Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

153

Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

offline
  • Aleksandar Milicevic
  • Pridružio: 17 Mar 2013
  • Poruke: 731
  • Gde živiš: Beograd

Evo jos jednog dokaza kako kako je zavod za zastitu spomenika preuzeo brigu,betonom uradjeni lukovi na prozorima palate umesto isklesani u kamenu,toliko o njihovim boljim resenjima....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2565
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

jezim se,kad vidim beton na srednjevekovim utvrdama.valjda nece biti betona u arilju.

Neimari rekonstruišu srednjovekovnu tvrđavu Gradina na strmoj steni visoko iznad ariljskih malinjaka. Turisti se iz doline “crvenog zlata” penju na breg Gradina da uživaju u pogledu s njegovog vrha

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/akt.....e-Moravice
GRAD na Gradini bio je poslednji grudobran koji je štitio lako prolazni put preko Požege ka Užicu, pa su ga posle osvajanja u 15. veku Turci srušili do temelja. Gradina pokazuje stari strateški značaj u vreme Prvog srpskog ustanka kad se na Cveti 1806. pod ruševinama tvrđave odigrala velika bitka u kojoj je 500 ustanika zaustavilo 5.000 turskih vojnika.



offline
  • Aleksandar Milicevic
  • Pridružio: 17 Mar 2013
  • Poruke: 731
  • Gde živiš: Beograd

^Malo sam pretrazio ima li kakvih slika ostataka tog utvrdjenja,evo par slika po kojima se moze pretpostaviti njeg izgled a nazalost slike plana rekonstrukcije nisam nasao.










Evo i nesto starih slika Golubca koje sam odavno nasao ali nikako da ih okacim.













I jedna interesantna ali jako netacna ilustracija Golubca
https://youtu.be/eg9x0Ca5gEs

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5409

Aleksandar.M ::Evo jos jednog dokaza kako kako je zavod za zastitu spomenika preuzeo brigu,betonom uradjeni lukovi na prozorima palate umesto isklesani u kamenu,toliko o njihovim boljim resenjima....



Samo cekam da postave pvc stolariju, a po zidovima tvrdjave sa vanjske strane stiropor desetka, staklena mrezica, i da to lepo omalterisu.

offline
  • Aleksandar Milicevic
  • Pridružio: 17 Mar 2013
  • Poruke: 731
  • Gde živiš: Beograd

^Stiropor,mrezica,bavalit sve po propisu.
Ovde takodje vidimo betonski zid po sredini palate,zatim luk na ulazu u tvrdjavu.




A ovde vidimo kako su lukovi radjeni za vreme dok se zavod nije umesao u projekat,pa posle nek neko nesto kaze za gospodju Jovin.


offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2288
  • Gde živiš: Rijeka

Aleksandar.M ::Evo jos jednog dokaza kako kako je zavod za zastitu spomenika preuzeo brigu,betonom uradjeni lukovi na prozorima palate umesto isklesani u kamenu,toliko o njihovim boljim resenjima....



GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid
šta nije posao zavoda da radi sve po propisu, ili možda budu stavili one kamenje što idu na kuće kao fasada GUZ - Glavom U Zid

ovog treba otpustiti pod hitno

offline
  • Aleksandar Milicevic
  • Pridružio: 17 Mar 2013
  • Poruke: 731
  • Gde živiš: Beograd

Koriscenje betona pocinje prvo na samoj palati,zatim se prenelo na ulaznu kapiju a po svemu sudeci bice ga jos nazalost.
Na ovim slikama sam obelezio gde je sve do sada beton koriscen,dakle najvise ga ima na palati,celi deo od kule 2,prema Dunavu,deo uz nekadasnji put i deo koji deli palatu na pola je betonski zid.
evo tih slika.






