Citat:Ktitorski natpis je urezan na mermernoj ploči tamne površine, veličine 125x21,5 cm, dok su urezana slova veličine oko 7 cm po visini i 3,5 cm po širini.
Prvobitna lokacija ktitorskog natpisa Hercega Stefana bila je na nadvratniku koji se nalazio iznad ulaza na zapadnoj fasadi prvobitne građevine. (Na ktitorskom natpisu stoji: “V ljeto 6954. god. az rab Hristu Bogu gospodin Herceg Stefan vazdvigoh hram svetoga velikomučenika Hristova Georgija mole (se) jemu da pomolit se za mnje grešnom Vladice moemu Hristu".) Nakon dogradnje, taj lučno isječeni kameni nadvratnik i desni dovratnik preneseni su na novi portal. Desni dovratnik ukrašen je isklesanim motivom prepletene trake, po uzoru na plitkoreljefnu dekoraciju moravskih crkava.
http://old.kons.gov.ba/main.php?id_struct=6&la.....mp;id=3057
Zdravko Kajmakovic, Drina u doba Kosaca, Nase starine, XIV-XV, Sarajevo, 1981, str. 159.
neotkriveni Deumesus, glavni grad rudarske oblasti pod neposrednom kontrolom imperatora. Zbog bogatstva rudarske oblasti su bile često na udaru pljačkaša i invazija, pa su imale jaku vojnu zaštitu. Glavno utvrđenje i administrativni, a kasnije i verski centar rudarske oblasti nalazio se na brdu Gradišta.
a evo opet iste price,koja se svuda vrti,gde su arheoloska nalazista
" Objekti nisu istraženi do kraja, ni konzervirani, već su ostavljeni na milost i nemilost pljačkašima.
Sagovornik "Novosti" nam je pokazao nekoliko ogromnih sondi koje su napravili tragači za antikvitetima koje prodaju na crnom tržištu. Oni nemilosrdno uništavaju rudarski centar s tvrđavama, civilnim naseljima i možda najstarijom hrišćanskom crkvom na ovim prostorima"
Najjaci utisak na mene je ostavio sledeci deo teksta:
"...IDILIČNI prostor današnjih zelenih bregova u 2. veku su Rimljani pretvorili u jezivu golet. Sa površine od oko 60 kvadratnih kilometara posekli su šumu neophodnu za topljenje rude, a brda izbušili hiljadama jama koje i danas vrebaju pod lišćem. Proizvodnja srebra, olova i gvožđa bila je ogromna, a na hiljade rudara, zanatlija, trgovaca iz celog carstva je vrvelo kao u mravinjaku..."
i
"...Slika iz tog vremena je vrlo tmurna - opisuje dr Crnobrnja. - Kilometri padina golih brda bili su pokriveni stotinama hiljada tona troske koja ni za više od narednih 1.000 godina neće dozvoliti da se obnovi šuma. Rimljani su preradu rude obavljali na visovima s kojih se dizao gust zagušljiv dim koji je zaklanjao nebo. ..."
@radionica..
mora da se radi o velikom lokalitetu.gledajuci na google map,povrsina tog prostora nije ispod 7-8 KM kvadratnih.
inace naziv deumesus sigurno(pretpostavljam) potice od latinskog DEUM(Bog) i ESUS(hrana)..moze da bude u prevodu hrana bogova,bog jede,mesto gde se bog hrani...ako gresim,neka neko ispravi...mada ,posto su rimski imperatori sebe smatrali bogovima,a takvima je hrana srebro,zlato itd.
Mislim da Adam Crnobrnja malo "mnogo" preteruje naročito u poređenju sa španskim rudnicima srebra. Pored već poznatih naselja uz Dunav među kojima su i dva neosporno najveća grada Mezije u II i III veku Viminacijuma i Singidunuma nema mesta za još jedan veliki grad blizu njih. Možda nešto kao Trkornijum (današnji Ritopek) koji bi da koristimo današnji rečnik imao status varoši ali ne i pravog grada.
Uopšte, za razliku od unutrašnjosti Mezije limes je relativno dobro pokriven antičkim izvorima a o Deumesus-u nema ni traga u njima. Jedini poznati lokalitet sa tim imenom u antičkim izvorima je planina u Beotiji (u Grčkoj). Mnogo u Adamovoj priči je u najmanju ruku čudno počev od rimskog utvrđenja iz III veka na vrh brda. To je za II i III vek najblaženo rečeno neuobočijeno pogotovo za naše prostore. Ali da ne dužim ...
To je ono što sam i napisao Deumesus - planina u Beotiji u današnjoj Grčkoj. Mnoge stvari u Adamovoj priči ne piju vodu ali je pitanje šta je on u stvari stvarno rekao.