offline
- Levi
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 12 Nov 2011
- Poruke: 589
|
Napisano: 13 Dec 2019 22:05
Jedan jako lep sajt:
Ravnoplov https://www.ravnoplov.rs/
Evo malo crteža gde su prikazana naselja i gradovi u Vojvodini iz 1697. godine
Prvi sačuvani izgled 15-tak bačkih sela i varošica potiče iz 1697. godine, a naslikao ih je, u ratnom topografskom albumu (nazvanom Marches et Campemens de L’ Armée Imperiale en Hongrie Sous le Commandement de Son Altesse serenissime Le Prince Eugene de Savoïe – Marševi i taborovanja carske vojske u Mađarskoj pod komandom Njegovog Visočanstva presvetlog princa Eugena Savojskog), Fransoa Nikolas Spar de Bensdorf, francuski topograf koji je služio u štabu princa Eugena Savojskog, glavnokomandujućeg austrijske vojske u Ugarskoj.
PRELAZ DUNAVA KOD BATINE I SELO ŠTRBAC
Slika pontonskog mosta na Dunavu, kod današnje Batine, a ispod njega par kilometara nalazilo se selo Štrbac (na mestu današnjeg Bezdana), malo srpsko selo severno od Sombora, za koje je na popisu iz 1699. g. zapisano da ima svega sedam kuća.
KOLUT
Prvi veliki logor ili kamp austrijske vojske nalazio se u blizini sela Koluta (severno od Sombora), tada šokačkog naselja koje je 1699. g. zapisano sa 16 kuća. Vojni logor kod Koluta bio je postavljen više dana, sve do 18. jula 1697. godine.
MONOŠTOR
Vojni logor pored Monoštora (danas Bački Monoštor, severozapadno od Sombora) bio je postavljen 19. jula 1697. godine. Monoštor je bio šokačko selo koje je, na popisu iz 1699. godine, imalo 36 kuća.
SOMBOR
Austrijska vojska je logorovala pored Sombora 20. jula 1697. godine, pored reke Mostonge, sa severne strane grada, između šikarskog, bezdanskog i monoštorskog puta. Sombor je 1699. g. bio okružno središte i imao je 270 kuća, što ga svrstava u red najvećih naselja u tadašnjoj Bačkoj. Iz Sombora je, sa austrijskom vojskom, odmarširalo i nekoliko stotina somborskih militara, koji su učestvovali u znamenitoj Bitki kod Sente.
APATIN
Mada je ucrtan na Sparovom crtežu jugozapadno od Sombora, kraj Dunava, kao naselje s kućama i crkvom, Apatin nije upisan kao naseljeno mesto u popisu 1699. godine.
BAČ
Kraj Bača je austrijska vojska logorovala 23. jula 1697. godine. Bač je u to vreme bio okružno središte i mahom šokačko naselje, koje je, prema popisu iz 1699. godine, imalo 108 kuća. Na crtežu Bača vidljiv je tamošnji franjevački manastir, kao i poznata srednjovekovna tvrđava pored Bača.
ILOČKA (BAČKA PALANKA)
Sa imenom Iločka naslikan je izgled današnje Bačke Palanke, pored koje je carska austrijska vojska logorovala 25. jula 1697. godine. Ovo srpsko naselje kasnije je imalo status vojničkog šanca na Podunavskoj vojnoj granici, ali na popisu iz 1699. g. nije upisan broj kuća u naselju, mada je sama Palanka zapisana kao naselje u Bačkom okrugu. Preko puta palanke, na desnoj obali Dunava, naslikana je i velika iločka tvrđava.
FUTOG
Pored Futoga carska vojska je logorovala 26. jula 1697. godine. Futog je bio srpsko selo, koje je 1699. g. imalo 50 kuća.
RACKA VAROŠ (NOVI SAD) I PETROVARADINSKA TVRĐAVA
Racka Varoš, kasnije Petrovaradinski Šanac, a od 1748. g. Novi Sad, bilo je malo naselje na levoj obali Dunava, preko puta Petrovaradinske tvrđave, tada najvažnijeg strateškog centra austrijske vojske na Dunavu. Varoš je oko 1697. g. pretežno bila naseljena Srbima, a imala je svega 30-tak domova. Kraj Racke Varoši vojska je logorovala skoro tri sedmice, od 28. jula do 21. avgusta 1697. godine.
KOVILJ
Pošavši sa svojim trupama iz okoline Racka Varoši prema reci Tisi, Eugen Savojski je prvi tabor imao 22. avgusta pored Kovilja, tada jednog od većih bačkih mesta. Ovo srpsko selo (zapravo dva sela – Gornji i Donji Kovilj) imalo je 1699. g. 251 kuću. Na crtežu Kovilja vrlo jasno je naslikan i poznati koviljski pravoslavni manastir.
