U vezi Caricinog grada, peta slika odozgo mog prethodnog posta...
Ako je crkva bila van zidina, mozemo li da kazemo da je postojalo i podgradje podgradja, prostor za najnizu raju, eventualno ogradjen pletenicom ili drvenim gredama ?
Takodje, zanimljiv mi je taj podatak za dva manja utvrdjenja koja su stitila tvrdjavu. Razmisljam, da se ipak nije mislilo na ono samo koje je bilo u okviru grada ?
Da li je i gde, kako kazu, bilo to drugo manje utvdjenje ? (nema ga snimku)
Evo je karta istrazivanja (verovatno) iz 1947.
Na njoj je ucrtano sta je do tada istrazeno. Na brdu gde je sada to manje utvrdjenje, tada se smatralo da je to crkva. Vidimo grobove i ucrtane gradjevine unutar ogradjenog prostora.
Zanimljiv detalj za poredjenje.
'Ajde rekoh da bacim pogled, ipak je bilo sto na um to na drum...
Gugl otkriva.
Tu se nalazi seosko groblje. Groblje je unutar i oko tvrdjave, a crkvica je ustvari savremena kapela ili nesto tako.
Zanimljivo, samo ovaj snimak iz 2010 pokazuje ostatke brane, ako se ne varam (gornji levi ugao) ?
ps-
Inace sam provalio da je za neko istrazivanje najzanimljiviji onaj prvobitni gugl. Sto raniji gugl to je nekako ili snimljeno u jesen ili sa nekakvim cudnim slaganjem lejera gde ima najmanje vegetacije, a vidi se gotovo svaki kamen. Najnoviji prelazi satelita su kao po pravilu uvek u najzelenijem periodu.
"Crkva posvećena sv. Georgiju (u narodu tog kraja poznata kao „Crkva Sopotnica“) potiče iz sredine 15. vijeka - 1446. godine (prema tvrdnji Ilariona Ruvaraca, iz 1880. godine, 6954 godina, po srednjovjekovnom srpsko-vizantijskom načinu bilježenja datuma „od bitija“, tj. od Adama, upisana u ktitorskom natpisu smještenom na dovratniku ulaza u crkvu, odgovara 1454. godini od Hristova rođenja, kao godini izgradnje crkve)(Kajmaković, 1981)) i predstavlja zadužbinu Stefana Vukčića Kosače, u istoriji poznatog kao ktitora više pravoslavnih manastira i crkava na području nekadašnje Hercegovine. "
Некад је постојао древни град Дамастион. Помињан је у документима, али му није било трага на земљи. А онда су га наши археолози пронашли!
Град стар 2.500 година, коме је време замело траг, изронио је из земље. О археолошком налазишту Кале-Кршевица, у долини Јужне Мораве између Бујановца и Врања, више се зна у свету него код нас.
Са три стране било је неприступачно због стрмих падина, а са четврте заштићено широким ровом и високим бедемом.
http://www.srbijadanas.net/iz-zaborava-dugog-2-500.....brni-grad/