Ceo svet je priznao da su Ja...........

U kom filmu ti zivis ???

Ako zelis da stvarno vidis kako izgleda borba katanama, onda pogledaj film "Rasomon" starog majstora Kurosave, a ne rezirane americke gluposti.
Iskreno pocinjem da sumljam da si ikad video katanu, a ne da si trenirao kendo osam godina.

U cemu je katana najbolja ?? Jel bolja u rezanju i cepljenju od starog evropskog Kopisa ili kineskog Dao-a ?? Jel brza od bilo koje evropske ili mediteranske ili indiske sablje ?? Jel preciznija od jednog Eppe-a, Floreta ili cak sta vise i Rapiera ???

A te trikove sa secenjem strele u letu i slicnih gluposti, mozes da okacis macku o rep i nista vise.

I opet, ne tvrdim da je katana lose resenje za japance, ili uopste los mac, ali uporedjivati mac koji se koristio samo protiv jednog progivnika i maceve koji su postepeno razvijani i usavrsavani protiv raznoraznih protivnika koji poseduju raznovrsno oruzje i oklop je smesno.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

Akira Kurosava je umeo sjajno predstaviti haotičnost realne borbe. Kada se ljudi međusobno vijaju i ubijaju potpu razjarenih zveri. Eh da je imao Toma kruza, kakvi bi to hitovi bili. Mr. Green


Ovde se može videti kako se seckaju, probadaju i komadaju različiti materijali, prasići i ostalo sa velikim dvoručkašem. Neko će naravno reći moderan čelik. Onda treba umanji mogućnosti odokativno za 10 do 20 %.
Arrow https://www.youtube.com/watch?v=_hfLZozBVpM

Ovde kako čekić demolira oklop i ostalo. Nešto što ni jedan mač ne može. Možda svetlosna sablja džedaja može bolje. Srednjovekovni oklopi su zavisno od perioda bili lošiji i bolji.
Arrow https://www.youtube.com/watch?v=qhknaG9ifbs

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5910

Ili eventualno neki Shardblade iz Sandersonovih "Stormlajt arhiva" (ko ih nije citao/slusao, zestoka preporuka, ja ih trenutno slusam u obliku audio knjige, ovo se posebno odnosi na tebe Leonardo, jer znam da volis fantazi zanr. Very Happy Very Happy ).

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 35105

The Rapier and the Scimitar.Medieval fighting styles.
https://www.youtube.com/watch?v=81vorq4E5CE
Soty za ot

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11758
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Из радионице мог брата....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1024 korisnika na forumu :: 15 registrovanih, 3 sakrivenih i 1006 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: arsa, Batinas, braca57, DH, DonRumataEstorski, kbobo, kybonacci, novator, raptorsi, rovac, SlaKoj, stagezin, stankolich, Steeeefan, yrraf