Evo uporedne slike kako je izgledao ulaz pre zalivanja i sada



A sada bih se vratio na objekat kula br2.
Ta kula je nekako u senci same stene,i dosta je neuocljiva na prvi pogled,a uz kulu 8 spada u najmanje na tvrdjavi.
Kada sam postavio pitanje prosle godine vezano za nju odgovor je bio da se tu vrse istrazivanja jer je dosta ostecena i ne zna se gde je ulaz u nju ali da se pretpostavlja da se ulazi iz palate.
I to i jeste jednim delom tacno,ali opet tu nesto ne stima,na ovih par slika vidljiv je otvor sa donje strane, a s obzirom da je gornjim delom povezana sa objeltima jasno je ona nije slepi put vec da ima dva ulaza u nju takodje posto nije velikih razmera ona spada u osmatracko-strazarsku kulu.
Ono sto je je moja pretpostavka (a iskreno bih voleo da ne budem u pravu) je da ce se u nju ulaziti obicnim metalnim stepenicama koje ce se montirati uz isti onaj betonski zid.
Evo obelezenja verovatnog donjeg ulaza u nju na slikama,na poslednjoj slici sam obelezio mesto gde pretpostavljam da ce ici metalne stepenice.







I za kraj nesto sto nije pominjano do sada a to je mini-pristaniste same tvrdjave,pretpostavka je da je na obelezenom delu bila kapija kojom se izlazilo na pristaniste,medjutim u dosadasnjoj rekonstrukciji se ta kapija ne nadzire,ostaje pitanje hoce li je uopste biti.







offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2565
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

evo i nisu hoce da se bave obnovom..

DUGO najavljivano uređenje gradske Tvrđave trebalo bi da počne za tri meseca, najavljuju iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj (KLER), a u toku je javna nabavka kojom će biti izabrani izvođači. Ukupna vrednost projekta je 113.569.000 dinara, u čemu sa 73 miliona učestvuje grad Niš, dok će ostatak sufinansirati Ministarstvo privrede Republike Srbije.

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:740005-Tvrdjavu-umivaju-milioni

evo jedno linka..nije rec o tvrdjavama,vec o spisku zemalja ,u kojima su vrednovani uslovi za boravak gostiju tj.koliko je razvijena infrastuktura vezana za turizam,gde svakako spadaju i ove nase ocuvane tvrdjave,koje bi privukle strane goste.ali,osim spomenika narodne bastine i prirodnih lepota,na ocenjivanju su se nasli i putevi,aerodromi,opstabezbednost itd.pa na spisku od 136 zemalja mi zauzimamo 95.mesto.naravno spanija je prva.
http://www3.weforum.org/docs/WEF_TTCR_2017_web_0401.pdf
ja sam u neverici,da su zemlje pout bocvane,tanzanije ,laosa,gruzije i slicnih ispred nas.

offline
  • zozon 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2018
  • Poruke: 7

Napisano: 25 Jul 2018 23:26

Dobro je da se javio @Svedok radova na tvrđavi Golubac. Nadam se da je svedok-saradnik i da ima tačne informacije koje može da podeli sa forumom.
Izjava tipa Svedok ::Projekat Marije Jovin je sramota za struku. je kvalifikacija i verovatno ne potiče od nekoga ko je iz te struke.
Ali da idemo redom. Da li može @Svedok da potvrdi kako je došlo do tog projekta i kakve je sve procedure prošao? Ko su učesnici?

Pokušaću da prenesem ono što znamo sa mreže.
Idejni projekat Revitalizacija tvrđave Golubac je na evropskom konkursu dobila da radi firma Albo-inženjering doo, koju je vodila Aleksandra Banović (ljudi iz struke znaju ko je Aleksandra Banović). Autor projekta je bila Marija Jovin sa još devet saradnika, inženjera, urbanista, putara, konzervatora, istoričara umetnosti... Konsultanti na projektu su bili dr Miomir Korać i Siniša Temerinski.
Idejni projekat je izuzetno dobro ocenjen i ušao je u proceduru dobijanja evropske donacije. Projekat je nekoliko meseci kontrolisala komisija koju je formirala Delegacija EU u Srbiji; posle usvojenog idejnog projekta usledila je izrada Plana detaljne regulacije i razrada pet idejnih projekata za pet velikih celina na prostoru od 27 hektara, a posle toga i izrada preko 40 glavnih projekata za izvođenje radova na tvrđavi i u njenoj okolini. Urađena je Studije izvodljivosti za proglašenje turističkog prostora tvrđave Golubac, kao sve kontrole projekta od strane domaćih i međunarodnih institucija. Marija Jovin je kao autor usaglašavala te projekte, ali se radi o radu 40 inženjera sa licencama koji stoje iza projekta. Svi oni su sramota za svoju struku?

