offline
- Pridružio: 16 Apr 2014
- Poruke: 18551
|
Обнова Голубачке тврђаве: Мало мешају малтер, мало више паприкаш
Драгана МАТОВИЋ | 04. децембар 2015. 22:38 | Коментара: 0
Да ли ће реконструкција пасти на плећа грађана Србије, иако је еу издвојила 6,6 милиона евра за њену обнову. Радови неће бити завршени до краја јуна 2016. Зидари опоменути да не пију док раде
ДА ли ће се оно што је вековима природа уништавала, обнављати такође вековима?! Наша очекивања да неимари вредно раде на обнови Голубачке тврђаве првим погледом су се распршила. Скеле на зидинама голубачких кула делују пусто. Десетак радника стоје непомично. Као да разговарају са каменом. Неорганизовани и незапослени.
Рок који је поставила Европска унија за крај радова - 30. јун 2016. - делује неоствариво. Велики део средстава од 6,6 милиона евра, колико су дали за обнову средњовековног здања, биће враћен у њене фондове. Обавезе око даљег финансирања, по свему судећи, мораће да преузме држава Србија, како је предвиђено у потписаном уговору!
- Тешко је надокнадити пропуштено време. Посао неће бити завршен у планираном року - говори нам др Небојша Мијовић, председник Општине Голубац. - Већина извођача касни са радовима, урађено је тек десет одсто од планираног. Разговарао сам са представницима "Аде", аустријског предузеће преко кога се финансира овај пројекат, Јоханесом Ајгнером, амбасадором Аустрије, и представницима Европске комисије. Рекли су да ће бити продужен рок. На који начин ће то урадити - не знам. Не могу да гарантујем да ће бити тако, јер коначну одлуку доноси Европска комисија. Не верујем да наша држава има снаге да сама заврши овако велики посао, али верујем да пројекат мора да се заврши.
Око наших ногу врзмају се пси луталице. Поглед нам пада на кућицу на којој пише "Кафана Виктор". Затворена је.
ПРОБИЈАЊЕ РОКОВА
РЕКОНСТРУКЦИЈУ голубачког комплекса изводе три фирме. Поред "Орнамента", који ради тврђаву, ту су и "Кото" и "Планум". "Кото" је саградио визиторски центар, али су унутрашњи радови привремено заустављени. Наводно, због компликоване процедуре. Раднике предузећа "Планум", које ради измештање тунела који је ишао испод Тврђаве, затекли смо на градилишту. Рекли су нам да им је остало још десетак метара да пробију нови тунел. - Изградња визиторског центра доскоро је лепо протицала. Видело се да се тамо ради. Зашто су радови у једном тренутку заустављени, нисам добио информацију иако сам је тражио - каже Небојша Мијовић. - Тунел би требало да буде завршен до 10. априла, а да ли ће се "Планум" уклопити у задато време могу само да нагађам. Колико ми је познато и они су тражили да им се продужи рок за два месеца.
- Нелегално је саграђена - објашњава Мијовић.
- Без иједног папира. Наводно, не смеју да је сруше, иако је власник изгубио судски спор. Тражио сам да нама дозволе, лако ћемо је уклонити. Она не сме да буде овде!
Испред нас Дунав. Миран, очаравајући, широк. Силазимо до на брзину направљене бараке. Кажу да је коштала 250 евра по квадрату. Готово исто као кад поштен човек на свом плацу зида кућу. Један радник пије воду из бурета за туршију. Прилази нам девојка. Зове се Жељка. Археолог је из Голупца. Њу је ангажовала фирма "Орнамент инжењеринг" која реконструише тврђаву Голубац. Једна од обавеза "Орнамента" била је да све време има археолога на терену. Али Жељка је запослена тек када су се појавили археолошки налази из тврђаве на црном тржишту.
Док су чистили Тврђаву, радници су пронашли пуну кофу средњовековних предмета. Нико од стручњака није био заинтересован да погледа шта су сакупили, па су се зидари снашли и понудили их онима које тај материјал интересује. Тек када су се "врхови стрелица из Голупца" појавили на "тржишту", стручни надзор је скренуо пажњу шефу градилишта да све пронађене предмете обезбеди од уништења и крађе, а да је другачије понашање запослених противзаконито, кажњиво, па ће бити на најстрожи начин санкционисано.
- Не знам ништа о томе - зачуђен је председник голубачке општине. - Нико ме није обавестио - ни из полиције, нити из предузећа "Тврђава Голубачки град", које би требало да бди над градилиштем, а ни од људи који раде на тврђави. За нас су и потписани уговори тајна, иако смо их више пута тражили. Голубац је један од наших најзначајнијих споменика културе и све у вези са реконструкцијом мора да буде јавно.
Градилиште које би требало да врви од људи, 6,6 милиона евра је велика сума за такав посао, делује неугледно. Чак и скеле око високих кула као да су "склепане". Даске на металној конструкцији делују небезбедно и климаво. Извођача је опоменуо надзор да радници који раде на постављању крова морају да имају сигурносне појасеве и да буду везани. Можда их зато и нисмо затекли на скелама. Само је једна од девет кула покривена. До сада је требало да буде урађено бар осам од 25 кровова.
Изградња визиторског центра из непознатог разлога заустављени
- Често обилазим градилиште - прича Мијовић. - Та фирма "Орнамент" ништа не ради. Повремено се деси да има пет, шест, два или десет радника. Најчешће нема ниједног. И тако данима. Радници су углавном нестручни - малтене покупљени са улице. Неке од њих познајем, јер су из Голупца. Немају никаквог искуства у градитељству, па уче да зидају на прворазредном споменику. Срамота! Е, то је кадар "Орнамента"!
На градилишту нема конзерватора из Републичког завода за заштиту споменика културе. Били су овде пре петнаест дана. Уобичајена је пракса, нарочито на неистраженом објекату, да конзерватор буде присутан за време чишћења, рушења зидова, конзервације... Препуштени сами себи зидари су се свакодневно опијали. Повремено су у полузарђалом казану кували храну. Најчешће је онај који ради на мешалици био задужен за припрему јела. Мало меша малтер, мало рибљи паприкаш. Недавно су их опоменули да не пију алкохол у току радног времена, јер би могли да падну са лоше обезбеђене скеле.
ПОСАО ЗА 50 РАДНИКА
У ПОЧЕТКУ сам се често састајао са финансијерима из "Аде" и инвеститором Искром Максимовић, директорком "Голубачког града" - прича нам Мијовић. - Лако смо се о свему договарали. На терену, међутим, није било помака. Једино што је завршено у редовном року је обалоутврда. Сви остали делови овог великог пројекта касне. Зашто, верујте да не знам. Зима стиже, мораће да се сачека лепше време да би се даље радило. Доћи ће и пролеће. За Општину Голубац и њено становништво оживљавање Тврђаве значи много. Општина има десет хиљада становника, од којих је хиљаду на бироу за запошљавање. Када би голубачки комплекс заживео, око 50 младих људи би имало посао.
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%.....e-paprikas
|