TITEL
Naselje i tvrđava Titel bili su spaljeni u avgustu 1697. godine, prilikom nadiranja Turaka. Austrijska vojska je logorovala u blizini Titela 23. avgusta 1697. godine. U Sparovom topografskom albumu iz 1697. g. Titel je ucrtan samo planom tvrđave, ali je naslikan (izgorela tvrđava) u albumu pohoda iz 1698. godine
BEČEJ
U okolini srpskog naselja Bečej, kraj reke Tise, austrijska vojska logorovala je 25. avgusta 1697. godine, ali je u njegovoj blizini ponovo i 5. septembra. Turci su u svom pohodu spalili Bečej u bečejsku tvrđavu krajem avgusta ili početkom septembra iste godine. Kraj Bečeja se nalazio velik vojni magacin.
PETROVO SELO
Kraj Petrovog Sela (danas Bačko Petrovo Selo), na reci Tisi, austrijska vojska je logorovala od 26. avgusta do 2. septembra, a potom i 10. septembra, pred veliku Bitku kod Sente. Pored Petrovog Sela nalazio se, takođe, velik vojni magacin.
SENTA
Pored srpskog naselja Sente austrijska vojska je logorovala 3. septembra, a potom se 11. septembra kraj Sente odigrala presudna velika bitka između austrijske i turske vojske, koja je predstavljala najsjajniju pobedu nad Turcima u skoro tri i po veka dugoj istoriji međusobnih borbi između hrišćanskih i turske vojske. U bitki je poginulo skoro 30.000 turskih vojnika, dok su žrtve na austrijskoj strani bile 429 poginulih vojnika i oficira. Senta je, prilikom dolaska turske vojske, dan pred veliku bitku, spaljena i opljačkana, što je i prikazano na crtežu toka velike bitke.
prikaz bitke kod Sente
SUBOTICA
Carske austrijske trupe logorovale su 18 dana posle velike Bitke kod Sente u blizini Subotice, 29. septembra. 1697. godine. Na slici je predstavljena subotička tvrđava, oko koje se uskoro razvilo veliko bunjevačko-srpsko naselje.
RIĐICA
Kraj srpskog sela Riđice (severno od Sombora) carske trupe logorovale su 4. oktobra 1699. godine. Riđica je 1699. g. imala 39 domova.
SANTOVO
Poslednji logor carske vojske nalazio se 5. oktobra pored sela Santova, severno od Sombora, na putu prema Baji. Santovo je bilo šokačko selo, koje je 1699. g. imalo 47 domova. Vojska je nakon logora kod Santova raspuštena, ali je jedna šestina od ukupnog broja vojnika (njih oko 6.500), nastavila marševe pod komandom princa Savojskog, sve do Sarajeva, koga je tri nedelje kasnije osvojila, spalila i opljačkala.
Dopuna: 13 Dec 2019 22:47
Levi ::Napisano: 25 Dec 2017 21:37
robertino ::Napisano: 21 Dec 2017 21:41
Citat:
Kaže moja mama da je to krš i da bi i Picasso to ljepše napravio 😂😂
Dopuna: 22 Dec 2017 21:09
neznam da li je bilo, oprostite na duplom postu
da li netko zna nešto šta više o ovome, navodne je AV najavio da će se graditi ispod Kalemegdanske tvrđave, riječ je o Despotovom gradu,
šta bi on bio, muzej? hotel?
slika je sa net-a
Na taj diznilend se moze slobodno zaboraviti.
Inače u Beču postoji katastarska parcela Beograda iz Despotovog perioda do perioda pre pada Beograda pod Osmansko carstvo. Takođe u Istanbulu u arhivu postoji još detaljnija karta Beograda kasnijeg perioda (od 1521 pa do barokne rekonstrukcije Beograda od strane AU)
Trebalo bi možda i u našem zavodu da postoje valjda kopije.
Ja jedino što sam našao na tu temu je ova mala mutna sličica preko koje pokušavam da izvučem urbanu matricu Beograda i napravim neki skromni 3d model
Dopuna: 25 Dec 2017 21:56
Kalamegdan je jako slojevit.
Nekad se zapitam da nije bilo te velike Barokne rekonstrukcije i da je kojim slučajem opstala gradska matrica danas bi unutar zidova kalamegdana i Gornjeg i Donjeg grada imali kamene gradjevine, uličice, trgove malo u Tursom stilu malo u Austrougarskom i nešto iz perioda Despota Stefana. Izgledalo bi to možda poput Starog grada u Trebinju samo veće
Zato sve to postoji na papiru u Beču i Istambulu poprilično precizno obrađeno.
Uspeo sam po bespucima interneta konačno da nadjem kartu sa urbanom matricom na prostoru Kalamegdana.
Originalni link:
https://www.mapmania.org/map/79941/old_map_of_belgrade_serbia_from_sep_6th_1688
isecak slike
|