Ovde se radi ipak o nečemu drugom.
Tvrđava Golubac je, zahvaljujući projektu Marije Jovin, dobila evropsku donaciju u visini od 6,7 miliona evra. Vlada Republike Srbije je razumela potencijal uređene tvrđave Golubac iz Studije izvodljivosti koju je uradila Marija Jovin sa saradnicima i formirala je preduzeće „Tvrđava Golubački grad“ za upravljanje prostorom i do tada napuštenom tvrđavom, koje će imati i investitorska prava.
Austrijska razvojna agencija je od strane Delegacije EU određena da bude implementator, odnosno da prebacuje pare izvođaču, prema računima koje potpisuje postavljena v.d. direktorka preduzeća „Tvrđava Golubački grad“.

S obzirom da je omogućemo da projektom i milionima evra upravlja nekoliko ljudi, potpuno je očekivano da se rokovi produžavaju, traže dodatne pare i radovi ne završavaju. Treba pratiti tok novca. Na linku mtt.gov.rs/slider/potpisan-memorandum-za-na.....script=lat je vest o potpisivanju memoranduma o dodatnom roku i dodatnih 800.000 evra, gde Ljajić kaže da je od tih para 560.000 za radove, a 240.000 za "administriranje projekta" za 8 meseci. Dakle, dva čoveka iz Austrijske razvojne agencije koštaju 1000 evra dnevno, sedam dana u nedelji. Pa jel im se isplati da završe projekat?

Dakle, prvo ko-je-ko u projektu? Mariju Jovin poznajemo iz @Svedokovog posta.

ISKRA MAKSIMOVIĆ, postavljena direktorka preduzeća Tvrđava Golubački grad, filolog u penziji, sestra Refika Šećibovića, profesora na Zukorlićevom tzv. Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru. Zašto je postavljena? Pa valjda zato što ima vikendicu u Golupcu, a možda i zato da negira postojanje srpske srednjovekovne Despotove palate:
Svedok ::Objekat koji kolokvijalno zovermo "palatom" (jasno je da prave palate u takvoj pograničnoj tvrđavi svakako nije bilo) je posebna priča.
Njena uloga je da potpisuje račune koje joj da izvođač, parafirane od strane stručnog nadzora i da ih daje na plaćanje Austrijskoj razvojnoj agenciji. Ovo će @Svedok možda da negira jer je ona krila i obmanjivala sve oko sebe da potpisuje račune. Prima naloge od Klausa Kapera i stručnog nadzora (!)

KLAUS KAPPER je šef Austrijske razvojne agencije u Srbiji (ADA) i projekt menadžer „Revitalizacije tvrđave Golubac“. On je organizator sprovedene implementacije projekta i on je odabrao stručni nadzor i izvođača. Izdaje naređenja zameniku - projekt menadžeru za infrastrukturu, a podnosi izveštaje svojim šefovima - centrali ADA u Beču i austrijskom ambasadoru u Beogradu. Pre ovoga je radio u Bosni i Makedoniji, gde je ispekao zanat u sivim zonama.

STRUČNI NADZOR je Safege doo - ŽELJKO TMUŠIĆ, PREDRAG JOŠIĆ I VLADIMIR MARJANOVIĆ. Izabrala ih je ADA na konkursu za stručni nadzor. HidroinženjerTmušić usmerava akciju. Arhitekti Vladimir Marjanović i Predrag Jošić su operativni izvršioci i izdaju naloge izvođačima, ali i Iskri Maksimović. Tmušić je 20 dana posle početka radova najavio da tvrđava "neće biti urađena jer ne može da se uradi za ugovorene pare"?! Kako je znao?

ORNAMENT INŽENJERING DOO - Izvođač na tvrđavi - fasadersko-molersko preduzeće iz Beograda, koje je posao dobilo zahvaljujući šemi sa damping cenom, verovatno je samo izvršilac, koji sprovodi naređenja Stručnog nadzora i ADA i samo dobija procenat od posla, odnosno od para koje prelaze preko njegovog računa. Zadatak mu je da imitira izvođenje radova, sa minimumom radnika i bez ulaganja u opremu i kvalitetan materijal. Nema svoje zidare i tesare, nego pabirči neke pijance po Golupcu (@Svedok ih verovatno poznaje). Zajedno sa Predragom Jošićem iz stručnog nadzora idu kao ekipa iz posla u posao sa parama EU (Botanička bašta - oterali projektanta Dejana Miljkovića, tvrđava Golubac - oterali projektante, sada haraju po Franjevačkom samostanu u Baču).

