Nešto malo što sam ja načičkao na google earth dok sam spremao neko putovanje, pa smo birali šta da obiđemo. Par tvrđava ne mogu naći, pa sam stavio otprilike gde mogu biti. Najveće iznenađenje mi je bilo Binačko Gradište, vrlo lepo očuvana tvrđava, a nigde ni reči o njoj.
Vazduhoplovac ::Nešto malo što sam ja načičkao na google earth dok sam spremao neko putovanje, pa smo birali šta da obiđemo
Recimo, nesto tako i ja zamisljam, samo da ima padajuci meni za svako obelezeno mesto. U meniju da bude recimo Lokacija, Slike, Video, Tekstovi ili tako nesto, znaci da ima jedno dugme za edit, pa da svako moze da ubacuje.
Takodje da moze da se zumira karta i sve to u vidu (ne znam da se izrazim lepo) aplikacije ili nekakvog .exe fajla, kliknes pa se pojavi karta kao prozor.
Nemanjici, 13. epizoda, to je to - nema vise, mozda sam nesto preskocio:
Velimirovi dvori predstavljaju srednjovekovni sakralni objekat iz 15. veka, koji se nalazi u mestu Ključ u opštini Mionica. Smešteni su u samom centru sela, na mestu gde reka Lepenica pravi jednu veliku krivinu, probijajući se kroz padine stenovitih brda. Narodno verovanje ovu građevinu veže za legendarnu ličnost feudalca kneza Velimira.
TVRĐAVA u Baču je najznačajnije i najbolje očuvano srednjovekovno utvrđenje u Vojvodini, a nalazi se na lokalitetu koji svedoči o viševekovnom korišćenju ovog terena, sudbinski vezanog za Dunav. Nastanak jednog njenog dela vezuje se za period od 1338. do 1342, a tvrđava sa podgrađem proglašena je za prostornu kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja.
Propalo nasleđe Nemanjića, a pare bačene na prosečnu seriju
Ekipa arheologa na čelu sa akademikom Jovankom Kalić godinama je istraživala Gradinu, gde je pronađeno nekoliko crkava i zanimljivih arheoloških dokaza za tezu da je Stari Ras bio u Postenju, a ne na Pazarištu, kako tvrdi zvanična istorija. Nažalost, nikada nije došlo do javnog sučeljavanja Jovanke Kalić i istoričara i arheologa koji su "utvrdili" da je Stari Ras bio na Pazarištu. Ovaj lokalitet potpuno je zarastao u korov i do njega je moguće doći samo pešice.
Amstel nije tačno da nije bilo sučeljavanja. Pre nešto više od desetak godina na godišnjoj skupštini Srpskog arheološkog društva u konaku Kneginje Ljubice Jovanka Kalić je jevno pred svima prozvala Marka Popovića da je falsifikovao rezultate sa iskopavanja i u Beogradu i na Pazarištu. Tada je javno pred celim skupom izjavili da je on (Marko Popović) najveća bruka srpske arhelogije i da nikako ne može sebi da oprosti što je on kod nje doktorirao jer nije znala da su mu rezultati iskopavanja na beogradskoj tvrđavi falsifikovani. Marko je bio prisutan ali nije ni pokušao da se brani.
Danas, u srpskoj istoriografiji niko ne zastupa tezu Marka Popovića da je stari Ras na Pazarištu već manje više svi smatraju da je bio na postenju. I u arheologiji samo mafija oko Marka Popovića brani tezu o Pazarištu.
Možemo slobodno reći da, danas, u nauci postoji praktično konsensus da je Ras bio na Postenju. Suprotno misle samo Marko Popović i možda pet šest (ženskih) arheologa iz njegovog najbližeg okruženja.
Pazarište se pominje zato što je lobi Marka Popovića još uvek jak u javnosti, premda ne više i u nauci. Trenutno postoji više struja u srpskoj istoriografiji ali se velika većina slaže oko Marka Popovića.
Marko je svoju karijeru izgradio na Pazarištu a sada se to dovodi u pitanje. A tek Beogradska tvrđava. Pa on je tu potpuno obrisao sloj kralja Milutina, koji uopšte nije sporan.
Marko objavi knjigu o srednjovekovnim zamkovima u Srbiji što je totalna glupost jer su zamkovi tvrđave u privatnom vlaništvu feudalaca a kod nas su sve tvrđave bile u državnom vlasništvu. Ne postoji ni jedan pisani izvor po kome je neka tvrđava, kod nas, bila u privatnom vlasništvu feudalca, naravno ne računajući građanske ratove.
Dalje, ono što on tvrdi da su zemljana utvrđenja kod nas nema veze sa životom. Postoji ogromna literatura o zemljanim utvrđenjima kod Slovena i nije sporno kako izgledaju slovenska Gradišta (Gradišča ...). Da ne pričam o tome da Marko nema pojma o terminima iz fortifikacije. Recimo on ne zna da se pod bedemom podrazumeva (u fortifikaciji) kurtina (zidno platno) sa kulama. Za njega je bedem samo zidno platno (kurtina). Ne pravi razliku između bastiona i don žon kule itd itd.
Izučavanje srednjovekovne fortifikacije je u poslednjih tridesetak godina neverovatno napredovalo u svetu ali mnogi to kod nas uopšte ne prate.
najbolje ocuvani ostaci zemljanih utvrdjenja koje su sloveni gradili,se nalaze na podrucju poljske i bivse DDR (nekadsnje istocne nemacke).u gradu sverinu( schwerin) ,na mestu gde je izgradjen sverinski dvorac(schweriner schloss) nalaze se dobro ocuvani ostaci slovenske zemljane utvrde ili utvrdjenja iz 965 g.slovenske zidine(slawischer burgwall ) su okruzivale neku naseobinu ili grad.u poljskoj postoji oko 2000,u nemackoj oko 700,a u ceskoj oko 300 lokaliteta.