U promotivnom trejleru za dokumentarno-igrani film "Knez Lazar" na 2:57 minuta pojavljuje se 3-d animacija srednjevekovnog Krusevca.
Zanimljivo, znaci da to neko ima uradjeno.
Bilo bi lepo to videti.
Na forumu smo imali vec 3-d rekonstrukciju dva autora, ali samo kao fotografije (Jedan za opstinski konkurs, drugi sa ISTORIJSKE REKONSTRUKCIJE sa FBa).
Ovo bi bio treci model.
Od jednog rada Mirka Kovačevića objavljenog još davne 1967. godine (ili 66. ne mogu da se setim napamet) niko ozbiljan ne govori o Kruševcu kao gradu koji je izgradio knez Lazar. Ako ne računamo jedan potpuno usamljen rada Marka Popovića svi ostali autori počev od spomenutog Mirka Kovačevića (koji je rukovodio iskopavanjima na kruševačkom gradu), pa preko Đurđa Boškovića, Sime Ćirkovića, Momčila Spremića, Georgija Ostrogorskog i da ne nabrajam dalje su zastupali stav da je Kruševac mnogo stariji od kneza Lazara. Tamo negde 1993/94. godine ja sam radio reviziona iskopavanja a kasnije su na više zaštitnih iskopavanja radili Dušan Rašković, Gordana Čađenović, Ljubiša Vasiljević i drugi. Samo poslednjih dvadesetak godina objavljeno je bar desetak radova u kojima su objavljeni i ti novi rezultati. Sve te rezultate sam prikupio i obradio u Leksikonu gradova i trgova. Kruševac ima kontitnuitet još od praistorije, pa preko Rima, Vizantije, ranog srednjeg veka, Nemanjića sve do kneza Lazara. Mali grad (sa donžon kulom) je sigurno stariji od velikog grada i najverovatnije je sagrađen oko 1200. godine. takve tvrđave se u mađarskoj datiraju nešto ranije negde oko 1150. godine ali je izgradnju Kruševca teško, u istorijskom kontekstu staviti pre 1190. godine. Negde u to vreme (oko 1200) je, verovatno, sagrađena i mala crkva čiji se temelji nalaze ispod spomenika kneza Lazara u porti. Međutim, ne treba isključiti ni mogućnost da je ta starija crkva sagrađena i nešto kasnije u period od negde 1280 - 1300. godine kada je u Srbiji izgrađen veći broj tzv trških crkva tj crkava oko kojih su formirani trgovi. već u Dušanovom zakonu nalazimo odredbu da je pri svakog trgu morala da postoji crkva sa protopopom (današnji arhijerejski namesnik).
Nije mi jasno zašto se uporno pronosi priča o Kruševcu kao gradu koji je sagradio knez Lazar. On je, u najboljem slučaju sagradio tzv veliki grad pri čemu je utvrdio trg sa novom crkvom (Lazaricom). Mi iz prvih osmanskih deftera znamo da se trg nalazio unutar tvrđave što je u načelu bila retkost. Uglavnom je trg (tamo gde je postojalo utvrđenje) bio izvan utvrđenja. Naselje se nalazilo izvan tvrđave, tamo gde je Stara čaršija prema staroj Merimi i FAM-u. U osmanskom periodu (a verovatno i u srednjem veku) postojao je i trg, između tvrđave i pruge, na kome je prodavana "kabasta" roba kao što je drvena građa i krupna stoka.
Anine se, inače, kao poljoprivredno dobro iz četvrtog veka nove ere, prostiru na više hektara, a obuhvataju i vilu veću od 4.000 kvadrata - sa brojnim prostorijama za skladištenje namirnica i boravak ljudi. Dosad je otkriveno šest takvih odaja, a vila je imala i sistem za grejanje toplim vazduhom.
Anine skoro sigurno nije luksuzna vila već mesto za prikupljanje anone militaris - vojnog poreza u naturi. Materijal koji je do sada otkriven na lokalitetu gotovo u godinu odgovara vremenu postojanja tog zakona. Ovako velika zgrada bi morala da bude vrlo luksuzna vila a ja koliko znam još uvek ništa nije nađeno niti od iole luksuznijeg nakita niti od luksuznije keramike. Vrlo malo ima i antičkog novca. Nema šanse da to bude vila.
I naziv lokaliteta Anine već na prvu loptu asocira na anonu.
bokimajk10 ::U clanku pise da je pronadjena velika kolicina novca.
Za poznu antiku pojam velika količina novca je vrlo širok. Pogotovo što je reč o skoro isključivo novcu iz IV veka. U drugoj polovini tog veka vladala je velika inflacija i bakarni novac je bio praktično bezvredan.
Novac je nalažen na podu i uopšte reč je o pojedinačnim nalazima a ne ostavi tako da bi ja pojam "velika količina" primio sa velikom rezervom.
Velika količina za IV vek skoro uvek znači ostavu a tamo koliko ja znam nikakva ostava nije nađena.