Sa ovakvim učesnicima, a to može i @Svedok da potvrdi, moglo je lako doći do toga da jedno nesposobno molersko-farbarsko-gipsarsko preduzeće ne uradi ugovoren posao na tvrđavi, već da njegovu brljotinu od 15% urađenog posla u ugovorenom roku od dve godine proglase za prvu fazu? Pa tom istom preduzeću daju još 800.000 evra preko ugovorene sume, pa mu još obećaju 2,1 milion evra da završi radove? Ili, možda da završi drugu fazu? A faza će biti dok ima evropskih para i mogućnosti da se one kanališu. To je ukupno preko 4,5 miliona evra, odnosno skoro tri puta više nego što je bio osnovni ugovor sa preduzećem „Ornament Investinženjering“, za projekat koji je pretvoren u kravu-muzaru. A šta je sa evropskom javnom nabavkom za izvođača, šta je nesposobnog izvođača sa damping cenom koji nije uradio posao kvalifikovalo za nastavak radova, nove pare i nove rokove?
Samo želja za produžecima od 1000 evra po danu, ništa drugo... A šta da kažu da je razlog? Pa loš projekat!

Dopuna: 26 Jul 2018 0:30

U svemu što se dogodilo u tvrđavi Golubac, najveću šteta je upravo naneta palati. Poslednja tvrdnja je da to nije ni bila palata!

Svedok ::Objekat koji kolokvijalno zovermo "palatom" (jasno je da prave palate u takvoj pograničnoj tvrđavi svakako nije bilo) je posebna priča. On je delom bio potopljen još od vremena izgradnje hidroelektrane Đerdap. Od zidova postoje još samo jedan manji deo zida ka Dunavu. Prema projektu Marije Jovin predviđeno je da mašinske instalacije budu u suterenskim prostorijama koje su inače decenijama pod vodom. U projektu je takođe navela da se zidanje nedostajućeg dela zida "palate" radi tako što će se graditi na ostacima zida i temelja koji se nalaze pod vodom. Kada su investitor, izvođači i nadzor pregledali samu lokaciju ispostavilo se da zida ispod površine vode nema i da se tu nalazi 2m debeo sloj mulja.
Ovaj navod je sasvim užasavajući. Do sada se moglo pomisliti da direktorka preduzeća kome je poverena briga o tvrđavi i investiciji šuruje sa izvođačem da izvuku što više para, a po nalogu Austrijanaca, ispada da postoje i posebni interesi da se negira deo istorije tvrđave!
U dogovoru Predraga Jošića iz stručnog nadzora i Iskre Maksimović, direktorke preduzeća, projekat Marije Jovin se menja i izdaju se nalozi izvođaču fasaderskom preduzeću da obija sve površine kula i zidova, sve srednjovekovne spojnice i da ih ponovo fuguje, kako bi bile "još lepše i starije". Sistematskim obijanjem spojnica i novim ujednačenim fugovanjem, da bi se obezbedio ekstra profit za izvođača, izgubljeni su podaci o fazama gradnje, rušenjima i dogradnjama kula i zidova tvrđave. „Čišćenjem“ zidova i skidanjem svih pokrenutih komada kamena sa vrhova kula i bedema od strane nekvalifikovanih radnika, bez prisustva arhitekte i arheologa, nestali su mnogi podaci o prvobitnom izgledu i naknadnim opravkama. Praktično su "obrisani" svi podaci za buduće istraživače.
Do sada su ljudi iz struke mislili da se radi samo o esktraprofitu za izvođača, jer nema zidare ali ima fasadere, ali se izgleda radi i o namernom uklanjanju podataka o istorijskom naslojavanju.

Šta je predviđao projekat Marije Jovin? Projektom je bilo predviđeno da se na kulama rekonstruišu krovovi, kao zaštita originalnih zidova sa svim svojim fazama, a da se u potpunosti sačuvaju kule i srednjovekovni zidovi, za buduća istraživanja. Učinjeno je upravo suprotno. Krovovi se neće praviti, ali će se zato sve obiti i više nećemo znati istoriju tvrđave, jer su zidovi postali "nečitljivi".

Isto je urađeno sa palatom. Pod izgovorom da je donji deo palate u vodi, zatrpan je ceo suteren blatnjavim kamenom i šutom i izbetonirana debela betonska ploča preko njega! A u suteren palate su vodile stepenice uklesane u steni. Suteren je imao kamine i dimnjake, za grejanje prizemlja (podno grejanje!), vezu sa kulom i otvore ka Dunavu. Sada je to sve zauvek sahranjeno!
Polovina gornjeg dela palate će biti rekonstruisana, a druga simetrična polovina će biti u betonu i staklu!? Već su izbetonirani zidovi!

Navedenih 2 metra mulja bi mogao @Svedok da pokaže na ovoj slici, kada se povukla voda, zbog redovnog pražnjenja akumulacije:





Zašto će palata biti pola rekonstruisana, a pola se ne zna kako je izgledala, a bila je simetrična? Zašto @Svedok kaže:
Svedok :: Jednostavo, ne postoje bilo kakvi dokazi kako je taj objekat zaista izgledao.
Kome je u interesu da se palata zabetonira (suteren) i zastakli (polovina)? Da se posle kaže da palate nije ni bilo? Pa ova palata je prethodila palati u smederevskom Malom gradu! Imala je fenomenalna arhitektonska rešenja, za prozorima ka Dunavu, podnim grejanjem, klozetima... Zašto je to sada uništeno? Zašto @Svedok kaže:
Svedok :: Zavod za zaštitu spomenika se izgleda odlučio da na postojeće zidove doda drvenu konstrukciju koja će imati staklene elemente i koju će u budućnosti biti moguće ukloniti ako se pronađu dokazi o tome kako je taj objekat stvarno izgledao.
A Zavod objašnjava svoju odluku zahtevom INVESTITORA Iskre Maksimović da palata (da, zove je palata Despota Stefana Lazarevića) bude u staklu da bi bilo više svetla za postavku!!

Ko tu koga jebe, a najebala tvrđava! Šteta naneta nedovoljno istraženoj tvrđavi je neprocenjiva. Umesto zaštićene i rekonstruisane tvrđave srednjovekovnog izgleda, stvoriće se nezgrapna kombinacija rekonstrukcije i konzervacije, sa nekoliko drvenih krovova, sa metalnim rešetkastim stepenicama i palatom - delom rekonstruisanom u kamenu, a delom sa staklenom fasadom modernog poslovnog objekta.

Pitanje je da li je to vredelo? Od Austrijanaca se ni ne može očekivati da čuvaju našu kulturnu baštinu, ali zašto to rade domaći pomagači? Da li je moguće da je potrebnoo "pobrisati" ne samo istorijat tvrđave obijanjem spojnica, nego i tragove Despota Stefana Lazarevića?
@Svedoče, imamo li odgovor?

offline
  • Aleksandar Milicevic
  • Pridružio: 17 Mar 2013
  • Poruke: 731
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 26 Jul 2018 1:54

^ Terao bi ja njih cekicem i klinom a ne hiltijem da razbiju sav zaliven beton i da ozidaju sve kako treba po ovim temeljima,pa ovo je sramota za drzavu Srbiju!!!!

Dopuna: 26 Jul 2018 13:22

Drage kolege posto znate svi da slike koje sam kacio su sa fb strane Tvrdjava Golubacki grad,zelim sa vama da podelim jedan dogadjaj od sinoc.
Sinoc sam procitao komentar jednog clana stranice kao i licemeran odgovor admina stranice,to vidite na prvoj slici,kada sam ja na ovaj odgovor admina napisao da su zalili citave temelje i unistili celu palatu dobio sam ovakav odgovor admina ali i blokiranje od strane istog.
Eto jos jednog dokaza sta se tu radi,a sada i ja porucujem Svedoku da su oni sramota ove drzave,i rukovodstvo i oni koji ih podrzavaju!



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 925 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 6 sakrivenih i 895 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bojan_t, Dogma21, Jeremiah, kuntalo, kybonacci, mackenzie, milenko crazy north, milos.cbr, mrvica78, oldtimer, Oscar, Primus17, procesor, Recce, Smiljke, stegonosa, Trpe Grozni, vathra, Vlad000, W123, wolf431, Wolfaim, zlatkoa987